Čtvrtek 24. června 2021, svátek má Jan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 24. června 2021 Jan

Made in dvoika.troika

  12:56
Ostrava - Filip Záruba (Sub.d.visionz) pracuje v grafickém studiu, skládá elektronickou hudbu a je nejmenovaným "vůdcem" unikátního sdružení Dvoika.troika. Je mu jen něco přes dvacet a spolu s ostatními členy uskupení Dvoika.troika má velké plány. Kdo by si pomyslel, že Dvoika.troika vznikla ani ne před třemi lety v hospodě.

Při vzpomínce na úplné začátky se usmívá: "Věděli jsme o sobě, že každý něco dělá, že někde hraje, ale nemělo to budoucnost. Tak jsme se rozhodli spojit. Ze začátku to byla sranda a pak se to doopravdy rozjelo. První akce byla v brněnském klubu THC. Neznali jsme se a pořád jenom někdo chodil a říkal: Ty vole, to hraje tamten!"

Co je nového a co se chystá?
Chystá se drumnbassové internetové rádio, je to projekt jednoho mladého kluka, který si říká Detayl. Začali jsme spolupracovat a doufejme, že to klapne. Má potřebnou energii a má chuť něco dělat, je výborný grafik. Je mu teprve šestnáct let, ale to není důležité. Je totiž strašně málo lidí, kteří o něčem nejenom mluví, ale jsou taky ochotní to realizovat.

Navíc jsme na jedné naší party objevili kluky kteří dělají videoprojekci takovým způsobem, že mixují obraz přímo na muziku. S nimi jsme vymysleli úplně nový formát šíření muziky po internetu. S hudbou si zároveň stáhneš i obraz. Pro každý track jiné barvy a tvary. 

Takže tím chceme všechny překvapit?
Další podstatná novinka určitě je, že Ext-dust ve spolupráci s námi  otevřel první djskou školu na Moravě, která se jmenuje MP4 /mix phase four/ a tak každý, kdo má chuť si může vyzkoušet, jaké to vůbec je, hrát na gramce… a samozřejmě se to ve škole může i částečně naučit.

S Koogim přivážíte 14. září  do Prahy a o den později do Ostravy světoznámého a velmi oblíbeného anglického producenta a DJe Eda Rushe…
Zatím všechno klape, jak má, doufám, že ta akce dopadne dobře. Pokud ano, budeme si moci dovolit vozit takové DJe častěji. Trochu byl problém s plakátama, jsou pozdě ale doufám, že většina junglistů o té akci ví i bez plakátů. Možná se podaří domluvit i přímý přenos na internetu na drum&bass arén (www.breakbeat.co.uk  - anglické stránky věnované drumnbassu)

Jak se vám podařilo Ed Rushe zabookovat?
Ed Rushe se dlouho snažili zabookovat (pozvat na party) všichni z Čech a nikdy se to nikomu nepodařilo, protože on má dlouho dopředu strašně nabitý program a vždy si může vybrat, kam pojede zahrát raději. Je to fakt zázrak, že si našel dva dny, že může hrát v pátek i v sobotu. No a když se tohle naskytlo, tak hned z East Base (promo agentura) zavolali, že chtějí ten druhý den udělat party tady v Ostravě, ve spolupráci s náma. Je to normální, že se takhle ozvali, protože na junglové scéně spolu všichni spolupracujeme. Ext-Dust spolupracuje s námi, East Base spolupracuje s Ext-Dustem, my spolupracujeme s Workshops, Eastekem, TWM…

Pokud se podaří Shadowbox Night s Edem Rushem, tak by  tady mohli být v září Stakka&Skynett?
Stakku&Skynet má v plánu Elvis, Slim Slam Drum s tema dvěma by nebyl špatný myslím. No, zatím řešíme, jak to vůbec udělat. Je výhoda, že na Ed Rushe máme dobrý sponsoring.  Ed Rush prostě stojí balík a kdyby se to mělo všechno platit ze vstupného, tak by lístek stál 400 korun. Takhle se nám podařilo dát vstupné za 180 korun, což si myslím, že je super cena. Takže uvidíme. Když se nám podaří sehnat dobrého sponzora na Stakka&Skynett, tak v listopadu budou tady. No a když dobře dopadne Shadowbox, můžeme se těšit třeba na Usual Suspects nebo DJ Reality.

A co pak?
Pak se to tady musí rozjet! Kvůli toho jsme to všechno dělali.

Ale samotná dvoika.troika v Ostravě dlouho nedělala žádnou party…
Bohužel mám pořád na starost všechno jenom já. Už nemám tolik času ani nervů a navíc tady není pořádný klub. Je tu Fabric, ve kterém se dají dělat spíše větší akce. Tak čekáme až se otevře nové T&HC. Určitě chci dělat Future Breaky (Future Breakz - party, které v Ostravě v podstatě rozjeli taneční a hlavně junglovou scénu) znova. Jen čekám až se to tady trochu zklidní a bude to kde dělat.

