Pacient do nemocnice v Děčíně došel po svých, domů se vrátil jako ležák

  0:05aktualizováno  0:05
Šestasedmdesátiletý Miroslav Urban z Děčína byl aktivní a čilý než nastoupil do nemocnice v Děčíně kvůli bolesti po léčbě pásového oparu. Domů se však vrátil v mnohem horším stavu, než v jakém do nemocnice přišel. Nyní se sotva zvedne z křesla, bez berlí se neobejde a chodí maximálně tak kolem kuchyňského stolu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Začalo to na jaře 2017, když Miroslav Urban z Děčína, jenž trpí zhoršenou imunitou, dostal pásový opar. Po vyléčení ho lékaři upozornili, že občas může trpět úmornými bolestmi hlavy. Dali mu tišicí léky a radu: pokud léky nezaberou, má jít do nemocnice na infuzi. To se také několikrát stalo. Naposledy 18. října 2017. Jenže když se ten den vrátil domů, v noci se nesnesitelná bolest vrátila a on musel do nemocnice znovu.

„Druhý den mi volal: Přijeď, bolí mě v zádech, nemůžu chodit a necítím nohy,“ vzpomíná Miroslavova manželka Jana. „Zjistili jsme, že má dole na zádech vpich. Ptala jsem se lékařů, co mu píchli, ale nikdo nic nevěděl. Nevysvětlila to doktorka, primářka ani ředitel,“ dodala. K injekci, po níž se mužův stav prudce zhoršil, se dodnes nikdo nemá.

Ochrnutý a s plínami

Muž zůstal v nemocnici a neustále si stěžoval na silné bolesti v místě vpichu. „Po pár dnech ho operovali a vysáli mu z místa vpichu hnis. Tři čtvrtě litru ho bylo,“ říká Jana Urbanová. „Po týdnu se to zase podebralo a následovala druhá operace,“ dodává.

Stav pacienta se nelepšil, po dvou měsících se rodina rozhodla, že ho převeze domů. „Záchranáři ho převezli na lůžku až do domu. Byl ochrnutý, s plínami, jen ležel a nemohl na nohy,“ líčí manželka.

Odmítl ošetřit pacienta, ten po pár dnech zemřel. Teď hrozí lékaři vězení

Několik měsíců proležel na rozkládacím gauči. „Do vany mě nosil kamarád v náručí, já jsem chodit nemohl,“ vzpomíná Urban. „Jednou jsem spadl ze schodů, když jsem se plazil na záchod.“

Bývalý lodní kapitán zvyklý na aktivní život se znovu učil chodit, pomáhala mu rehabilitační sestra i manželka, z Červeného kříže si půjčili chodítko. Šlo to pomalu. Trvalo měsíce, než se zase postavil na nohy. Nyní už chodí, ale bez berlí se neobejde.

„Než jsem šel do nemocnice, pracoval jsem na zahradě, vyřezával loutky, maloval obrazy. A teď? Už je to rok a půl a já můžu tak akorát chodit kolem stolu,“ říká smutně.

Ivo Chrástecký, mluvčí Krajské zdravotní, pod níž nemocnice v Děčíně spadá, sdělil, že nesmí o průběhu léčby pacienta mluvit. „Mohu pouze obecně uvést, že pacientovi byla v Nemocnici Děčín poskytnuta péče lege artis (podle lékařských pravidel, pozn. red). Postup léčby byl podle zjištění Krajské zdravotní standardní a nemáme informace o tom, že by k opačnému závěru dospěla Česká lékařská komora nebo policie,“ řekl.

Podle Jany Urbanové Česká lékařská komora sdělila, že počká, až jak dopadne policejní vyšetřování. A to dosud neskončilo, přestože Urbanovi podali trestní oznámení už v listopadu 2017.

„Na případu se velice podrobně a intenzivně pracuje, ale do současné chvíle nepadlo ze strany policejního orgánu žádné rozhodnutí,“ řekla včera mluvčí děčínské policie Petra Trypesová.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

Nejsem spokojen, investujte v Česku víc, řekl Zeman v čínské televizi

Prezident Miloš Zeman při návštěvě Milhostova(21. března 2019)

Miloš Zeman ve středu odletí už popáté do Číny na summit, který se týká takzvané nové Hedvábné stezky. Minulý týden...

Hostem Rozstřelu bude Kateřina Konečná, která vede KSČM do eurovoleb

Místopředsedkyně KSČM Kateřina Konečná vede kandidátku do Evropského parlamentu.

KSČM povede do květnových eurovoleb Kateřina Konečná. Ve středečním Rozstřelu od 12:30 bude hovořit o tématech, která...

Ústavní soud vyhověl stížnosti growshopů, kterým policisté zabrali zboží

Majitel největšího pražského growshopu Grow City Michal Otipka

Justice při zabrání zboží porušila práva firem, které provozovaly takzvané growshopy, tedy obchody s pomůckami pro...

Najdete na iDNES.cz