Zdravotní sestry: Připadáme si jako rukojmí lékařů, bojíme se o práci

  6:55aktualizováno  6:55
Zdravotní sestry z oddělení, kde dala výpověď většina lékařů, žijí v nejistotě. Stovkám sestřiček totiž vedení nemocnic ani po týdnech neřeklo, zda si mají hledat práci, nebo zda ještě mají nějakou naději, že v zaměstnání zůstanou. Ani ředitelé nemocnic totiž nevědí, zda lékaři výpovědi nestáhnou.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Většina zdravotních sester zatím vyčkává, ale některé aktivnější už prý hledají práci například ve Fakultní nemocnici v Plzni. Tam je to ale marné. "V současné době máme plný stav," uvedla mluvčí fakultní nemocnice Renata Jenšíková.

"Zaměstnavatel s námi nejspíš ukončí pracovní poměr. Nevíme, co bude, zatím čekáme," uvedla sestra chirurgického oddělení Domažlické nemocnice, která nechtěla zveřejnit své jméno. Redakce ho však zná.

čísla v kraji

Od 1. března se bude muset v Plzeňském kraji odečíst 81 lékařů z 236, kteří pracují v krajských nemocnicích, a 80 lidí má nakročeno z fakultní nemocnice, která eviduje na 730 úvazků lékařů.

Na jejím oddělení, kde je kolem třiceti sester, dali výpověď všichni lékaři až na jednoho - náměstka ředitelky nemocnice, takže oddělení je před rozpadnutím.

Na otázku, jestli jsou na lékaře naštvané nebo zda je naopak chápou, sestra odpověděla, že většina jejích kolegyň akci chápe spíše tak, že je na sestry činěn nátlak. "Jsme v podstatě rukojmími lékařů, takové je obecné povědomí sester. Zatím práci nehledáme, protože nám nikdo nedal jasné stanovisko," uvedla mladá žena, která prý nečeká, že by lékaři vzali výpovědi zpět.

"Denně za mnou sestřičky chodí, a ptají se, jestli už něco vím, jestli si mají hledat něco jiného. Jsou ve velice nepříjemné situaci, protože mají hypotéky a úvěry. Mají strach, že nebudou mít z čeho splácet, takže si chtějí hledat práci, dokud ještě něco je," uvedla vrchní sestra jedné z krajských nemocnic.

Podle ní vláda v žádném případě nátlaku lékařů neustoupí. "Jedině jestli by kraj dokázal vyšťourat nějaké peníze," dodala.

Sestry souhlasí s tím, že odměňování lékařů není v pořádku. "Aby za měsíc odpracovali 240 hodin, to není normální, ale nesouhlasíme s formou protestu, který lékaři zvolili," uvedla sestra domažlické nemocnice.

Odchod lékařů ohrozí neonatologie, porodnice a chirurgie

Problematická tam podle ní je pohotovost, která funguje jen v pátek a o víkendech, a to jen do 22 hodin, protože lékaři ze soukromých ambulancí odmítají sloužit.

"Takže každou angínu, chřipku nebo zánět močových cest přivezou na internu a lékaři jsou mnohem víc vytížení, než kdyby pohotovost fungovala. Lékař je po službě utahaný a přitom má před sebou dalších 8,5 hodiny denní služby, navíc zdejší lékaři suplují i chybějící lékaře, protože jich je v nemocnici nedostatek," vysvětlila sestra.

Po avizovaném březnovém odchodu lékařů budou v kraji nejvíce ohrožené neonatologie, porodnice a chirurgie.

Krizový štáb minulý týden dohodl, že do konce ledna podepíší krajské, fakultní, soukromé nemocnice i zdravotní pojišťovny spolu se záchrankou memorandum o zajištění zdravotní péče.

Kraj dále požádá o pomoc nemocnice těsně za hranicemi regionu - ve Strakonicích a Mariánských Lázních. Lékaři z oslabených kolektivů by se měli přesunout do jiných nemocnic.


  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Demence se šíří Českem, místa v domovech pro potřebné chybí

Demencí je postiženo přes 160 tisíc Čechů. Nemocných rychle přibývá a péče o ně přesahuje možnosti sociálních zařízení....

VIDEA TÝDNE: Děsivá nehoda na D1, trpící Putin a drama v Londýně

Jakou každou neděli, tak i dnes vám přinášíme videa týdne. Nejsledovanějšími se staly autentické záběry nehody na D1,...

Aby ženy i ve vězení zůstaly matkami. Pomoci jim má zvláštní program

Pro ženy je odloučení od potomků mnohem větší utrpení než pro muže, své o tom vědí trestankyně z ženské věznice v...

Rodiče „šťastné loutky“ hledali pomoc, čeští experti kývli na výzkum

Kvůli častému smíchu se pacientům s Angelmanovým syndromem přezdívá „šťastné loutky“. Další příznaky už ale tak veselé...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz