Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. září 2021 Jonáš

Made in dvoika.troika

  12:56
Ostrava - Filip Záruba (Sub.d.visionz) pracuje v grafickém studiu, skládá elektronickou hudbu a je nejmenovaným "vůdcem" unikátního sdružení Dvoika.troika. Je mu jen něco přes dvacet a spolu s ostatními členy uskupení Dvoika.troika má velké plány. Kdo by si pomyslel, že Dvoika.troika vznikla ani ne před třemi lety v hospodě.

Při vzpomínce na úplné začátky se usmívá: "Věděli jsme o sobě, že každý něco dělá, že někde hraje, ale nemělo to budoucnost. Tak jsme se rozhodli spojit. Ze začátku to byla sranda a pak se to doopravdy rozjelo. První akce byla v brněnském klubu THC. Neznali jsme se a pořád jenom někdo chodil a říkal: Ty vole, to hraje tamten!"

Co je nového a co se chystá?
Chystá se drumnbassové internetové rádio, je to projekt jednoho mladého kluka, který si říká Detayl. Začali jsme spolupracovat a doufejme, že to klapne. Má potřebnou energii a má chuť něco dělat, je výborný grafik. Je mu teprve šestnáct let, ale to není důležité. Je totiž strašně málo lidí, kteří o něčem nejenom mluví, ale jsou taky ochotní to realizovat.

Navíc jsme na jedné naší party objevili kluky kteří dělají videoprojekci takovým způsobem, že mixují obraz přímo na muziku. S nimi jsme vymysleli úplně nový formát šíření muziky po internetu. S hudbou si zároveň stáhneš i obraz. Pro každý track jiné barvy a tvary. 

Takže tím chceme všechny překvapit?
Další podstatná novinka určitě je, že Ext-dust ve spolupráci s námi  otevřel první djskou školu na Moravě, která se jmenuje MP4 /mix phase four/ a tak každý, kdo má chuť si může vyzkoušet, jaké to vůbec je, hrát na gramce… a samozřejmě se to ve škole může i částečně naučit.

S Koogim přivážíte 14. září  do Prahy a o den později do Ostravy světoznámého a velmi oblíbeného anglického producenta a DJe Eda Rushe…
Zatím všechno klape, jak má, doufám, že ta akce dopadne dobře. Pokud ano, budeme si moci dovolit vozit takové DJe častěji. Trochu byl problém s plakátama, jsou pozdě ale doufám, že většina junglistů o té akci ví i bez plakátů. Možná se podaří domluvit i přímý přenos na internetu na drum&bass arén (www.breakbeat.co.uk  - anglické stránky věnované drumnbassu)

Jak se vám podařilo Ed Rushe zabookovat?
Ed Rushe se dlouho snažili zabookovat (pozvat na party) všichni z Čech a nikdy se to nikomu nepodařilo, protože on má dlouho dopředu strašně nabitý program a vždy si může vybrat, kam pojede zahrát raději. Je to fakt zázrak, že si našel dva dny, že může hrát v pátek i v sobotu. No a když se tohle naskytlo, tak hned z East Base (promo agentura) zavolali, že chtějí ten druhý den udělat party tady v Ostravě, ve spolupráci s náma. Je to normální, že se takhle ozvali, protože na junglové scéně spolu všichni spolupracujeme. Ext-Dust spolupracuje s námi, East Base spolupracuje s Ext-Dustem, my spolupracujeme s Workshops, Eastekem, TWM…

Pokud se podaří Shadowbox Night s Edem Rushem, tak by  tady mohli být v září Stakka&Skynett?
Stakku&Skynet má v plánu Elvis, Slim Slam Drum s tema dvěma by nebyl špatný myslím. No, zatím řešíme, jak to vůbec udělat. Je výhoda, že na Ed Rushe máme dobrý sponsoring.  Ed Rush prostě stojí balík a kdyby se to mělo všechno platit ze vstupného, tak by lístek stál 400 korun. Takhle se nám podařilo dát vstupné za 180 korun, což si myslím, že je super cena. Takže uvidíme. Když se nám podaří sehnat dobrého sponzora na Stakka&Skynett, tak v listopadu budou tady. No a když dobře dopadne Shadowbox, můžeme se těšit třeba na Usual Suspects nebo DJ Reality.

A co pak?
Pak se to tady musí rozjet! Kvůli toho jsme to všechno dělali.

