Litvínovský starosta: Exekuce postihnou zlaté řetězy i mobily

  13:13aktualizováno  13:13
Přesně týden mají litvínovští dlužníci pokut a poplatků příslušejících městu na to, aby zaplatili nebo si s městem dohodli splátkový kalendář. Neudělají-li to, zaklepe jim na rameno exekutor. A to doslova.

Exekuce v Litvínově chci radikální, vzkazuje tamní starosta David Volák. (25. 5. 2009) | foto: MF DNES

Peníze se totiž budou vymáhat prakticky kdekoli - v domácnostech dlužníků, u výherních automatů, do nichž část neplatičů sype veškerý svůj příjem, ale třeba i před dveřmi kanceláře, kde se vyplácejí sociální dávky.
 
Litvínov se rozhodl pro obdobně razantní řešení jako nedaleký Chomutov, kde v únoru zabavoval exekutor peníze přímo v místě, kde se dávky vyplácejí. Od té doby se o exekuce a tvrdý postup proti dlužníkům vedou spory. Jedním z jejich největších odpůrců je ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb.

Městu narůstaly pohledávky

z dluhů za pokuty a poplatky. Jejich vymáhání prostřednictvím úřadu se ukázalo jako nepříliš efektivní. Proto přijde exekutor."

"Pokud bych byl ministr a můj majetek byl postižen exekucí, tak proti nim budu bojovat. Jestliže Kocáb dnes exekuci čelí, chápu, proč proti nim vystupuje," říká litvínovský starosta Daniel Volák. Kocáb však problémy tohoto typu, o nichž média informovala, odmítl.

Proč jste se rozhodli pro postup podobný tomu chomutovskému?
Městu narůstaly pohledávky z dluhů za pokuty a poplatky. Jejich vymáhání prostřednictvím úřadu se ukázalo jako nepříliš efektivní. Proto jsme se rozhodli přistoupit k vymáhání zejména pokut tímto razantním způsobem. Novinka je to, že teď exekutorovi předáme pohledávky za pokuty, protože s ním máme dobrou zkušenost.

Vyhlásili jste amnestii pro dlužníky, která měla vyvolat zájem o splácení před tím, než přijde exekuce. Začali lidé své dluhy platit?
Amnestie platí od 1. dubna do 31. května. Byla to podaná ruka. Její dobrodiní je v tom, že když někdo přijde a zaplatí nebo uzavře splátkový kalendář, tak mu odpustíme veškeré navyšování dluhů a penále. Čili je to šance ušetřit.

Jsem ale velmi zklamán pasivitou dlužníků, že této podané ruky nevyužili. A tím nás sami donutí k razantnímu postupu. Od 1. června budeme podávat hromadné návrhy na exekuce. A budeme chtít i penále. S tím je třeba počítat. Dva měsíce jsme čekali, vyzývali k placení, bezmála jsme je prosili, aby přišli. Mám pocit, že dlužníci dělají, že se jich to netýká.

Kolika lidí se to týká a kolik městu dluží?
Jde o stovky lidí. Dluhy vůči městu jsou celkem 53 milionů, ale nyní budeme vymáhat jen ty za pokuty. Ty jsou v řádech jednotek milionů.

Už víte, kolik exekucí se chystá?
Ještě do 31. května je šance se přihlásit. Zjevně nedobytné pohledávky nebudeme exekutorovi vůbec předávat. Počítám s tím, že se to bude týkat sta až dvou set případů.

Co je to "zjevně nedobytná pohledávka"?
Pohledávka, jejíž majetek výrazně převyšuje majetek dlužníka.

To ale navozuje dojem, že lidé, kteří žijí ze sociálních dávek, do této skupiny také patří.
To je ale jen dojem. Upozorňuji, že hodláme v rámci exekuce postihnout i zlaté řetězy, drahé mobily, videosoupravy. Může se ale vyskytnout případ bezdomovce, který skutečně nic nemá. Tak daleko jít nechceme.

Při exekucích se ale bavíme o typologicky zcela jiné skupině lidí. Třeba o těch, kteří mají pokutu za dopravní přestupky. Takovému člověku zvoní v kapse nejmodernější mobil, má na krku pár zlatých řetězů a autem parkuje na chodníku.

Už máte exekutorské firmy? Chomutov sice s exekucemi tvrdě začal, od února je ale ticho po pěšině.
V pátek jsme vyhlásili výběrové řízení. Naším cílem je mít dvě až tři exekutorské kanceláře, které budou v součtu disponovat dvaceti až čtyřiceti vykonavateli.

