Ministerstvo chce omezit „vařiče“ pervitinu, lékárníkům se to nezdá

  21:20aktualizováno  21:20
Sněmovna bude na své březnové schůzi rozhodovat o výdeji léků s pseudoefedrinem přes centrální úložiště dat. Česká lékárnická i lékařská komora návrh kritizují, systém přirovnávají k "Velkému bratrovi". Ministerstvo a Státní ústav pro kontrolu léčiv veškeré výtky odmítají. Úložiště je podle nich bezpečné, údaje zneužity být nemůžou.
Pseudoefedrin pomáhá s uvolněním ucpaného nosu či při alergiích. Často se však zneužívá k výrobě pervitinu. Ilustrační foto

Pseudoefedrin pomáhá s uvolněním ucpaného nosu či při alergiích. Často se však zneužívá k výrobě pervitinu. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Novela zákona o léčivech se má projednávat na schůzi, která začíná zítra. Poslanci ji mají projednávat ve zkráceném řízení. Podle vládního návrhu, na němž kromě ministerstva zdravotnictví pracoval i Státní úřadu pro kontrolu léčiv, budou lékárny povinně připojeny k elektronickému systému, díky němuž se budou do evidence posílat data o všech lécích vyzvednutých na recept.

To má umožnit například kontrolu množství předepsaných léků. V případě léčivých přípravků s pseudoefedrinem by mělo být povolené množství maximálně dvě balení, tedy 1 800 miligramů účinné látky na měsíc. Hlavním argumentem je jejich časté zneužití léků. Podle odhadů až 80 procent léků zneužijí narkomani k výrobě pervitinu.

Léky s pseudoefedrinem

Pseudoefedrin obsahuje šest léků: Modafen, Paralen plus, Aspirin Complex, Daleron proti chřipce a nachlazení, Nurofen Stopgrip a Panadol Plus Grip.

Pseudoefedrin pomáhá s uvolněním ucpaného nosu či při alergiích, ale narkomani ho zneužívají k výrobě pervitinu. Podle odhadů České lékárnické komory se drogy vyrobí až z osmdesáti procent prodaných balení.

Česká lékárnická a lékařská komora proti připojení k úložišti protestují.

"Hlavním problémem je nerespektování práv občanů ve smyslu článku 10 Základní listiny práv a svobod. Každý pacient, každý občan má právo na ochranu svých osobních údajů, má právo být ochráněn před zneužitím těchto dat," zdůvodnil prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček s tím, že pacienti by tuto situaci mohli chápat jako narušení lékařského tajemství.

Podle náměstka ministryně zdravotnictví Martina Plíška ale nic takového nehrozí. "Konzultovali jsme to s Úřadem pro ochranu osobních údajů. Všechny údaje budou zpracovávány na základě zákona, bude jasně řečeno, které údaje to budou, kdo bude mít do centrálního úložiště přístup," popsal iDNES.cz Plíšek.

Pacient by měl navíc podle Plíška "v drtivé většině případů" se zasláním informací o sobě souhlasit. "Bude to formou informovaného souhlasu, což bude to zaznamenáno do zdravotnické dokumentace," nastínil Plíšek.

Podle ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Beneše existuje i alternativa pro ty, kteří souhlas nedají. "Pokud si nevytvoříte lékový záznam pacienta, figurujete pod číslem pojištěnce a nikdo s přístupem do systému nezjistí, kdo pod tím číslem je," sdělil MF DNES Martin Beneš.

Zneužití může zabránit i recept

Lékárnická komora chce zabránit zneužití léků s pseudoefedrinem jinak - jejich převedením do kategorie léků na lékařský předpis. "Já jsem zastáncem toho, abychom zrušili registraci a nepoužívali jsme ho (pseudoefedrin) vůbec," doplnil Havlíček. Většina delegátů sjezdu komory se ale proti tomuto postavila a komora tedy žádá jeho výdej na recept.

Někteří lékárníci s tím ale nesouhlasí. "Nepovažuji za dobré řešení přesun léku s obsahem pseudoefedrinu do kategorie na recept. Lékárník je kompetentní posoudit, zda přišel pacient, který léky potřebuje, nebo jestli je to někdo, kdo je zneužívá k výrobě drog," sdělil iDNES.cz předseda Grémia majitelů lékáren Marek Hampel.

Ministerstvo považuje za zbytečné, aby kvůli kvůli menšině zneužívající léky s pseudoefedrinem, museli být nahnaní do ordinací ti, kteří lék opravdu potřebují. Jak již řekla dříve ministryně zdravotnictví, důležité je mít pod kontrolou jednak jednorázový prodej, ale i maximální množství, které si člověk vyzvedne za jeden měsíc.

SÚKL navíc argumentuje tím, že lékař zpravidla neví o tom, jestli stejný lék nenapsal pacientovi někdo jiný. "Nemá možnost to zjistit, pokud mu to pacient sám neřekne. Mnoho léků si pacienti vyzvednou, ale neužívají je. Za rok jsou takhle vydané léky za devět miliard," uvedl Beneš s tím, že dalším rizikem jsou případné nežádoucí interakce léků.

Výdej léků přes centrální úložiště už loni několik měsíců fungoval. Úřad pro ochranu osobních údajů ale na konci října přikázal Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv zničit v centrálním úložišti citlivá data pacientů, kteří si kupovali léky na chřipku a nachlazení s pseudoefedrinem. Sběrem těchto dat prý porušil zákon. (o rozhodnutí SÚKL čtěte zde)

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

Hledali fotky i dámské boty. Získat povolení k pobytu v Česku je náročné

Dělníci

Zahraničních přistěhovalců v Česku přibývá. Za posledních 15 let stoupl jejich počet o více než 300 tisíc. K dnešnímu...

Rektoři i školské organizace stojí za Plagou. Jeho odvolání si nepřejí

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga se zúčastnil ve Strakově...

Pedagogická komora, vysokoškolští rektoři i společnost EDUin podporují ministra školství za ANO, Roberta Plagu. Uvedli...

Zubařka nedostala dotaci od města, přestala proto ošetřovat místní pacienty

zuby, zubař, ilustrace

Když se obyvatelé města Studénka chtěli registrovat k nové zubařce, zastavila je cedule s překvapivým až diskriminačním...

Najdete na iDNES.cz