Výzkumy v roce 1989 zaznamenaly významný pokles nespokojenosti lidí. Ilustrační foto.

Výzkumy v roce 1989 zaznamenaly významný pokles nespokojenosti lidí. Ilustrační foto. | foto: ČTK

Lidé nadávali dříve i nyní

Ze srovnání průzkumů veřejného mínění z roku 1989 a 2005 vyplývá, že rodiny projevovaly nespokojenost se svou životní situací bez ohledu na režimy. Ať to bylo za socialismu, nebo za kapitalismu.

16 let od Sametové revoluce

  • FOTOSTORY: Konec vlády jedné strany
  • SPECIÁL: 17. listopad - poznáváte se?
    Socialistická samoobsluha se rozrostla v obchodní dům

    Mít tenkrát mobil, tak to dopadlo úplně jinak
    Zmizel tuzex, nesvoboda, ale někde i práce

  • ON-LINE ROZHOVORY:
    Biskup Václav Malý
    Monika Pajerová v úterý 15. listopadu v 15:00
    Tomáš Ježek v úterý 15. listopadu ve 12:00
    Marta Kubišová v pátek 18. listopadu v 16:00
  • AUDIO: Legendární projev Milouše Jakeše
  • Jak by vypadal iDNES, kdyby nebylo listopadu 1989
  • I když - tak jednoduché to nebylo. Alespoň to ukazují průzkumy veřejného mínění. Například ty z roku 1989, které tehdejší režim tajil.

    "Významným zjištěním výzkumu je pokles pozitivního hodnocení vlastní životní úrovně dotázaných od roku 1970," stojí ve zprávě Ústavu pro výzkum veřejného mínění.

    Zpráva popisuje, jak se lidé poslední rok komunistického režimu dívali na životní úroveň v tehdejším Československu. "V hodnocení celkové úrovně má už negativní hodnocení převahu nad pozitivním."

    Lidé nebyli nijak zvlášť spokojeni ani s platy, což potvrzují další - poněkud krkolomné - věty ze zprávy. "Spokojenost s finančním příjmem klesá, ve sledovaných letech 1973, 1978, 1985 a v roce 1989 byla již nižší než spokojenost."

    Velkou radost tehdejším mocným neudělaly ani další informace, které pro ně "výzkumníci" měli například o zdravotnictví.

    "Zdravotní péči posoudili občané v roce 1989 negativněji než v roce 1985. Většinou ji hodnotí jako stagnaci. Stejně odhadují i situaci v příštích letech."

    Uteklo šestnáct let a lidé měli letos možnost v rozsáhlém průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění říci, jak vzpomínají na dobu před rokem 1989. A výsledek? Opět poměrně velká nespokojenost, tentokrát největší s nezaměstnaností a hospodářskou kriminalitou.

    "Třicet osm procent dotázaných vyjádřilo názor, že dnešní poměry jsou v podstatě stejné jako ty, které u nás panovaly před rokem 1989," zní závěr zprávy. Jen 36 procent lidí odpovědělo, že nynější poměry jsou přece jen lepší než ty dřívější.


    Eurovolby 2024

    Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

    Video