Lidé se z nouze stěhují do holobytů

  0:01aktualizováno  0:01
Kolonie téměř nových holobytů v Železném dvoře u severočeského Chodova už není jen útočištěm vystěhovaných neplatičů a nepřizpůsobivých nájemníků. Nouze o bydlení vyhání do stísněných garsonek s kamny na uhlí v obýváku i bezproblémové rodiny. Ty už léta marně hledají levnější byt k nájmu ve městě.

Iveta Holacová s manželem bydlela dlouho v Chodově v podnájmu. Minulý pátek se spolu nastěhovali do jednoho z volných malometrážních bytů nižší kategorie v Železném dvoře.

Co to pro ně znamená? Chodbička, toaleta a jedna místnost, do které se musí vejít všechny věci včetně postýlky pro jejich malé dítě. Uhlí si musí kupovat na dvoře u správce.

"Chtěli jsme bydlet a tohle byla jediná šance. Je to ale úplně normální byt. Lepší něco než nic. Jak dlouho tu chceme zůstat? No přece napořád," říká nová nájemnice. Ze života na Železném dvoře, kde ve velkém kvete prostituce a čichání toluenu, strach nemá.  Ani primitivní topení v kamnech v obýváku ji neděsí. "Když si tu uděláme pořádek, tak to půjde," míní Holacová.

Patří mezi prvních jedenáct nájemníků, kterým chodovští radní horší byt za městem přidělili. Všichni ostatní sem dosud přicházeli za trest jako vystěhovaní dlužníci.

"Ještě pár volných bytů zůstalo. Oslovili jsme lidi z pořadníku, ale nikdo z nich tam nechce. Takže dáme do zpravodaje výzvu, že kdo nutně potřebuje bydlet, může na Železném dvoře," řekl místostarosta Stanislav Pochman.

Vypadá to, jako by Chodov, kterému neplatiči dluží asi deset milionů korun, už nepotřeboval byty pro vystěhovávané dlužníky. "Notoričtí neplatiči už v městských bytech nebydlí," vysvětlil správce Železného dvora Jan Hammer.

"Dlužníků nepřibývá. Čtyři malometrážní byty na Železném dvoře si ale chceme nechat volné. Jsou hrozbou pro ty ne zcela otrlé nájemníky ve městě," poznamenal Pochman.

Přibližně sedmdesát malometrážních bytů postavila radnice za městem teprve před dvěma lety a obsadila je vystěhovanými neplatiči. V domech, které navenek stále ještě svítí novotou, žije několik set lidí. Nájemní smlouvy mají na dobu určitou, když za bydlení nezaplatí dva měsíce po sobě, skončí na ulici.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

I dnes jsou učitelé, podle nichž je ADHD výmysl, říká dětský psychiatr

Ilustrační snímek

Pod zkratkou ADHD se skrývají poruchy pozornosti, hyperaktivita a impulzivita. Podle dětského psychiatra je takové dítě...

Členy bývalého vedení Prahy 1 obvinili kvůli bytům prodaným pod cenou

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký

Podle znaleckého posudku, který si policie objednala, bylo pod cenou prodáno více než dvacet městských bytů v Praze 1....

Maturitní chybu našel letos Cermat sám a pokusil se ji zamlčet, říká EDUin

Ilustrační snímek

Také letošní maturity provázely pochybnosti o správnosti některých úloh a jejich vyhodnocování. Sporná je úloha č. 11 v...

Najdete na iDNES.cz