Lékaři mluví o „nevídaném exodu“, Nečas jim slíbil peníze z reformy

  10:08aktualizováno  11:22
Premiér Petr Nečas slíbil na ranním setkání s šéfem České lékařské komory Milanem Kubkem, že peníze ušetřené z reformy zdravotnictví půjdou na platy lékařů a zdravotníků. Kubek ho na oplátku ujistil, že lékaři plánovanou reformu podporují. Nepotřebují prý peníze odjinud, ve zdravotnictví je jich dost.

Kubek jednal s Nečasem o protestu bezmála čtyř tisíc nespokojených lékařů, kteří dali výpověď a chystají se k 1. březnu odejít z nemocnic, a o stavu českého zdravotnictví. Nečas potvrdil, že žádné peníze navíc do zdravotnictví nepůjdou.

"Vláda má naprosto minimální manévrovací prostor z hlediska veřejných financí a rozpočtů. Placení zdravotnictví z veřejných rozpočtů by mohlo spustit takzvaný domino efekt. Věřím, že jedinou možností je reformovat zdravotnictví. Možnost, že by vláda mohla použít prostředky například ze státního rozpočtu, jsem zcela otevřeně vyloučil," uvedl Nečas po setkání.

Prezident ČLK s premiérem souhlasí. "Nespokojení lékaři jsou připraveni podpořit kroky vlády. Cílem lékařů není odejít do zahraničí, ale zlepšit pracovní podmínky v nemocnicích, omezit plýtvání i porušování zákona. Nepožadujeme žádné peníze, které by v resortu zdravotnictví dnes již nebyly," uvedl Kubek.

Nečasovi nastínil, odkud je možné peníze rychle získat. Pomůže především zrychlená revize cen léků. Neměly by též být registrovány léky, které jsou velmi drahé a přitom negarantují vyšší účinnost. Peníze jsou podle Kubka uloženy i v základních fondech pojišťoven.

Premiér Petr Nečas se sešel s prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem

Pokud se vláda a ministerstvo s nespokojenými lékaři nedomluví, vlna exodu lékařů bude podle Kubka nevídaná. "Je to nejvážnější krize za posledních dvacet let, kterou zdědila současná vláda. Není možno zajistit lékařskou péči bez lékařů, jakákoliv krizová řešení budou mít ekonomické důsledky a budou velice drahá," upozornil šéf ČLK.

Nečasovi představil reformu, jak ji navrhla Česká lékařská komora. Rozdělila ji na dvě období - v první fázi by měl krizový management získat ztracenou důvěru lékařů a další čas na reformu. Zavedena by byla rychlá úsporná opatření, která by navýšila platy lékařů. Druhá fáze by nastolila stabilní a předvídatelné prostředí pro poskytování zdravotní péče.

Česká lékařská komora sdružuje 46 tisíc lékařů. Podle Kubka však nemůže ovlivnit to, aby lékaři neodcházeli z nemocnic, to je jen na vládě.

"Nezajistíme ani akutní péči"

Stejný názor zastává i Vědecká rada České lékařské komory, která zasedala ve čtvrtek. Pokud se ministr s protestujícími lékaři nedohodne, nebude podle Kubka v březnu zajištěna ani akutní péče.

"Členové Vědecké rady současně upozorňují, že závažné organizační problémy při poskytování zdravotní péče nastanou mnohem dříve. Rada se proto znovu sejde na mimořádném zasedání už 3. února," uvedl prezident České lékařské komory.

LÉKAŘE PODPORUJE I EVROPSKÝ VÝBOR

České lékaře podpořil i Stálý výbor evropských lékařů, který zaslal ministrovi Leoši Hegerovi a premiéru Petru Nečasovi z Bruselu dopis. Výbor sdružuje národní lékařské organizace z 27 zemí EU, členem je i Česká lékařská komora.

"Zdá se, že pracovní podmínky lékařů, kterým jsou vystaveni v České republice, představují potenciální nebezpečí pro pacienty a pro veřejné zdravotnictví všeobecně. Jsme poněkud překvapeni faktem, že lékaři v České republice mohou dosáhnout přijatelné životní úrovně pouze za neustálou a rozsáhlou práci přesčas," píše v dopise prezident výboru Konstanty Radziwill.

Upozornil, že směrnice o pracovní době byla sladěna i s českým právem, přesto se zde nedodržuje. Výbor podpořil lékaře a dodal, že dveře v evropských nemocnicích mají otevřené.

"Evropská unie je otevřena lékařům k prospěchu evropských pacientů a k volnému pohybu v rámci Evropy. Nicméně, pokud by měly tisíce českých lékařů opustit zemi z důvodu současných pracovních podmínek, nedostatek lékařů v České republice by měl ještě horší účinky na veřejné zdravotnictví. Tomuto je samozřejmě nutné se vyhnout," upozornil Radziwill.

České politiky vyzval, aby v České republice zabezpečili veřejné zdravotnictví a uvedli pracovní podmínky lékařů do souladu se zákonem.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Premiérův Twitter se změnil v seznamku, Babiš sdílí recesistické inzeráty

Na twitterovém profilu Andreje Babiše se v sobotu začaly hojně objevovat příspěvky, ve kterých se lidé prezentují jako...

Premium

Malostranský zápisník: Jak virus Lubomír Zaorálek paralyzoval Sněmovnu

O tom, co je v parlamentu považováno za Sophiinu volbu, jak pomlázka posiluje českou státnost, kterým vraždám zatleská...

Premium

Soudkyně omylem pustila obviněného z vraždy. Policie se obává, co udělá

Stačilo propásnout termín a muž, který vytáhl na partnerku nůž, mohl opustit vazbu. Vasil Z. zaútočil v hádce na...

Neshodli se, co je to krása. Festival spisovatelů v Praze začal rozpačitě

Zda krása spasí svět, jak zní motto letošního ročníku Festivalu spisovatelů Praha, se řečníci neshodli. Jedné z...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz