Jednat o odvolání Okamury odmítli poslanci ANO, KSČM a SPD

  • 1746
Pokus odvolat Tomia Okamuru z pozice místopředsedy Sněmovny kvůli znevažování utrpení Romů za druhé světové války v táboře v Letech byl marný. Jednat a hlasovat o tom odmítli poslanci ANO, SPD a komunistů. Šéf lidovců Pavel Bělobrádek řekl, že současná situace je horší než opoziční smlouva.

Právě s předsedou Okamurou jedná premiér v demisi a šéf ANO Andrej Babiš o toleranci vlády. Před hlasováním nevystoupil ani jeden člen vlády. Babiš i ministr spravedlnosti Robert Pelikán byli omluveni kvůli uctění památky obětí romského holocaustu.

Pro to, aby se jednalo o odvolání Okamury, bylo 78 ze 177 poslanců, což nestačilo.  Pro byli poslanci ODS, Pirátů, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. K nim se přidal jediný poslanec hnutí ANO Rostislav Vyzula, padesát poslanců vládního hnutí ANO se zdrželo (jak hlasovali jednotliví poslanci, se můžete podívat zde).

Šéf poslanců ČSSD, exministr pro lidská práva Jan Chvojka, ve Sněmovně připomněl, že před 75 lety, 7. března 1943, zamířili transport s českými Romy z Brna do vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka). „Nelze zpochybňovat utrpení stovek lidí, kteří zemřeli v táboře v Letech,“ řekl na adresu Okamury Chvojka. Přesně to totiž Okamura udělal. Později se omlouval za svá vyjádření, že tábor v Letech nebyl oplocený. Tvrdil, že ho většinou nikdo nehlídal a lidé v něm se mohli pohybovat volně.

Mimořádnou schůzi Sněmovny iniciovala opoziční KDU-ČSL

Mimořádnou schůzi iniciovala opoziční KDU-ČSL poté, co se jim bod odvolání šéfa SPD Okamury nepodařilo prosadit minulý týden na schůzi řádnou, a získali pro to 51 podpisů poslanců. Ale pro schválení programu schůze to nestačilo.

Pokus o odvolání Okamury hájil šéf poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek. „Je velmi důležité, abychom si zodpověděli, zda člověk, který reprezentuje stranu s takovými názory, reprezentoval Sněmovnu. To co zaznělo z jeho úst, byl nemístné a nepřijatelné,“ řekl Bartošek. Internace Romů v Letech byla přípravou na nacistické „konečné řešení“.

„To, co tu od voleb zažívám, je zpochybňování minulosti,“ uvedl v reakci na výsledek hlasování první místopředseda STAN Vít Rakušan a kritizoval hlasovací koalici ANO, komunistů a Okamurova hnutí SPD.

„Udělali jsme vše pro to, aby byl odvolán člověk, který popírá holocaust,“ řekla po hlasování o programu schůzce zklamaná první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Kalousek pustil slova Okamury, že Romové jsou „riziko“

Její kolega, šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek, poslancům Okamurovo autentické vystoupení z jeho Facebooku, kde označil strmý nárůst počtu Romů za jedno ze dvou největších bezpečnostních rizik pro Českou republiku. Doložil tak, že politika šéfa SPD stojí právě na nenávisti vůči Romům.

Šéf poslanců SPD Radim Fiala oponoval, že nálepku fašistů se SPD snaží nalepit neomarxističtí politici.

„Lidská důstojnost nesmí být pošlapávána, že vám není hanba,“ oponoval předseda lidovců Pavel Bělobrádek Radimu Fialovi, který se zaštiťoval vlastenectvím, ale urážel všechny okolo - například Evropskou unii, Ukrajinu, miliardáře George Sorose. A vše smíchal do jedné směsice. Tvrdil dokonce, že nálepku fašismu by v současnosti dostal i první československý prezident T. G. Masaryk, který se narodil přesně před 168 lety.

„Z vystoupení šéfa poslaneckého klubu SPD jasně vyznělo, že je koaličním partnerem hnutí ANO,“ prohlásil předseda křesťanských demokratů.

Ještě než poslanci schvalovali program schůze, mohli vystoupit poslanci s právem přednostního slova, tedy kromě ministrů hlavně šéfové poslaneckých klubů a šéfové stran, takže omezená diskuse se mohla konat, ale většina poslanců k ní nemohla u řečnického pultu nic říci.

Tábor v Letech otevřely v srpnu 1940 protektorátní úřady jako kárný pracovní. Byl pro muže, kteří nemohli prokázat zdroj obživy. Měli v něm končit i kočovníci. Stejné zařízení existovalo v Hodoníně u Kunštátu.

V lednu 1942 se oba tábory změnily na sběrné, v srpnu pak byly v obou místech zřízeny tábory pro Romy. Od té doby do května 1943 táborem v Letech prošlo 1 308 Romů, mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zemřelo a přes pět stovek skončilo ve vyhlazovacím táboru v Osvětimi.

Morální hodnoty se po revoluci rozvolnily, řekl romský aktivista v Rozstřelu:  


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video