Livia, nenápadný trumf

  14:05aktualizováno  14:05
Impulzivní herečku Dagmar Havlovou vystřídala na Hradě vzdělaná dáma Livia Klausová. Prezident se na ni může zcela spolehnout. Podporuje ho, děj se co děj. První dáma zatím na Hradě neudělala chybu. Z nové role však šťastná není.

PŘÍLOHA iDNES
Klaus rok prezidentem
ohlédnutí * fotografie
diskuse * vysvědčení

Václav Klaus o manželce říká, že zvládá roli první dámy skvěle. Setkáte-li se ve světě s desítkami manželek prezidentů, umí z nich nejvíce jazyků a jako ekonomka leccos ví i o podstatě problémů.

A nejen to.

Šedesátiletá Livia Klausová jej za každých okolností podporuje, i když ji prezident v posledních letech přivedl svou nevěrou do mimořádně trapné situace. Z médií i při osobním styku navíc působí jako elegantní, moudrá babička a za celý rok neudělala chybu, která by mohla její pověst narušit. Je protiváhou sebestředného manžela a pomáhá mu tak zvyšovat popularitu.

Nadace k šedesátinám
Po impulzivní herečce Dagmar Havlové, která i na Hradě toužila po ovacích (ale dočkala se jen zdvořilého zaplácání), se před rokem objevila osobnost tišší, nevýraznější.

Klausová z nové úlohy nadšená nebyla. Vždy tvrdila, že o roli první dámy nemá velký zájem, i když podobný život poznala už po boku premiéra. "Každá manželka úspěšného politika nebo třeba význačného umělce se s tím musí vyrovnat, i když to pro ni znamená řadu omezení, kterých se samozřejmě bojím," řekla pro MF DNES po svém nástupu.

Je o deset let starší i klidnější než její předchůdkyně a rozhodně to nejsou přítelkyně - stýkají se jen při oficiálních akcích. Livia Klausová je v mnohém jiná. Rozhodně se nedá očekávat, že by někdy při důležité schůzi zapískala na prsty, jako to udělala Dagmar Havlová v lednu 1998 na protest proti chování republikánského poslance Vika.

Jisté taky je, že se nebude utápět ve frázích, k čemuž měla Havlová sklony. To raději na otázku neodpoví, než aby řekla kupříkladu: Jsem kreativní člověk a tvůrčí aspekt mého postavení mi zatím chyběl. Teď mám pocit, že dělám něco, co má smysl - kteroužto myšlenkou kdysi zaskočila manželka Václava Havla reportéry MF DNES.

Obě dámy naopak spojuje charita. Havlová se dodnes věnuje Nadaci Vize 97 a Klausová loni u příležitosti svých šedesátin spustila fond nesoucí její a manželovo jméno. První programy mají podpořit jazykové kurzy pro děti z dětských domovů a pěstounských rodin nebo motivovat schopné absolventy, aby zůstali jako učitelé na vysokých školách.

Už nevařím
Jak vypadá její současný život? Několikrát týdně vyřizuje Livia Klausová dopisy od lidí, kteří potřebují pomoc. Snaží se na ně osobně odpovídat, nabízí řešení.

K tomu ji manžel úkoluje, ostatně, tak to dělá už čtyřicet let - nařídí jí například, aby dohlížela na přípravu zahraničních cest. Těch se většinou sama účastní a přítomná chce být u všech důležitých jednání. Nejméně jednou týdně jede do svých oblíbených Lán, kde řídí úpravy interiéru.

Ačkoliv je vzdělaná ekonomka, manželova kariéra dostala absolutní přednost. Nemám skoro na nic čas, konstatuje suchým tónem. Nedokáže ani přesvědčivě říci, kde se cítí doma - zubní kartáček má na umyvadlech v několika bytech.

Rok už nevaří teplé večeře, nanejvýš připraví salát. Rezignovala i na žehlení košil nebo praní velkého prádla; to už nechává na prádelnách a mandlech.
A nejvíc trpí tím, jak málo vídá svou rodinu - zřídka se sejde s manželem, tím méně s dětmi a vnuky.

Přesto však říká, že pokud bude Václav Klaus kandidovat na funkci prezidenta podruhé, podpoří ho roku 2008 znovu. Jako vždy.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Česko jako rekordman v počasí. Odchylky od průměru byly u nás největší

Ilustrační snímek

Loňský rok byl neobvykle teplý na celé planetě, Česká republika však ze všech meteorologických statistik viditelně...

Piráti chtějí legalizovat prostituci, státu to má přinést miliardu

Ceny jejich služeb však šly dolů.

Stát má podle Pirátů přestat zavírat oči před problémem prostituce a dát jí zákonná pravidla. „Chceme omezit šedou...

Drahoš slaví sedmdesátiny. Zemanovi málem radil, nakonec mu byl sokem

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš navštívil Brno.

Finální vyzyvatel Miloše Zemana v klání o prezidentský post Jiří Drahoš ve středu slaví 70. narozeniny. Bývalý předseda...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz