Livia, nenápadný trumf

  14:05aktualizováno  14:05
Impulzivní herečku Dagmar Havlovou vystřídala na Hradě vzdělaná dáma Livia Klausová. Prezident se na ni může zcela spolehnout. Podporuje ho, děj se co děj. První dáma zatím na Hradě neudělala chybu. Z nové role však šťastná není.

PŘÍLOHA iDNES
Klaus rok prezidentem
ohlédnutí * fotografie
diskuse * vysvědčení

Václav Klaus o manželce říká, že zvládá roli první dámy skvěle. Setkáte-li se ve světě s desítkami manželek prezidentů, umí z nich nejvíce jazyků a jako ekonomka leccos ví i o podstatě problémů.

A nejen to.

Šedesátiletá Livia Klausová jej za každých okolností podporuje, i když ji prezident v posledních letech přivedl svou nevěrou do mimořádně trapné situace. Z médií i při osobním styku navíc působí jako elegantní, moudrá babička a za celý rok neudělala chybu, která by mohla její pověst narušit. Je protiváhou sebestředného manžela a pomáhá mu tak zvyšovat popularitu.

Nadace k šedesátinám
Po impulzivní herečce Dagmar Havlové, která i na Hradě toužila po ovacích (ale dočkala se jen zdvořilého zaplácání), se před rokem objevila osobnost tišší, nevýraznější.

Klausová z nové úlohy nadšená nebyla. Vždy tvrdila, že o roli první dámy nemá velký zájem, i když podobný život poznala už po boku premiéra. "Každá manželka úspěšného politika nebo třeba význačného umělce se s tím musí vyrovnat, i když to pro ni znamená řadu omezení, kterých se samozřejmě bojím," řekla pro MF DNES po svém nástupu.

Je o deset let starší i klidnější než její předchůdkyně a rozhodně to nejsou přítelkyně - stýkají se jen při oficiálních akcích. Livia Klausová je v mnohém jiná. Rozhodně se nedá očekávat, že by někdy při důležité schůzi zapískala na prsty, jako to udělala Dagmar Havlová v lednu 1998 na protest proti chování republikánského poslance Vika.

Jisté taky je, že se nebude utápět ve frázích, k čemuž měla Havlová sklony. To raději na otázku neodpoví, než aby řekla kupříkladu: Jsem kreativní člověk a tvůrčí aspekt mého postavení mi zatím chyběl. Teď mám pocit, že dělám něco, co má smysl - kteroužto myšlenkou kdysi zaskočila manželka Václava Havla reportéry MF DNES.

Obě dámy naopak spojuje charita. Havlová se dodnes věnuje Nadaci Vize 97 a Klausová loni u příležitosti svých šedesátin spustila fond nesoucí její a manželovo jméno. První programy mají podpořit jazykové kurzy pro děti z dětských domovů a pěstounských rodin nebo motivovat schopné absolventy, aby zůstali jako učitelé na vysokých školách.

Už nevařím
Jak vypadá její současný život? Několikrát týdně vyřizuje Livia Klausová dopisy od lidí, kteří potřebují pomoc. Snaží se na ně osobně odpovídat, nabízí řešení.

K tomu ji manžel úkoluje, ostatně, tak to dělá už čtyřicet let - nařídí jí například, aby dohlížela na přípravu zahraničních cest. Těch se většinou sama účastní a přítomná chce být u všech důležitých jednání. Nejméně jednou týdně jede do svých oblíbených Lán, kde řídí úpravy interiéru.

Ačkoliv je vzdělaná ekonomka, manželova kariéra dostala absolutní přednost. Nemám skoro na nic čas, konstatuje suchým tónem. Nedokáže ani přesvědčivě říci, kde se cítí doma - zubní kartáček má na umyvadlech v několika bytech.

Rok už nevaří teplé večeře, nanejvýš připraví salát. Rezignovala i na žehlení košil nebo praní velkého prádla; to už nechává na prádelnách a mandlech.
A nejvíc trpí tím, jak málo vídá svou rodinu - zřídka se sejde s manželem, tím méně s dětmi a vnuky.

Přesto však říká, že pokud bude Václav Klaus kandidovat na funkci prezidenta podruhé, podpoří ho roku 2008 znovu. Jako vždy.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Praha odstranila desítky boxů na klíče od sdílených bytů. Vadí údržbě

V Praze přibývá boxů na klíč od sdíleného bytu. Majitelé bytů je dávají na...

Desítky schránek na klíče odstranili pracovníci údržby veřejného osvětlení v metropoli. Na sloupy je dávají majitelé...

Další z rubriky

Šest miliard navrch a dost. Víc zdravotnictví nedostane, říká Vojtěch

Briefing po jednání krizového štábu proti kolapsu zdravotnictví s ministrem...

Premiér Andrej Babiš v pátek oznámil, že z rezerv zdravotních pojišťoven by nad rámec úhradové vyhlášky mohlo jít...

Každodenní horor. Školy se potýkají s množstvím aut, rodiče jsou bezohlední

ilustrační snímek

Stále více českých škol se musí potýkat s ranní špičkou přímo před svými budovami. Děti jsou tak ráno vystavovány...

Expremiér Špidla se stará o vnuka autistu. Sociální systém pomoci nezvládá

Bývalý premiér Špidla se stará o vnuka autistu.

Bývalý premiér Vladimír Špidla se stará o svého vnuka trpícího autismem. Pro takto postižené děti je podle něj klíčové...

Najdete na iDNES.cz