Rumburská nemocnice | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Lékař odmítl pacienta a nadával záchranářům. Soud mu zvýšil pokutu

  • 215
Už napodruhé dal soud peněžitý trest lékaři Faridu S. za to, že loni v srpnu podle obžaloby odmítal vzít do Lužické nemocnice v Rumburku pacienta. V návalu vzteku pak vyhrožoval záchranářům, kteří nemocného přivezli. Pacient po třech dnech zemřel.

Soud už loni nařídil, aby Farid S. za neposkytnutí pomoci a nebezpečné vyhrožování zaplatil 120 tisíc korun, lékař odmítl a v pondělí dostal trest nový: tentokrát má zaplatit 150 tisíc korun.

Fotogalerie

„Hrozilo vám vězení až na tři roky a zákaz činnosti,“ upozornila obžalovaného děčínská soudkyně Lenka Lasovská, když vysvětlovala rozsudek.

„Takový trest by byl nepřiměřeně přísný pro vás i pro společnost, neboť soud nepochybuje o vašich profesních kvalitách. Ale potrestán být musíte,“ rozhodla.

Incident se stal loni 1. srpna před čtvrtou hodinou odpoledne. Záchranáři právě přivezli do nemocnice 86letého muže, jenže Farid S. se podle obžaloby začal rozčilovat, jaké pacienty mu tam vozí. Záchranáři vylíčili, jak na ně křičel, odmítal nemocného seniora převzít a vztekle na něj hodil převozní dokumentaci. Konflikt se vyostřoval. Zdravotníci popsali, že jim vyhrožoval a výhrůžky údajně doprovodil gestem, při němž si prstem přejel po krku.

Pacienta se nakonec ujal jiný lékař. Senior byl hospitalizován na interním oddělení, ale jeho zdravotní stav byl tak vážný, že po třech dnech v nemocnici zemřel. Podle vyšetřovatelů neměl postup Farida S. na úmrtí vliv. Záchranáři na něj nicméně podali trestní oznámení.

Hromadí se stížnosti

Lékař byl 10. září obviněn z neposkytnutí pomoci a nebezpečného vyhrožování, padla obžaloba a soudkyně Lasovská na konci roku vydala trestní příkaz s peněžitým trestem. S tím obžalovaný lékař nesouhlasil, podal odpor, a soudkyně proto musela nařídit hlavní líčení.

Farid S. vysvětloval, že měl zrovna za sebou náročnou dvoudenní službu a před příjezdem sanitky musel řešit na oddělení několik závažných případů.

Odmítl ošetřit pacienta, ten po pár dnech zemřel. Teď hrozí lékaři vězení

Připouštěl však, že došlo ke konfliktu a že se nechoval správně. „Považuju své chování ze selhání,“ napsal v omluvném dopise záchranářům. „Dovolte, abych se ještě jednou omluvil za chování, ke kterému došlo po vyčerpávající službě,“ zopakoval v pondělí před soudem.

Výhrůžky však popřel. „Nevyhrožoval jsem, to by mi moje sociální založení nedovolilo,“ dodal s tím, že jeho chování bylo nevhodné, nikoli však trestné. Podle něj se nikdo nemusel skutečně bát o zdraví, nebo dokonce o život.

Jenže záchranáři namítali, že to nebylo poprvé. „Stížností je víc, výjezdové listy (zdravotní dokumentace pacienta převáženého v sanitce, pozn. red.) zmačká, nic pro něj neznamenají,“ vypověděla před soudem záchranářka, jež byla přítomna srpnovému konfliktu.

Také ředitel Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje Ilja Deyl ve stížnosti adresované řediteli rumburské nemocnice napsal, že se stížnosti na Farida S. hromadí a že se jeho útoky stupňují. „To, co se stalo 1. srpna, bylo jen vyvrcholením,“ psal.

Dobrý lékař

Naopak obhajoba připojila do soudního spisu článek z místních novin, v němž jiný pacient děkoval Faridu S. za příkladnou lékařskou péči. Rovněž nadřízení sdělili soudu, že si váží jeho práce, přestože i oni jsou si vědomi jeho komplikované povahy. „Je vznětlivý, občas těžko vychází s nadřízenými,“ sdělil jeden z nich.

Pacient do nemocnice v Děčíně došel po svých, domů se vrátil jako ležák

Kromě výhrůžek obžalovaný lékař odmítl i druhé obvinění – že pacientovi loni 1. srpna neposkytl pomoc. Tvrdí, že seniorův zdravotní stav prověřil, ale v okamžiku příjmu nebyl jeho život ohrožený.

Žalobce to vidí jinak. „Ten pacient ho vůbec nezajímal, ani se na něj nepodíval,“ řekl státní zástupce Lubomír Dolana a podotkl, že doktor porušil lékařský slib.

Peněžitý trest 150 tisíc korun zatím není pravomocný, lékař si nechal lhůtu, aby si rozmyslel, zda se odvolá. Co bude rozsudek znamenat pro jeho další lékařskou praxi, není jasné. Ředitel Lužické nemocnice Petr Dubravec nechtěl případ komentovat. „Nebudu se k tomu vyjadřovat, nejsme účastníci řízení,“ řekl.