Ale samotná dvoika.troika v Ostravě dlouho nedělala žádnou party…
Bohužel mám pořád na starost všechno jenom já. Už nemám tolik času ani nervů a navíc tady není pořádný klub. Je tu Fabric, ve kterém se dají dělat spíše větší akce. Tak čekáme až se otevře nové T&HC. Určitě chci dělat Future Breaky (Future Breakz - party, které v Ostravě v podstatě rozjeli taneční a hlavně junglovou scénu) znova. Jen čekám až se to tady trochu zklidní a bude to kde dělat.

Na druhé straně si myslím, že jsme to tady pokryli dost a tak se teď orientujeme na hraní venku. Snažíme se hrát v malých i velkých městech po celé republice, na festivalech…

Dvoika.troika má čerstvě vydaný vinil s tracky od ITEM a la playa a Reverba. Když jsi mi ho ukazoval, všiml jsem si, že vyšel na labelu Obushek. To je váš nový label?
Obushek je nový label, který vznikl díky naší spolupráci s Triple Vision (label a zároveň partička Djs z Holandska) Je to hlavní dílo Jury Malíka a Inspirala. Jura tam měl kontakty už tři roky a jezdil za klukama pro desky. Pak to většinou přivezl k Inspiralovi domů anebo přímo do Punta (Punto Azul - legendární junglový klubík v Praze), kde si to všichni DJs rozebrali a měli tak nové desky dřív, než kdyby je sháněli v Maximum Undergroundu nebo v jiných obchodech.

Triple Vision byla původně jenom distribuce drumnbassových desek, ale kluci začali hrát jako DJs a hlavně začali dělat vlastní věci. Momentálně mají pod sebou asi šest labelů, které jsou celkem dost úspěšné, protože je to něco jiného, než co vzniká v Anglii. Ostrovní drumnbass je navíc úplně žhavý na to, co přijde z kontinentální Evropy.

Dreazz (producent a DJ z Triple Vision) teďka prorazil se svým novým singlem - hraje ho Grooverider nebo třeba Fabio (oblíbení angličtí DJs), tak jsme se s nimi domluvili. Původně to mělo být tak, že bychom vycházeli přímo pod nima, ale protože jsme si chtěli nechat určitou nezávislost, tak vznikl Obushek…

Hlavně jsou tam čtyři lidi: Jura, InspiralX62, Dušan z Ohm Squaere a já. Není to čistě dvoika.troika, ale je to label, který když bude fungovat, tak bude vydávat třeba i věci od Touchwooda. Je to prostě český label, který má výhodu v tom, že když něco uděláme a je to dobré, tak nám Holanďani hned řeknou kolik toho vezmou a dostanou to do celé Evropy, zbytek se prodá nebo rozdá po Čechách.

A jak to fungovalo teď?
Kluci udělali pár tracků, vybrali jsme ty nejlepší, namíchalo se to u Dušana ve studiu a dobře se to zmasterovalo. To je totiž největší problém. Udělat track je jedna věc a udělat vinyl, kde ten track hraje a je to použitelné, je věc druhá. Dřív se stávalo, že když´s pustil český vinyl a anglický vinyl, tak to většinou bylo tak, že ten český vinyl jel o několik decibelů níž a muselo se to pořádně "vybuřit" aby to vůbec jelo a stejně to hrálo blbě, někdy i nepoužitelně.

Ale už jsme se to naučili. Když se dělala matrice v Loděnicích, tak u toho kluci byli, Dušan se o to postaral a hraje to. Zkoušeli jsme to na Tajmahalu a bylo to v pohodě.

Jednomu z vašich projektů - Grapefruit Moon - vyšlo CDéčko…
"Grapefruti" vydali album u Virtuallabelu a myslím si, že to je dobrá ostravská odpověď na pražské projekty jako Nana Zorin nebo Blow.

Bude nějaké turné nebo aspoň koncert v Ostravě?
Oni si pořád ještě moc nevěří. Pořád je musíme přesvědčovat, že to fakt stojí za to, aby hráli, aby to dělali dál. A ono je to hecuje. Já myslím, že turné bude, protože když hráli ve Stounu (klub ve Frýdku-Místku), tak to stálo za to!

Jestli se nepletu, tak Sonia (zpěvačka z Grapefruit Moon) je jediná ženská, kterou ve 2.3 máte…
No, je to tak, no. Máme tady samozřejmě holky od kluků, které taky dělají grafitti nebo něco malují, ale není tu žádná, která by hrála nebo něco takového.

A neuvažuje někdo z kluků o tom, že by spolupracoval s vokalistkou?
Shodou okolností se mi dneska ozvala nějaká holka na chatu, že by u nás chtěla zpívat. Spíš ale uvažujeme, že bychom dali vokály do tracku. Se Soniou bychom mohli nahrát nějaký pořádný hardstep. Já mám navíc jednu zpěvačku, která zpívá v rockové kapele a má takový pořádně sytý hlas.

Jak se jmenuje a z jaké je kapely?
Nechci nic prozrazovat, dokud to není hotové. Každopádně ale chci udělat nějakou "vokálovku".

Je nějaký český projekt, který tě v poslední době zaujal?
Co se týče drumnbassu a junglu tak nic moc kromě Ostravy. Většina lidí v Praze si dělají experimenty doma ve studiu, což může být zajímavé, ale na party to nefunguje. My máme tu výhodu, že všechny tracky, které uděláme, si hned vyzkoušíme na akci a když nefungují, tak se nám prostě blbě hraje.

Naše věci se snažíme dělat tak, ať jsou zajímavé, ale zároveň taneční, ať to šlape a ať se to taky dobře míchá. No a ten zbytek…The Öggg a jeho breakbeatové album. To je fakt dobré. Respekt  a Radium.NFO je dobré. Respektuju že všechno hrají živě. Jsou to machři.

Myslíš, že se dvoika.troika časem proslaví i za hranicemi České republiky?
Chceme se dostat do Anglie. Máme vinyl za zády, kluci nahráli dobré dema, bude tady Ed Rush… Myslím, že když pošleme CDéčka a ty nejlepší grafitti, tak nás prostě musí otisknout v Knowledge (prestižní anglický časopis zabývající se drumnbassem) a pak už budeme mít otevřené dveře úplně někam jinam! Odvážným štěstí přeje, zatím se nám to vyplatilo

Filip Záruba z uskupení Dvoika.troika.

Autor:

Koronavirus

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

Maláčová: Zabraňme destruktivní koalici ANO s ODS, nechceme privatizaci Česka

  • Nejčtenější

Zůstala jsem sama, bránila se lékařka, která odešla od krvácejícího dítěte

Ocitla jsem se v situaci, na kterou jsem nebyla vůbec připravena. Taková slova pronesla u pardubického soudu lékařka...

Feri potají sundal kondom, pak řekl, že už je to jedno. Vyšetřují ho jiní

Vyšetřování bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho, který je podezřelý ze sexuálního násilí, se protahuje. Policie se...

Bydlíme u Okamury. Dům má zvláštní, s lidmi se nedruží, říkají sousedé

Bydlí v netradičním obydlí, v sousedství se příliš neprojevuje a před domem ho obléhají novináři. Tak vidí sousedé...

Zeman opustil nemocnici, při setkání v Lánech s Fialou už měl víno

Prezident Miloš Zeman ve středu dopoledne opustil Ústřední vojenskou nemocnici v Praze, kde byl hospitalizován...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bartoš: S muslimskou Evropou problém mám, Francie mi změnila názor

Předseda Pirátů Ivan Bartoš ve středu řekl, že s muslimskou Evropou má problém, protože se ukázalo například ve...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Knížkám přidali zvuk, chtějí expandovat. Za kvalitu lidé platí, věří designér

Čtení pohádek dostalo moderní kabát a stojí za ním tým z Česka. Představte si, že čtete dítěti příběh o třech...

Hamáček vytáhl červený svetr. Připomíná, jak si počínal, když dorazil covid

Lídr sociální demokracie, ministr vnitra Jan Hamáček, v závěru volební kampaně vsadil na to, že lidem připomene, jak...

Malostranský zápisník: S kým by šel dnes do koalice V. I. Lenin?

Premium Kdy se NKÚ přejmenuje na NOVP – Nejvyšší odkladiště vysloužilých politiků? Které komunisty stále děsí buržoa Babiš?...

Ti, co měli přijít, nepřišli. Jak koalice SPOLU dělá kampaň pro sebe a straníky

Premium Reportér strávil den na mítincích lídrů koalice SPOLU v Říčanech a v Praze na Hradčanské. Do Říčan lídři dorazili...

Grafton Recruitment Praha
Večerní směny ve výrobě | 17:00 - 1:30 | SLATINA

Grafton Recruitment Praha
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 24 000 - 26 000 Kč

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Marek Ztracený na koncertě spadl z pódia na hlavu a skončil v nemocnici

Zpěvák Marek Ztracený bude na koncert v Pardubicích dlouho vzpomínat. Během vystoupení si nevšiml, že je už na okraji...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...