Na druhé straně si myslím, že jsme to tady pokryli dost a tak se teď orientujeme na hraní venku. Snažíme se hrát v malých i velkých městech po celé republice, na festivalech…

Dvoika.troika má čerstvě vydaný vinil s tracky od ITEM a la playa a Reverba. Když jsi mi ho ukazoval, všiml jsem si, že vyšel na labelu Obushek. To je váš nový label?
Obushek je nový label, který vznikl díky naší spolupráci s Triple Vision (label a zároveň partička Djs z Holandska) Je to hlavní dílo Jury Malíka a Inspirala. Jura tam měl kontakty už tři roky a jezdil za klukama pro desky. Pak to většinou přivezl k Inspiralovi domů anebo přímo do Punta (Punto Azul - legendární junglový klubík v Praze), kde si to všichni DJs rozebrali a měli tak nové desky dřív, než kdyby je sháněli v Maximum Undergroundu nebo v jiných obchodech.

Triple Vision byla původně jenom distribuce drumnbassových desek, ale kluci začali hrát jako DJs a hlavně začali dělat vlastní věci. Momentálně mají pod sebou asi šest labelů, které jsou celkem dost úspěšné, protože je to něco jiného, než co vzniká v Anglii. Ostrovní drumnbass je navíc úplně žhavý na to, co přijde z kontinentální Evropy.

Dreazz (producent a DJ z Triple Vision) teďka prorazil se svým novým singlem - hraje ho Grooverider nebo třeba Fabio (oblíbení angličtí DJs), tak jsme se s nimi domluvili. Původně to mělo být tak, že bychom vycházeli přímo pod nima, ale protože jsme si chtěli nechat určitou nezávislost, tak vznikl Obushek…

Hlavně jsou tam čtyři lidi: Jura, InspiralX62, Dušan z Ohm Squaere a já. Není to čistě dvoika.troika, ale je to label, který když bude fungovat, tak bude vydávat třeba i věci od Touchwooda. Je to prostě český label, který má výhodu v tom, že když něco uděláme a je to dobré, tak nám Holanďani hned řeknou kolik toho vezmou a dostanou to do celé Evropy, zbytek se prodá nebo rozdá po Čechách.

A jak to fungovalo teď?
Kluci udělali pár tracků, vybrali jsme ty nejlepší, namíchalo se to u Dušana ve studiu a dobře se to zmasterovalo. To je totiž největší problém. Udělat track je jedna věc a udělat vinyl, kde ten track hraje a je to použitelné, je věc druhá. Dřív se stávalo, že když´s pustil český vinyl a anglický vinyl, tak to většinou bylo tak, že ten český vinyl jel o několik decibelů níž a muselo se to pořádně "vybuřit" aby to vůbec jelo a stejně to hrálo blbě, někdy i nepoužitelně.

Ale už jsme se to naučili. Když se dělala matrice v Loděnicích, tak u toho kluci byli, Dušan se o to postaral a hraje to. Zkoušeli jsme to na Tajmahalu a bylo to v pohodě.

Jednomu z vašich projektů - Grapefruit Moon - vyšlo CDéčko…
"Grapefruti" vydali album u Virtuallabelu a myslím si, že to je dobrá ostravská odpověď na pražské projekty jako Nana Zorin nebo Blow.

Bude nějaké turné nebo aspoň koncert v Ostravě?
Oni si pořád ještě moc nevěří. Pořád je musíme přesvědčovat, že to fakt stojí za to, aby hráli, aby to dělali dál. A ono je to hecuje. Já myslím, že turné bude, protože když hráli ve Stounu (klub ve Frýdku-Místku), tak to stálo za to!

Jestli se nepletu, tak Sonia (zpěvačka z Grapefruit Moon) je jediná ženská, kterou ve 2.3 máte…
No, je to tak, no. Máme tady samozřejmě holky od kluků, které taky dělají grafitti nebo něco malují, ale není tu žádná, která by hrála nebo něco takového.

A neuvažuje někdo z kluků o tom, že by spolupracoval s vokalistkou?
Shodou okolností se mi dneska ozvala nějaká holka na chatu, že by u nás chtěla zpívat. Spíš ale uvažujeme, že bychom dali vokály do tracku. Se Soniou bychom mohli nahrát nějaký pořádný hardstep. Já mám navíc jednu zpěvačku, která zpívá v rockové kapele a má takový pořádně sytý hlas.

Jak se jmenuje a z jaké je kapely?
Nechci nic prozrazovat, dokud to není hotové. Každopádně ale chci udělat nějakou "vokálovku".

Je nějaký český projekt, který tě v poslední době zaujal?
Co se týče drumnbassu a junglu tak nic moc kromě Ostravy. Většina lidí v Praze si dělají experimenty doma ve studiu, což může být zajímavé, ale na party to nefunguje. My máme tu výhodu, že všechny tracky, které uděláme, si hned vyzkoušíme na akci a když nefungují, tak se nám prostě blbě hraje.

Naše věci se snažíme dělat tak, ať jsou zajímavé, ale zároveň taneční, ať to šlape a ať se to taky dobře míchá. No a ten zbytek…The Öggg a jeho breakbeatové album. To je fakt dobré. Respekt  a Radium.NFO je dobré. Respektuju že všechno hrají živě. Jsou to machři.

Myslíš, že se dvoika.troika časem proslaví i za hranicemi České republiky?
Chceme se dostat do Anglie. Máme vinyl za zády, kluci nahráli dobré dema, bude tady Ed Rush… Myslím, že když pošleme CDéčka a ty nejlepší grafitti, tak nás prostě musí otisknout v Knowledge (prestižní anglický časopis zabývající se drumnbassem) a pak už budeme mít otevřené dveře úplně někam jinam! Odvážným štěstí přeje, zatím se nám to vyplatilo

Filip Záruba z uskupení Dvoika.troika.

Autor:

Prasárna a hyenismus. Vyšetřit potřebuje Fischer, ne Zeman, míní Mynář

  • Nejčtenější

Popadané stromy, zatopené sklepy. Bouřky odřízly 6 tisíc domácností od proudu

Meteorologové varují, že velkou část republiky včetně metropole Prahy zasáhne v úterý přívalový déšť, po kterém mohou...

Ani Severní Korea není tak šílená. Uprchlice popsala poměry na škole v USA

Spojené státy pro ni byly symbolem svobody. Dokud tam nenastoupila na vysokou školu. Severokorejka Yeonmi Parková pro...

Veze mě podivín, bojím se, psala mariňačka. Po čtyřech dnech ji našli mrtvou

Sedím v autě s cizím mužem, doufám, že mě neunese. Takovou zprávu napsala před týdnem své matce do USA...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tepličan se sám knokautoval ranou do hlavy. Zabily ho drogy, řekl Hamáček

Na sociálních sítích koluje další video teplického Roma, který v sobotu zemřel v sanitce poté, co se podle soudní pitvy...

Kdo staví dům, musí si připlatit. Kvůli prudkému nárůstu cen nestačí hypotéky

Premium Martin Hájek buduje v lokalitě Loukovec v Příhrazských skalách v Českém ráji dům, do kterého se nejspíš s rodinou nikdy...

Ralsko 30 let poté. „Český Černobyl“ je skanzenem sovětské okupace

Premium Zem je tu děravá jako ementál, naládovaná střelivem a nasáklá ropnými látkami. Co krok, to azbukou vyrytý nápis. Tu na...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

  • Další z rubriky

Vztahy s Ruskem jsou na bodě mrazu, řekl Babiš. Summit EU bude řešit i migraci

Podoba možné spolupráce s Ruskem včetně uspořádání vrcholné schůzky s prezidentem Vladimirem Putinem bude patrně...

Pečují o seniory, odmítají vakcínu. Měla by být povinná, zoufají šéfové domovů

Premium Ačkoliv tráví každý den s lidmi ze skupin nejvíce ohrožených covidem-19, řada zaměstnanců sociálních služeb se proti...

Silné bouřky zastavily řadu tratí, bez proudu bylo 45 tisíc odběratelů

Silné noční bouřky přerušily dodávky elektřiny. Bez ní bylo ráno ještě asi 45 tisíc odběratelů, domácností i firem,...

Zvrat v preferencích. Volby by vyhrálo ANO, Piráti se STAN jsou druzí

Volby by podle červnového průzkumu agentury CVVM vyhrálo vládní hnutí ANO s 24,5 procenta hlasů. Piráti se Starosty a...

Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

S Ivou Pazderkovou jsme se za naši svatbu styděli, přiznal Pavlásek

Lukáš Pavlásek (42) je sice zasnoubený, ale do svatby se nehrne. Veselku zatím překazila konoravirová opatření. Komik v...

Václav Kopta se pochlubil dcerami. Obě jsou pescetariánky

Václav Kopta se coby pyšný tatínek pochlubil dcerami Františkou a Janou. Společně dorazili do primácké Show Jana...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....

Turistickým atrakcím zvoní umíráček. K radosti místních, ke zlosti majitelů

Některá donedávna uzavřená turistická lákadla, jako například muzea strašidel, sexu, tortury či komunismu, dětské herny...