Lubomír Zaorálek a Andrej Babiš při volební superdebatě iDNES.cz a MF DNES v...

Lubomír Zaorálek a Andrej Babiš při volební superdebatě iDNES.cz a MF DNES v pražském hotelu InterContinental. (10. října 2017) | foto: Dan Materna, MAFRA

Vláda řešila zajišťovací příkazy, šéfa Finanční správy zve kvůli vysvětlení

  • 428
Šéf Finanční správy Martin Janeček a náměstkyně ministra financí Alena Schillerová budou na zasedání vlády 6. listopadu kabinetu vysvětlovat okolnosti používání zajišťovacích příkazů. Vláda jejich pozvání schválila po žádosti ministra zahraničí a místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka.

Zaorálek před volbami jako volební lídr ČSSD žádal Janečkovo odvolání. V pondělí řekl, že nechá nejdříve věc vyšetřit ministerstvem financí. Další postup oznámí až po slyšení Janečka a Schillerové.

„Ministerstvo financí musí věci vyšetřit, není možné to zamést pod koberec,“ uvedl Zaorálek. Zopakoval, že zajišťovací příkazy mohou být zneužívány. „Možná tu probíhá praxe, která je nebezpečná, byla by ohrožením právního státu. Pokud úředníci někoho popraví a pak na to nejsou důkazy, tím může vzniknout i škoda státu,“ uvedl.

Babiš pomocí státu ničil oponenty, tvrdí Zaorálek. Výmysl, opáčil šéf ANO

Ministři hnutí ANO a KDU-ČSL se ale k návrhu na odvolání dvou úředníků staví skepticky. Podle nich nebyly naplněny podmínky, které pro odvolání obou vyžaduje služební zákon.

„Já budu muset přečíst panu ministrovi Zaorálkovi služební zákon. Ocituju mu z toho, jaké důvody mohou vést k tomu, abych mohl odvolat paní Schillerovou a pana Janečka. Navíc je to sdílená kompetence státního tajemníka a ministra financí, takže této žádosti bohužel nemohu vyhovět,“ řekl novinářům před jednáním vlády ministr financí Ivan Pilný (ANO). Odpoledne v tiskové zprávě doplnil, že na jednání nepadl žádný návrh na odvolání Janečka nebo Schillerové. 

„Ať můžu mít jakékoli výhrady vůči fungování finančního úřadu v České republice, které jsem paní náměstkyni a panu ministrovi zmiňoval, tak si myslím, že tady není taková situace, aby mohl jiný ministr navrhovat odvolání těchto úředníků. Protože to podle mě není v souladu se zákonem o státní službě,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Martin Janeček, ředitel Generálního finančního ředitelství

Náměstkyně ministra financí Alena Schillerová (15. 5. 2017)

Ministerstvo financí v tiskové zprávě uvedlo, že již v září předložilo rozpočtovému výboru Sněmovnu i vládě komplexní analýzu praxe zajišťovacích příkazů i hodnocení jejích alternativ, kterou vzala vláda na vědomí.

„Přestože výroky ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka na adresu ministerstva financí považuji za neopodstatněné, jsou zástupci resortu financí připraveni všechny aspekty nástrojů nezbytných pro řádný výběr daní panu ministrovi opakovaně vysvětlit,“ uvedl Pilný.

Zaorálek se minulý týden odvolával na reportáž serveru Seznam Zprávy. Ta obsahovala příběhy, jež podle Zaorálka dokládají, že v době, kdy ministerstvo financí vedl předseda hnutí ANO Andrej Babiš, byly prostřednictvím zajišťovacích příkazů zlikvidovány firmy nevyhovující lidem kolem holdingu Agrofert, který Babiš donedávna vlastnil.

Rozpočet beze změny

Vláda v pondělí také potvrdila, že nově zvolené Poslanecké sněmovně předloží schválený návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 50 miliard korun. Podle nastavených pravidel nově zvolená Sněmovna nemůže automaticky projednávat návrhy předložené předchozí Sněmovně.

Návrh rozpočtu, který vláda schválila na konci září, počítá s příjmy 1,31 bilionu korun a výdaji 1,36 bilionu korun. Rozpočet by měli poslanci schválit do konce roku, jinak by země musela hospodařit v rozpočtovém provizoriu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video