Milan Šrejber vězení neujde

  15:23aktualizováno  15:23
Milan Šrejber vězení neujde. Pražský městský soud totiž v úterý zamítl žádost bývalého tenisového reprezentanta o odklad nástupu do vězení. Potvrdila to náměstkyně pražského městského státního zástupce Štěpánka Láznová s tím, že pokud se Šrejber neodvolá k Vrchnímu soudu, musí za mříže tři dny poté, co dostane soudní rozhodnutí.

Podle svého obhájce Tomáše Krále se bývalý tenista a podnikatel na Vrchní soud se stížností určitě obrátí.

Podnikatel měl do pražské pankrácké věznice nastoupit už v pondělí 25. února. Tři dny předtím ale soud požádal o odklad trestu ze zdravotních důvodů. Soud však to, že mu věznění zhorší zdraví, neuznal.

Vlasák vysvětlil, že podle zákona odsouzený musí nastoupit do věznice až v okamžiku, kdy soudní rozhodnutí nabude právní moci. Stane se tak tři dny poté, co jej obdrží, pokud si do té doby nepodá stížnost k Vrchnímu soudu. Pak by bylo pravomocné až ve chvíli, kdy o něm rozhodne odvolací soud.

Šrejbrův obhájce vyjádřil podiv nad tím, s jakou rychlostí městský soud o žádosti rozhodl. Podle něj soudkyně obdržela lékařskou zprávu o Šrejbrově zdravotním stavu od ošetřujícího lékaře v pondělí v 16:02 a ihned si k ní vyžádala stanovisko
vězeňských lékařů. Lékařská komise Vězeňské služby už v 16:40 soudu odfaxovala odpověď, ve které se uvádí, že Vězeňská služba je schopna potřebnou zdravotní péči Šrejbrovi zajistit.

"Takže posouzení zdravotního stavu mého klienta trvalo jen několik minut, což je zcela nestandardní," upozornil advokát. "S podobným postupem jsem se ještě nikdy nesetkal," dodal.

Vrchní soud snížil v září trest o půl roku
Loni v září poslal Vrchní soud Šrejbera za zneužívání informací v obchodním styku definitivně na pět let za mříže. Pražský městský soud přitom Šrejberovi v lednu 2001 udělil trest 5,5 roku. S tím ale nebyl spokojen Šrejber ani žalobce.

Senát zároveň o dva roky snížil původně pětiletou dobu, po kterou nebude Milan Šrejber moci vykonávat činnost ve statutárních orgánech obchodních společností.

Co řekl Šrejber MF DNES na otázku, zda se už smířil s nástupem do vězení:
Co mám říct. Když to nepůjde jinak, co můžu dělat. To je, jako když onemocníte rakovinou.

Potrestal ho za obchody s cennými papíry z roku 1996, kterými podle obžaloby nezákonně obohatil o 13 milionů korun svoji společnost Šrejber Tennis Investing (ŠTI).

Transakce zprostředkovávala společnost Ilco, kterou Šrejber ovládal. Při obchodech vystupoval za stranu kupující, za stranu prodávající i jako zprostředkovatel. Mohl tak kalkulovat i s cenou akcií na burze.

Šrejbrův advokát po rozsudku řekl, že s verdiktem soudu není spokojen. Zpochybňuje zejména nejasnosti okolo výše škody. Podle něj si soudní výrok odporuje v tom, že se Šrejber dopustil prospěchových machinací, a přitom mu byl uložen nejnižší možný trest. "To, že byl trest snížen, vypovídá o celé logice věci."

"Soud ho uznal vinným plně v souladu s podanou obžalobou," přivítal verdikt státní zástupce Jiří Kubát. Příliš mu nevadilo ani zmírnění trestů.

Loni Šrejber strávil 25 dní ve vazbě.
Za své propuštění zaplatil rekordní kauci: pět milionů korun.
Glosa Martina Komárka:
Kde je spravedlnost?

Tenista podváděl s cennými papíry

Pražský městský soud vyhověl rozsudkem obžalobě, která požadovala odnětí svobody v rozmezí od pěti do 8,5 roku, tedy v dolní polovině sazby. 

Šrejber byl odsouzen za obchody s cennými papíry, kterými jednu společnost (Šrejber Tennis Investing) záměrně obohacoval na úkor jiné (Šrejbrova investiční společnost, která spravovala dva podílové fondy patřící akcionářům z kuponové privatizace).

Obchody navíc zprostředkovávala firma Ilca, kterou Šrejber zčásti ovládal. "V podstatě obchodoval sám se sebou. Byl stranou kupující i prodávající, dokonce i zprostředkovatel. Tím měl možnost prodávat a kupovat v době, kdy to bylo pro něj nejvýhodnější," uvedl žalobce František Fíla.

