Právníci: Protestující lékaři porušují zákon, mohlo by jim hrozit až 16 let

  15:00aktualizováno  16:44
Podle některých právníků protestující lékaři v čele s Lékařským odborovým klubem porušují akcí "Děkujeme, odcházíme" zákon. Doktoři prý hromadnými výpověďmi za vyšší plat společnost a ministerstvo vydírají. "Dopouštějí se také trestného činu ublížení na zdraví," míní advokát Jan Černý.
Podle některých právníků jednají protestující lékaři proti zákonu

Podle některých právníků jednají protestující lékaři proti zákonu | foto: Profimedia.cz

Advokátní kancelář Černý - Raupachová se akcí Děkujeme, odcházíme zabývá již několik dní. Podle jejich analýzy zvolili lékaři špatnou formu protestu, která je protiprávní a lze ji označit za vydírání.

"Jsme přesvědčeni, že by mohlo dojít k naplnění skutkové podstaty tohoto trestného činu a to i s přísnější trestní sazbou. Hrozí zde odnětí svobody až na 16 let," míní Jan Černý. Tento čin podle něj zahrnuje i situaci, kdy někdo nutí jiného, aby pod pohrůžkou násilí nebo jiné těžké újmy něco konal.

"Zákonná podmínka těžké újmy je hromadnými výpověďmi lékařů, respektive jejich následky, zcela jistě v daném případě splněna. Navíc jsou hromadné výpovědi řízeny či organizovány centrálně, což opodstatňuje již výše zmíněnou trestní sazbu," dodává Černý.

Lékařům podle něj navíc přitěžuje, že svým jednáním mohou způsobit rozsáhlou škodu. "Nelze zcela jistě v tomto hodnocení pominout ani to, že následkem tohoto organizovaného jednání může být způsobena i smrt jednoho či více pacientů." Připomněl, že i příprava tohoto činu je trestná.

Nejen vydírání, i ublížení na zdraví

Lékaře by tedy mohla policie stíhat i v případě, že by své výpovědi stáhli zpět. Černý dodal, že to není jediný trestný čin, kterého se dopouštějí a že by se dalo zmínit i ublížení na zdraví.

Podobného názoru je i advokát Kolja Kubíček, který už v dopise upozornil organizátory protestu, že se dopouštějí trestného činu vydírání.

CELÝ DOPIS ADVOKÁTA KUBÍČKA

"Odchod většího počtu lékařů v jednom časovém úseku by nepochybně mohl znamenat značnou poruchu v poskytování zdravotní péče. Takovou poruchu však nutno právně označit za těžkou újmu nejen těm, kdož mají poskytování zdravotní péče organizovat, ale i veřejnosti jako celku," míní.

Kubíček doplnil, že pokud organizátor takovou újmou hrozí s cílem získat finanční prostředky pro sebe nebo jiného, tak naplňuje skutkovou podstatu vydírání.

"Zákon hrozí v jednoduchém případě vězením do 4 let, v případě, že se jedná o jednání v organizované skupině, nebo společně s dvěma osobami, nebo je-li takovým činem způsobena značná škoda - vězením i 8 let," uvedl Kubíček.

Doplnil, že je rozdíl, kdyby se lékaři rozhodli protestovat stávkou, při které svou nečinností způsobí jen dočasnou újmu. Navíc by se prý jednalo o stav, který není konečný a který mohou zaměstnavatelé ovládat.

Se svými kolegy nesouhlasí pražský advokát Tomáš Sokol. "Mám za to, že požadavek na zvýšení mezd je sám o sobě legitimní. Způsob, jakým je realizován, to znamená, že dávají výpovědi, je také legální. Nedovedu si představit, že by to mohlo být kvalifikováno jako trestný čin. Lékaři tvrdí: když nám nezaplatíte, odejdeme, což je právo každého. Neříkám, že s akcí souhlasím, nicméně to není protiprávní," je přesvědčen Sokol.

"Neděláme nic protiprávního"

Stejného názoru je i advokát Martin Elger, který Lékařský odborový klub zastupuje: "Podle Listiny základních práv a svobod mají všichni právo na svobodnou volbu zaměstnání a právo se odborově organizovat. Zákoník práce jasně stanoví podmínky zaměstnání a výpovědní dobu. Nikdo se nemůže dopustit vydírání, pokud se domáhá svého zákonného práva."

REAKCE ADVOKÁTA LOK NA VYDÍRÁNÍ

Dodal, že újma společnosti či pacientům nevznikne. "Musela by vzniknout těžká újma nebo by jí muselo být hrozeno. Pokud se budeme řídit vyjádřením ministra zdravotnictví, tak žádná újma nehrozí a nemocnice po prvním březnu pouze nastoupí na prázdninový provoz," uvedl Elger.

Dodal, že LOK na hrozící situaci předem několik měsíců upozorňuje, aby se na ni všichni mohli připravit. O tom, že by lékařské odbory někdo žaloval, Elger neví. "Nepochybně se tak ale stane," dodal. Reakci ministerstva zdravotnictví se zatím sehnat nepodařilo.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Piráti chtějí legalizovat prostituci, státu to má přinést miliardu

Ceny jejich služeb však šly dolů.

Stát má podle Pirátů přestat zavírat oči před problémem prostituce a dát jí zákonná pravidla. „Chceme omezit šedou...

Protikorupční fond chce pro oznamovatele trestných činů až 667 tisíc

Karel Janeček v Show Jana Krause

Lidé, kteří nahlásí trestný čin spáchaný jejich zaměstnavatelem a budou kvůli tomu vyhozeni nebo převedeni na jinou...

Abych všechno stihl, musím znovu vyhrát volby, říká Andrej Babiš

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš (17. únor 2019)

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v minulosti tvrdil, že nynější volební období bude jeho posledním ve...

Najdete na iDNES.cz