Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Mentálně postižení mají šanci najít práci

  9:02
Olomouc - Broskvový k broskvovým, ananasový a pomerančový džus jinam. Čtyřiadvacetiletý Radim Smékal doplňuje zboží v olomouckém supermarketu Terno a za chvíli se přesune ke konzervám. Pracuje a do konce směny mu zbývají ještě dvě hodiny. Na tom by nebylo nic nenormálního, kdyby nebyl od malička těžce mentálně postižený. Má plný invalidní důchod a sám se o sebe nedokáže postarat. Přesto pracuje, je užitečný a baví ho to.

Stejně tak ani ne osmnáctiletý Jarda Kolečář obsluhuje hosty a vypomáhá jednou týdně se vším, co je potřeba, v prodejně McDonald's na Horním náměstí, ačkoliv neumí počítat a sotva někdy dostane občanský průkaz.

Jak je to možné? "Umožnila to metoda Podporovaného zaměstnávání a konkrétně program Tranzit," říká Hana Fišerová z olomouckého občanského sdružení Spolu.

Program Tranzit běží v šesti městech republiky a na Moravě jen v Olomouci. "Díky němu se mohou mentálně postižené děti z pomocných škol, které se jinak moc často nemají šanci vymanit z okruhu známých lidí - škola - rodina - ústav nebo stacionář, setkávat s ostatními lidmi, pracovat a být užiteční," vysvětluje Hana Fišerová.

"Hrozně moc jim to zvedá sebevědomí," říká psycholožka Kateřina Lamačová ze Speciálních škol Olomouc. Právě odtud dochází už víc než čtvrt roku jednou týdně několik dětí z posledních ročníků pomocné školy na praxi do podniků, kde se nebálo vedení přistoupit na nezvyklou věc. Nejdřív pod dohledem asistenta a později někteří i samostatně, dělají děti nenáročné práce, které zvládnou.

Například každou středu od devíti do dvanácti doplňuje zásoby v regálech supermarketu Radim. Osmnáctiletý Jarda Kolečář zase ve stejnou dobu obsluhuje hosty v prodejně McDonald's na Horním náměstí. Jirka a Martin třídí přepravky v pekárně Hanka a Lucka ukládá čisté prádlo do vaků v soukromé prádelně V+W.

PO ŠKOLE ZAMĚSTNÁNÍ?
"Když jsou děti šikovné a osvědčí se, může bezplatná praxe po škole přerůst v placené zaměstnání. Pokud má podnik zájem. Nám se takto podařilo zaměstnat už tři lidi a další šikovný kluk, Honza Dučák, by měl podepsat smlouvu na půl úvazku příští týden," říká Hana Fišerová. Ve firmě na mytí aut bude mít na starosti ruční mytí, což ho strašně baví.

"Včera přijely dva mercedesy a taky Opel Astra. Někteří zákazníci chtějí jen mytí zvenku a někdo i interiér. To jsem dělal právě teď. Nejdřív se musí vyklepat popelník a pak vyčistit palubní deska," popisuje svou práci Honza a oči mu září nadšením.

SETKÁNÍ DVOU SVĚTŮ
Jak reagují lidé na nezvyklé setkání s mentálně postiženými v běžném zaměstnání? "Je pravda, že se nám podařilo zaměstnat čtyři a v budoucnu možná pět lidí, ale museli jsme oslovit asi šedesát nebo osmdesát firem. Je to úspěch, nebo není?" zamýšlí se Hana Fišerová.

"Je zvláštní, že větší pochopení pro věc mají lidé, kteří s mentálně postiženými mají už své zkušenosti. Kdo měl například v rodině podobně postiženého člověka, nebojí se a přijme nám někoho na praxi nebo ho zaměstná," říká další členka sdružení Spolu Edita Lukášová.

LIDÉ NIC NEPOZNAJÍ
"Prosím vás," klepe Radimu Smékalovi na rameno elegantně oblečený muž s nákupním vozíkem, "ta akce Super Samson už skončila?" ukazuje k bedýnkám s pivem.

Radim na okamžik strne a neodpovídá. Dál kouká na krabice džusů před sebou a přemýšlí. To je přesně chvíle pro asistenta. "Myslím, že ano. Žádné tabule tu už nejsou, takže je po slevách," odpovídá místo Radima jeho asistent Tomáš Mečkovský.

Pán se však nechce smířit s tím, že Radim na jeho otázku nereagoval, a ukáže na něj: "Váš kolega to neví?" - "Nezlobte se, děje se tu tolik akcí, že nikdo z nás neví všechno," odrazí naježenou otázku s úsměvem asistent.

To je jeho úkol - přibližovat oba světy a pomáhat postiženým lidem, aby uloženou práci dokázali sami zvládnout. "Tady v Ternu jsme neměli nejmenší problémy. Všichni lidé z provozu jsou od začátku milí a nedívají se na Radima skrz prsty. Myslím, že je to díky tomu, že vedení všem dobře vysvětlilo, co bude mít za úkol a proč tu je," říká Radimův asistent.

Návštěvníci supermarketu ani lidé u McDonald's na klucích ale nemají šanci poznat, že jsou těžce postižení. Jardovi "mekáčovský"stejnokroj s čepičkou sluší a se zákazníky, o které se stará, stejně jako o odklízení odpadků, zametání před vchodem nebo skládání táců, normálně mluví. "To mě taky nejvíc baví," říká Jarda. "Snad jen při delší konverzaci by lidé poznali, že například nemá tak velkou slovní zásobu," doplňuje Hana Fišerová.

PROGRAM NENÍ PRO VŠECHNY
I když se odborníci shodují, že metoda Podporovaného zaměstnávání pomáhá jak psychice mentálně postižených, tak ostatním lidem v bourání bariér, není určena pro každého.

"Ne všichni mentálně postižení mohou takto pracovat. Vždycky jde o to najít konkrétní práci nebo praxi pro konkrétního člověka a pečlivě zvažovat, zda někdo nemá takové psychické onemocnění, že by to nezvládl," vysvětluje psycholožka Speciálních škol Olomouc Kateřina Lamačová a dodává: "Ty ostatní, kteří pracovat mohou, to ale neskutečně obohacuje. Dostávají se do jiného prostředí, navazují nové vztahy, a ještě si připadají užiteční."

Podle Kateřiny Lamačové se už za posledních deset let v České republice daří začlenit postižené děti mezi zdravé, ale s dospělými je potíž. "Ty jsou odkázáni po odchodu ze školy buď na rodinu, nebo spíš na nějaký ústav. Práce je jednou z mála možností, jak zrušit jejich izolaci. K té bohužel přispívá i náš systém sociálních dávek," říká psycholožka a naráží tak na častý problém, s nímž se sdružení Spolu setkává.

Rodiče mnoha dětí, které končí pomocnou školu, mají při rozhodování, co dál s dětmi, jasno - půjde do ústavu nebo do stacionáře. "Když jim pak někdo nabídne možnost, že dítě je šikovné a mohlo by pracovat, rodiče to v obavě, aby nepřišli o sociální dávky, nedovolí," posteskla si Kateřina Lamačová.

CO DÁL?
Po roce ministerstvo práce a sociálních věcí, pod jehož záštitou program běží, vyhodnotí zkušenosti, zájem o program a jeho finanční náročnost. "Teprve pak se ukáže, jestli program Podporovaného zaměstnávání bude pokračovat. Doposud jej totiž z pětačtyřiceti procent finančně dotuje Evropská unie z fondu Palmif. Pak by náklady musel převzít stát," vysvětluje Hana Fišerová.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...