Šrejbrova společnost vždy prodala balík akcií nejrůznějších firem, jejichž cena klesala, podílovým fondům. Vzápětí je zase všechny za daleko nižší cenu odkoupila.
"Celkem tak uzavřel sedmnáct smluv a společnost Šrejber Tennis Investing získala přes třináct milionů korun. Neboli - tím, kdo získával, byla vždy tato firma, a tím, kdo tratil, byly podílové fondy," upřesnila předsedkyně senátu Dana Pacholíková.

Čeho se podle obžaloby Šrejber dopustil

V letech 1995 až 1996 obohatil o 13 milionů korun firmu Šrejber tennis investing nezákonnými obchody. Firma podle verze obžaloby vydělávala na úkor podílových fondů, které Šrejber založil a spravoval. Státní zastupitelství mu klade za vinu, že společnost ŠTI fondům úmyslně prodávala akcie za vyšší cenu, než za kterou je poté od nich odkupovala zpátky.

Obhajoba: Podílníci byli spokojení
Obhajoba stavěla na tom, že podílové fondy i přes nezdařené obchody prosperovaly a podílníkům vyplácely za kuponovou knížku až čtyřiadvacet tisíc korun. "Nikdy jsem se nesetkal s nespokojeným podílníkem," řekl Šrejber.

U soudu vystupoval jinak než kdysi na kurtech: bez emocí, znuděně, nejčastější odpověď zněla: "Bez výhrad." Šrejbrův advokát Stanislav Balík, který od začátku tvrdil, že jednání jeho klienta nebylo trestné, se ihned odvolal.

To, že Šrejbrovy fondy (růstový i dividendový) prosperovaly dobře, nezpochybnila ani předsedkyně senátu.

"Fondy dosáhly v kuponové privatizaci velmi dobrých výsledků. K tomu ale soud nemohl nijak přihlížet. Také bychom si totiž mohli položit otázku, jestli - kdyby nebylo těch ztrátových obchodů - nemohly být ty výsledky ještě lepší," podotkla.

Bývalý tenista Milan Šrejber prošel se svým advokátem bránou pankrácké věznice a je opět na svobodě. Propustil ho Vrchní soud po 25 dnech vazby, během níž byl podnikatel odsouzen k 5,5 roku vězení (1. února 2001).

Bývalý tenista Milan Šrejber prošel se svým advokátem bránou pankrácké věznice a je opět na svobodě. Propustil ho Vrchní soud po 25 dnech vazby, během níž byl podnikatel odsouzen k 5,5 roku vězení (1. února 2001).

Bývalý tenista Milan Šrejber prošel se svým advokátem bránou pankrácké věznice a je opět na svobodě. Propustil ho Vrchní soud po 25 dnech vazby, během níž byl podnikatel odsouzen k 5,5 roku vězení (1. února 2001).

Bývalý tenista Milan Šrejber prošel se svým advokátem bránou pankrácké věznice a je opět na svobodě. Propustil ho Vrchní soud po 25 dnech vazby, během níž byl podnikatel odsouzen k 5,5 roku vězení (1. února 2001).

Bývalý tenista Milan Šrejber prošel se svým advokátem bránou pankrácké věznice a je opět na svobodě. Propustil ho Vrchní soud po 25 dnech vazby, během níž byl podnikatel odsouzen k 5,5 roku vězení.

Bývalý tenista a podnikatel Milan Šrejber přichází k Vrchnímu soudu, který začal projednávat jeho odvolání v kauze zneužívání informací v obchodním styku, 24. září 2001

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Šmarda dvě hodiny jednal s prezidentem. Mlčí o tom, zda bude ministrem

Nominant ČSSD na ministra kultury Michal Šmarda v diskusním pořadu Rozstřel...

Prezident Miloš Zeman se při návštěvě na Vysočině setkal s kandidátem na ministra kultury, místopředsedou ČSSD Michalem...

Vrcholí příběh krabice s penězi. Rath si u soudu vyslechne svůj rozsudek

Bývalý středočeský hejtman David Rath (uprostřed) prochází mezi novináři při...

Ve středu by měl zaznít pravomocný rozsudek v korupční kauze, jejímž symbolem se stalo sedm milionů v krabici od vína....

Pražané chtějí dokončený okruh a novou trasu metra, zjistil průzkum

Pražský okruh (ilustrační snímek)

Ve výstavbě dopravní infrastruktury je pro metropoli prioritou především dokončení velkého i městského okruhu. Podle...

Najdete na iDNES.cz