Prezident Miloš Zeman | foto: Dan Materna, MAFRA

Rusko reaguje přemrštěně, ale na hloupost našich politiků, míní Zeman

  • 326
Podle prezidenta Miloše Zemana byla reakce Ruské federace na odstranění sochy maršála Koněva na Praze 6 přehnaná. Vyvolala ji však podle něj hloupost, kterou udělali jinak „bezvýznamní politici.“ Praha by se podle prezidenta měla starat o své osídlení a celostátní politikou se nezabývat, řekl v rozhovoru pro Radiožurnál.

„Přál bych si, aby nám nikdo nemluvil do naších vnitřních záležitostí,“ řekl Zeman s tím, že je jedno o jakou zemi se jedná. „S těmito vějšími tlaky musíme zacházet padni komu padni,“ dodal.

„Pokud nevyjedou do Ruska, tak se jim nic nestane,“ řekl Miloš Zeman k situaci kolem potenciálního rizika pro tři české komunální politiky. „Já to pokládám za přemrštěnou reakci, ale je to reakce na hloupost, kterou udělali naši jinak bezvýznamní politici. Když je politik bezvýznamný, tak se snaží něčím upoutat,“ řekl Zeman.

„Já si myslím, že se Praha má starat o své osídlení a politiku, která je celostátní, ponechat na politicích,“ dodal.

Na druhou stranu zkritizoval vměšování cizích mocností do vnitřních záležitostí státu. „Přál bych si, aby nám nikdo nemluvil do naších vnitřních záležitostí,“ řekl Zeman s tím, že je jedno o jakou zemi se jedná. „S těmito vnějšími tlaky musíme zacházet padni komu padni,“ řekl prezident. 

„Kdyby k tomu opravdu došlo, tak by to musely naše zpravodajské služby potvrdit, což se zatím nestalo,“ řekl prezident. Zeman neví o žádném důvodu, proč by měli být tři komunální politici pod policejní ochranou.

Evropská unie je důležitá, aby nebyla válka

Miloš Zeman se vyjádřil také k Evropské unii, jejíž vznik je podle něj důvodem tak dlouhého období bez války. „Evropskou unii můžeme kritizovat za celou řadu věcí, ale myslím si, že to, že vznik tohoto společenství je jedním z velmi důležitých faktorů toho, že zde nebyla válka,“ řekl v rozhovoru.

Zeman také znovu řekl, že je podle něj možné, aby se Rusko stalo během dalších dvaceti let součástí Evropské unie.

„Z kulturního hlediska je nepochybně Rusko součástí evropské kulturní tradice,“ tvrdí Zeman. „Pokud některé země kritizujete za to, že je tam autoritativní režim, tak ten je sice v Rusku také, ale berte v úvahu, že se tam konají volby a je tam několik politických stran. To už není symptom autoritativního režimu,“ myslí si prezident.

Otevření hranic by situaci zhoršilo

V rozhovoru se dostalo také na téma pandemie koronaviru. Evropská unie podle Zemana nebyla schopna celou akci koordinovat. „Není třeba být epidemiologem, abychom věděli, že v situaci vrcholící pandemie by otevření hranic tuto pandemii ještě zhoršilo,“ řekl na adresu předsedkyně Evropské komise, která vyzývala k otevření hranic.

Možnost vycestovat do sousedních států na začátku července je podle něj riskantní, ale míra rizika není tak dramatická, aby to bylo nepřijatelné. Podle Zemana však proti vycestování stojí dva argumenty.

Jedním je riziko druhé vlna koronaviru v ČR. Dalším argumentem proti vycestování je podle něj potřeba nastartovat ekonomiku. K tomu by podle prezidenta mohl posloužit domácí cestovní ruch, který by mohl na chvíli nahradit cestování do zahraničí.

Vláda podle Zemana zvládla pandemii dobře. „Vláda vyvedla bez předchozích zkušeností tuto zemi z největší krize, když nepočítám dobu poválečnou, v moderní historii, a za to jí třeba poděkovat,“ řekl prezident.

„Selhala naproti tomu opozice, selhala média, obojí se omezilo pouze na poštěkávání, obviňování z chaotičnosti,“ dodal Zeman. 

Prezident na závěr odmítl spekulace o tom, že by koronavirus mohl pocházet z čínské laboratoře. „Světová zdravotnická organizace jasně konstatovala, že ten virus nepochází z laboratoře, tedy není umělý, ale pochází z netopýrů,“ řekl v rozhovoru prezident.

Miloš Zeman se dnes zároveň zúčastnil mše ve svatovítské katedrále. Liturgii za mír u příležitosti 75. výročí konce druhé světové války a za oběti covidu-19 odsloužil kardinál Duka v uzavřené katedrále bez účasti veřejnosti. Mše se mohlo díky výjimce zúčastnit 60 pozvaných hostů.

Duka při vzpomínce na konec druhé světové války připomněl statečnost vojáků, miliony civilních obětí, oběti holokaustu a pronásledování Romů, vězně koncentračních táborů, zajateckých táborů i sovětských gulagů. Modlitby věnoval také zdravotníkům, kteří se starají o nemocné s covidem-19.

Pražské arcibiskupství původně plánovalo velkolepou bohoslužbu za účasti velvyslanců z více než 40 zemí, válečných veteránů či třeba vnuků legendárních generálů George Pattona a Charlese de Gaulla. Kvůli pandemii se ale mohla zúčastnit jen část z nich. Mezi hosty nechyběli ani přímí účastníci druhé světové války.

12. dubna 2020


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video