Jak budou exekuce vypadat? Také se budou zabavovat peníze přímo v místě, kde se dávky vyplácejí?
Budou radikální. Exekuce budeme provádět na všech místech, kde by se dalo očekávat, že se tam může nacházet majetek dlužníka. V místě, kde se vyplácejí dávky, večer před hracím automatem, při nákupu v obchodě, u nich doma.

Jak můžete ovlivnit, aby přístup exekutorů byl takhle tvrdý a nekompromisní? Chomutovu se to nedaří.
To ovlivňovat nebudeme. Mluvím o tom, co zákon exekutorům umožňuje. Oni tak i v jiných případech postupují, jen o tom lidé neví. Ten člověk může přijít k dlužníkovi domů nebo ho zastaví na ulici.

Chomutovský soud rozhodoval o vymáhání peněz ze sociálních dávek v exekuci. V několika případech mu to nevadilo, v několika byl ale jasně proti, peníze z dávky považoval za nezabavitelné. Jste na takový verdikt také připraveni?
Víme o dvou právních názorech, které se střetávají. Vedou se o tom odborné diskuse a projevuje se to i v rozhodnutích soudu. Očekávám nějaké zásadní rozhodnutí z Krajského soudu v Ústí nad Labem, který dá jednomu nebo druhému názoru za pravdu. Věřím, že všichni ostatní to pak budou respektovat.

Jak tedy budete postupovat, když krajský soud prohlásí exekuci peněz z dávek za nepřípustnou?
Máme samozřejmě další možnosti. Pokud to tak bude, budeme to respektovat, ale od razantního přístupu nás to neodradí. Jde o jeden způsob exekuce, kterých existují desítky.

Dva měsíce jsme čekali,

vyzývali dlužníky k placení. Oni dělají, že se jich to netýká. Tím nás sami donutí k razantnímu postupu."

Neobáváte se, že radikální přístup vyvolá v Litvínově napětí a obdobnou nevoli jako v Chomutově?
To může. Ale já nechápu pohnutky odpůrců. Je tu určitá skupina obyvatel, která nerespektuje elementární pravidla slušnosti ani zákony. My jsme odpovědní za to, že ty povinnosti budeme vynucovat.

Jestli je tu další skupina lidí, která je vyzývá, aby své povinnosti neplnili, tak podle mého soudu porušuje zákon a tu problematiku zlehčuje a snaží se z ní vytlouct nějaký svůj kapitál. Nebo jsou to lidé, kterým je porušování zákonů blízké, a tak to razí a schovávají se za to.

V Mostě padlo soudní rozhodnutí, které nepovolilo soupis exekuovaného majetku jedné dlužnice z vaší čtvrti Janov. Bude se jí muset vše vrátit. Neobáváte se podobných případů?
Pokud exekutor zabaví cizí věc, může se to stát. Je to standardní praxe, obranný mechanismus, aby exekutor zabavoval věci jen dlužníka a ne dalších osob.

Proč město nebylo úspěšné při vymáhání jiným způsobem a muselo přistoupit na exekuce?
Ono nebylo neúspěšné, výsledků jsme dosahovali. Ale nebylo to tolik efektivní. Posílá se jedna upomínka, pak další, pak se to odročí, sázíte na dobrovolnost splácení.

Proč o razantním postupu mluvíte až teď? Vždyť se o něm ví dlouho. Ta situace přece nenastala náhle.
To nelze vytrhovat z kontextu. Souvisí to jedno s druhým. Ano, zájem o Janov byl ze strany města v minulosti menší, vznikl tam velký sociální problém. Když se ale dostanete do fáze, kdy strážníci jedou třikrát za noc udělovat na jedno místo jednomu člověku pokuty, a to se opakuje deset nocí za sebou, tak s tím už musíte dělat něco jinak.

Exekuce na pokuty nepřišla z nebe. Zvýšil se dohled strážníků, z něho vznikají uložené pokuty. Ty musíme vymáhat, aby měly smysl.

Proč město nevyužije jiné způsoby vymáhání než exekuční firmy? Nabízejí se správní exekuce, které nejsou pro dlužníky tak drastické, nebo institut náhradního příjemce dávek, který může přesměrovat peníze určené na dávku přímo tomu, komu se má poplatek platit.
O tom jsem mluvil - to je to, co nebylo efektivní. Posíláte upomínky, ty se ale vrací, protože se ti lidé neustále stěhují. Nebo mají adresu na radnici jako bezdomovci, ale oni přitom mají slušně zařízený byt v Janově a smějou se nám do očí.

