Pacient do nemocnice v Děčíně došel po svých, domů se vrátil jako ležák

  0:05aktualizováno  0:05
Šestasedmdesátiletý Miroslav Urban z Děčína byl aktivní a čilý než nastoupil do nemocnice v Děčíně kvůli bolesti po léčbě pásového oparu. Domů se však vrátil v mnohem horším stavu, než v jakém do nemocnice přišel. Nyní se sotva zvedne z křesla, bez berlí se neobejde a chodí maximálně tak kolem kuchyňského stolu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Začalo to na jaře 2017, když Miroslav Urban z Děčína, jenž trpí zhoršenou imunitou, dostal pásový opar. Po vyléčení ho lékaři upozornili, že občas může trpět úmornými bolestmi hlavy. Dali mu tišicí léky a radu: pokud léky nezaberou, má jít do nemocnice na infuzi. To se také několikrát stalo. Naposledy 18. října 2017. Jenže když se ten den vrátil domů, v noci se nesnesitelná bolest vrátila a on musel do nemocnice znovu.

„Druhý den mi volal: Přijeď, bolí mě v zádech, nemůžu chodit a necítím nohy,“ vzpomíná Miroslavova manželka Jana. „Zjistili jsme, že má dole na zádech vpich. Ptala jsem se lékařů, co mu píchli, ale nikdo nic nevěděl. Nevysvětlila to doktorka, primářka ani ředitel,“ dodala. K injekci, po níž se mužův stav prudce zhoršil, se dodnes nikdo nemá.

Ochrnutý a s plínami

Muž zůstal v nemocnici a neustále si stěžoval na silné bolesti v místě vpichu. „Po pár dnech ho operovali a vysáli mu z místa vpichu hnis. Tři čtvrtě litru ho bylo,“ říká Jana Urbanová. „Po týdnu se to zase podebralo a následovala druhá operace,“ dodává.

Stav pacienta se nelepšil, po dvou měsících se rodina rozhodla, že ho převeze domů. „Záchranáři ho převezli na lůžku až do domu. Byl ochrnutý, s plínami, jen ležel a nemohl na nohy,“ líčí manželka.

Odmítl ošetřit pacienta, ten po pár dnech zemřel. Teď hrozí lékaři vězení

Několik měsíců proležel na rozkládacím gauči. „Do vany mě nosil kamarád v náručí, já jsem chodit nemohl,“ vzpomíná Urban. „Jednou jsem spadl ze schodů, když jsem se plazil na záchod.“

Bývalý lodní kapitán zvyklý na aktivní život se znovu učil chodit, pomáhala mu rehabilitační sestra i manželka, z Červeného kříže si půjčili chodítko. Šlo to pomalu. Trvalo měsíce, než se zase postavil na nohy. Nyní už chodí, ale bez berlí se neobejde.

„Než jsem šel do nemocnice, pracoval jsem na zahradě, vyřezával loutky, maloval obrazy. A teď? Už je to rok a půl a já můžu tak akorát chodit kolem stolu,“ říká smutně.

Ivo Chrástecký, mluvčí Krajské zdravotní, pod níž nemocnice v Děčíně spadá, sdělil, že nesmí o průběhu léčby pacienta mluvit. „Mohu pouze obecně uvést, že pacientovi byla v Nemocnici Děčín poskytnuta péče lege artis (podle lékařských pravidel, pozn. red). Postup léčby byl podle zjištění Krajské zdravotní standardní a nemáme informace o tom, že by k opačnému závěru dospěla Česká lékařská komora nebo policie,“ řekl.

Podle Jany Urbanové Česká lékařská komora sdělila, že počká, až jak dopadne policejní vyšetřování. A to dosud neskončilo, přestože Urbanovi podali trestní oznámení už v listopadu 2017.

„Na případu se velice podrobně a intenzivně pracuje, ale do současné chvíle nepadlo ze strany policejního orgánu žádné rozhodnutí,“ řekla včera mluvčí děčínské policie Petra Trypesová.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Putin nasázel osm gólů. Při děkovačce pak zakopl o koberec a upadl

Prezident Putin při děkovačce zakopl na ledě o koberec a upadl

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek vstřelil do branky soupeře nejméně osm gólů, když si společně s bývalými...

Další z rubriky

Lékaře zatěžuje zbytečné papírování. Zabírá jim už 40 procent pracovní doby

Zdravotní sestry

Místo léčby tráví lékaři a zubaři čas většinou papírováním. Přitom pokud by například ubylo administrativy stomatologů...

KOMENTÁŘ: Bez pomoci vývojářů nemají rodiče v boji s úchyly šanci

Ilustrační snímek

Jen týden to trvalo od prvního kontaktu k osobní schůzce. Reportéři MF DNES skrytě nahráli úchylného muže, který už...

Jarní potravinová sbírka byla úspěšná, Češi darovali 235 tun potravin

Více než tři stovky prodejen po celé ČR se zapojily do Národní potravinové...

V sobotu ve více než tři sta prodejnách potravin konala Potravinová sbírka. Od osmi hodin ráno do šesti hodin večer...

Najdete na iDNES.cz