Chtěl jsem probudit národ, ne vyzvat k zabití, hájí Lang výrok o Zemanovi

  • 141
Bývalý jesenický radní Martin Lang se nedopustil trestného činu, když loni na Facebooku označil prezidenta Miloše Zemana za „druhého Hitlera“ a vyzval k jeho vraždě. Ve středu tak rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 a případ předal do přestupkového řízení. Lang u soudu obžalobu odmítl, podle svých slov pouze naplňoval své právo na svobodu slova.

Podle soudce bylo Langovo jednání maximálně přestupek, případ proto předal úřadu Městské části Prahy 8. Usnesení není pravomocné, státní zástupkyně si proti němu podala stížnost, kterou se bude zabývat pražský městský soud. Langovi hrozí za podněcování k trestnému činu až dvouleté vězení, žalobkyně pro něj navrhovala peněžitý trest.

Soud zastavil stíhání zastupitele obviněného z podněcování vůči Zemanovi

„Soud má za to, že se nejedná o trestný čin, (...) je přesvědčený, že by tato věc neměla být řešena v trestněprávním řízení,“ konstatoval ve stručném odůvodnění samosoudce Miloslav Sládek.

Doplnil, že soud má sice výhrady k Langovu příspěvku, podobného vyjadřování se však podle něj dopouštějí i další politici, které na rozdíl od Langa chrání poslanecká imunita. Upozornil ale také, že hranice svobody projevu není bezbřehá.

Lang ve středu nepopřel, že příspěvek, v němž na adresu Zemana napsal, že „je druhý Hitler a je nutné ho podřezat jako svini“, na svém soukromém profilu zveřejnil.

Svými výroky na sociální síti loni v dubnu reagoval na to, že Zeman souhlasil se zdaněním náhrad vyplácených církvím. Poslance, kteří pro zdanění náhrad hlasovali, Lang označil za „proradná prasata“, která je dovoleno a nutné zabíjet.

Vyjádření na Facebooku bylo podle Langa, který byl politikem ODS, řečeno v nadsázce. „Rozhodně nebyl smysl někoho instruovat k nějaké vraždě,“ řekl ve středu u Obvodního soudu pro Prahu 8 bývalý radní. Nezamýšlel prý nabádat k fyzické likvidaci prezidenta, ale k odstranění Zemana z politického života.

Sněmovna schválila zdanění peněžitých náhrad, které církve dostávají od státu za majetek nevydaný v restitucích, loni 23. dubna. Novelu poslanců KSČM, jež zdanění zavádí, Zeman podepsal 2. května. Proti zákonu se ale v říjnu postavil Ústavní soud, který konstatoval, že dodatečné snížení finanční náhrady za křivdy způsobené komunistickým režimem míří proti principům demokratického právního státu a spornou část zrušil.

Lang podotkl, že v době, kdy příspěvek psal, nemohl vědět, že Ústavní soud zafunguje jako pojistka a zákon zruší. „V té době jsem chtěl udělat něco, co by bylo slyšet, čeho by si každý všiml, na co by lidi reagovali a co by patřičným způsobem probudilo ostražitost národa, který mlčel. Jako obvykle,“ řekl soudu. Svým vyjádřením Lang podle svých slov pouze naplnil svoje právo na svobodu projevu. Zemanovi a poslancům se Lang prý omlouvat nehodlá.

Ve své obsáhlé výpovědi Lang také kritizoval rozhodnutí pražského městského soudu. Ten v únoru zrušil původní usnesení, kterým obvodní soud Langovo stíhání zastavil.

Radní, který nabádal k zabití Zemana, se žaloby nebojí: Byla to nadsázka

Zdanění restitucí loni prosadila vláda s podporou poslanců KSČM a SPD, když přehlasovala veto Senátu. Zeman i premiér Andrej Babiš (ANO) po rozhodnutí Ústavního soudu uvedli, že je jeho verdikt třeba respektovat. Kdyby soud nezasáhl, podléhaly by finanční náhrady za nevydaný majetek devatenáctiprocentnímu zdanění od letošního ledna.

ODS Langa kvůli výroku vyloučila ze strany. Rezignoval také na funkci radního, ačkoliv ho jeseničtí zastupitelé podpořili a odhlasovali vyjádření, že výrok byl osobním prohlášením a nevyjadřuje postoj zastupitelstva ani městské rady.

23. května 2019

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video