Mnoho dlužníků si zkouší hrát. A nám už skutečně došla trpělivost. Institut zvláštního příjemce je bezzubý. Musíte prokázat, že člověk dávku zneužívá. To ho má někdo dvacet čtyři hodin hlídat a sledovat, jestli jde do herny nebo pro drogy?

Je ale přece jasné, že pokud někdo dluží za nájem a přitom pobírá dávku na bydlení, tak ji zneužívá.
To je to velké nedorozumění. Jestliže je zákonem stanoveno, že se musí prokázat, že dávky zneužívá, on pak ten dluh musí uznat a navíc je to dluh na byt, kde stále bydlí. Je to tolik podmínek, že je zvláštní příjemce jen hezká nálepka bez obsahu.

Na mnoha místech jsou ale s tímto institutem spokojeni a úspěšně ho využívají. Proč to tady nejde?
Ti lidé se pořád stěhují, to už je nesplnění jedné ze zákonných podmínek. My ho ale nemůžeme použít, nemáme dluhy na nájmu, v Janově nám byty nepatří.

Neobáváte se, že se vám vrátí skutečnost, že vaše městská organizace Sportas je sama dlužníkem? Tedy že vy postupujete tvrdě proti dlužníkům a sami dlužíte?
To odmítám, je to falešná nálepka. Tady není nikdo žádným dlužníkem. Svolám k tomu zvláštní tiskovou konferenci, kde to vysvětlím. To je úplně jiný problém.

S dluhy v sociálně problematických místech souvisí problematika lichvářů. Budete se nějak snažit jejich aktivity utlumit?
Lichva je trestný čin. My veškeré poznatky o ní bezodkladně předáváme policii. Budeme to dělat i nadále a od policie budeme chtít vědět, jak s nimi naloží.

A co herny, kde se utrácejí peníze z dávek i od lichvářů? I těch je v Janově hodně a podle starousedlíků stále vznikají.
Už jsme loni přijali vyhlášku, která herny "přiškrtila". Pak jsou tu ale ještě videoterminály a on-line terminály, které spravuje ministerstvo financí, a tady nemáme žádnou pravomoc.

Praxe je, že se nás ministerstvo při jejich povolování ani neptá. Považuji to za obrovskou chybu. Už to, že takový zákon prošel, byla zcela zásadní chyba, která způsobila problém spoustě obcí.

Z místa starosty je to neřešitelné. Je to otázka pro poslance za tento region - nechť navrhnou změnu zákona a umožní obcím i tyto automaty regulovat.

V souvislosti s problematikou Janova se mluvilo i o dalších nutných změnách zákonů, například o možnosti majitele bytu kontrolovat počet přihlášených v bytě nebo regulování počtu lidí nahlášených do bytu určitých rozměrů a dalších. Nic z toho se ale zatím nerealizovalo, ani se o ničem z toho nikdy dál nemluvilo.
Poslanci byli oslovováni. Janovský osadní výbor si stěžoval na to, že z poslanců viděl minimum. Já oslovím nové poslance, ale u těch současných s výjimkou mezibořského Petra Červenky zájem nevidím.

Je to tedy tak, že o problematiku míst, jako je Janov, nemají poslanci žádný zájem?
Já jsem jediný zájem nezaznamenal. Ani žádnou legislativní iniciativu.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Podezřelého lupiče z pumpy prozradila DNA, navíc se prořekl v hospodě

Policie přivádí k soudu mladšího z obviněných z vraždy čerpadlářky u...

V pondělí kolem čtvrté hodiny odpoledne si byli policisté absolutně jistí, že jedním z lupičů od pumpy v Nelahozevsi,...

Další z rubriky

Zbití číšníka bylo podle policie pokusem o vraždu. Pachatelům hrozí 18 let

Číšník Miroslav, kterého skupina Nizozemců napadla v centru Prahy, poprvé...

Pražští policisté v minulých dnech navrhli obžalovat z pokusu o vraždu dvojici Nizozemců, kteří loni v dubnu v centru...

Před dvaceti lety zemřel Jaroslav Foglar, jeho byt dnes slouží spisovatelům

Jaroslav Foglar

Nenápadná deska na zdi ještě nenápadnějšího žižkovského činžáku v Křišťanově ulici v Praze 3 připomíná, že tu prožil...

Víc lidí bude mít šanci na oddlužení, poslanci schválili změnu u insolvencí

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek a ministryně pro místní rozvoj Klára...

Lidé, kteří spadli do dluhů, které nejsou schopni splácet, mají šanci, že přece jen dostanou šanci na oddlužení....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz