Langer lobboval v kauze IPS i za svého věřitele

  0:59aktualizováno  0:59
Dělal jsem to z čirého patriotismu a zadarmo. Tak ministr vnitra Ivan Langer vysvětloval, proč v roce 2000 pomáhal podnikateli Sekyrovi získat firmu IPS. MF DNES však nyní zjistila, že lobboval i za svého přítele Ivana Kyselého. Ten mu v témže roce půjčil dva miliony na rekonstrukci domu v Olomouci.

Ivan Langer na konkrétní dotazy MF DNES neodpověděl. Kauze je podle něj nafouknutá bublina. | foto: Lukáš BíbaiDNES.cz

Okolnosti úvěru Langer i Kyselý tají. Informaci, že dluží od roku 2000 podnikateli Kyselému, zveřejnil Langer poprvé loni v majetkovém přiznání.

"Je to přítel, jeho majetkové poměry jsou krystalické," komentoval tehdy půjčku pro Hospodářské noviny.

Jenže až teď vyšlo najevo, že Ivan Kyselý byl obchodním partnerem Luďka Sekyry a v roce 2000 spolu usilovali o podíl v největší stavební firmě v Česku – IPS.

"Finančně jsem Sekyrovi pomáhal," přiznal Kyselý na dotaz MF DNES.

Langr lobboval za známého v miliardovém obchodu
Jak Langer, tehdy místopředseda Sněmovny, za Kyselého se Sekyrou "kopal"? Oba podnikatelé potřebovali podporu, aby v soutěži dokázali porazit švédskou Skansku. A také potřebovali vylobbovat úvěr u IPB ve výši 1,5 miliardy, aby měli z čeho akcie zaplatit. Langer přiznává, že se sešel s jedním z bossů IPB Liborem Procházkou.

 

. Ivan šel za mnou jako za přítelem

Rozhovor s podnikatelem Ivanem Kyselým

Policejní odposlechy z roku 2000, které nedávno zveřejnila MF DNES, navíc dokazují, že za nitky v tomto obchodě tahal vládce českého podsvětí František Mrázek. Langer i Kyselý říkají, že to netušili. - čtěte více o odposleších, v nichž Mrázek chválí Langerovu práci

Mrázek a Sekyra se však bavili o mnohem větší podpoře včetně tlaku na ostatní politiky.

Pomohli si navzájem
Dá se říci, že si Langer i Kyselý v roce 2000 pomohli navzájem. Vlivný politik přispěl byznysmenovi lobbingem, podnikatel mu zase vytrhl trn z paty půjčkou. Tehdejší místopředseda Sněmovny peníze potřeboval na opravu domu v Olomouci.

"Ivan měl hypotéku, ale ta mu na rekonstrukci nestačila. Potřeboval ještě další peníze. Obrátil se na mě jako na přítele a já mu je půjčil," řekl ve středu Kyselý MF DNES.

On ani Langer však ve středu neuvedli podmínky úvěru. Známé je jen to, že mu současný ministr za sedm let splatil zhruba třetinu. Podnikatel Kyselý však rázně popírá, že by mezi lobbingem pro IPS a půjčkou byla souvislost.

"Mohu vám odpřisáhnout, že půjčka nemá s IPS nic společného," řekl.

Jemu i Sekyrovi však Langerova práce v roce 2000 pomohla. K údivu všech výběrové řízení na IPS vyhráli a zasedli spolu v řídících orgánech této firmy. Dokládá to výpis z obchodního rejstříku. Jenže pak přišly těžkosti s úvěrem od IPB a brzy museli firmu prodat konkurenční Skansce. I tak na obchodu vydělali.

. Langer na konkrétní dotazy neodpověděl

MF DNES zaslala ministrovi vnitra zaslala celkem deset otázek ohledně jeho půjčky a kontaktů s podnikateli Kyselým a Sekyrou. Neodpověděl ani na jedinou. Bez reakce nechal například dotaz, proč si půjčil peníze u Kyselého, a ne od banky, tak jako většina občanů. Půjčka od Kyselého byla pravděpodobně výhodnější než u banky. Langer splácí pouze sto tisíc ročně, což znamená, že dva miliony splatí za dvacet let.

Langer ve středu poslal jenom toto obecné prohlášení: "To, co vydáváte za velký objev, je nafouknutá prázdná bublina. Tato půjčka není nic nového. O ní, stejně tak jako o mých majetkových poměrech, jsem informoval NBÚ (Národní bezpečnostní úřad)," píše Langer a pokračuje:

"Nikdy jsem se s tím netajil. Všemi informacemi tedy disponoval státní orgán, který řešil otázky mé bezpečnostní způsobilosti. Mám dvě prověrky NBÚ na stupeň přísně tajné. Nikdy jsem se nedopustil žádného nezákonného či nemravného jednání. Nikdy jsem nejednal jinak než v rámci svých pravomocí. Toho se hodlám držet i nadále. Na tendr IPS jsem neměl a ani nemohl mít žádný vliv, to jste si mohli už dávno zjistit. (...) Nikdy jsem nic netajil, byť se snažíte tvrdit opak. Autoritou v této věci nejste vy, ale NBÚ."

Přestože Langer argumentuje stářím svého majetkového přiznání, nové souvislosti jeho půjčky vyvstaly až nyní, v souvislosti s Mrázkovými odposlechy. Ministr už dříve řekl, že o vazbách Kyselého kolegy Sekyry na špičku českého podsvětí neměl ani tušení a že je to pro něj "absolutní šok".

Na dotaz redaktora MF DNES, zda vyvodí politickou odpovědnost z toho, že – byť možná nevědomky – lobboval za zájmy šéfa podsvětí Mrázka, Langer odpověděl: "Ale to je ten největší humus, který jste mohl vypustit z úst."


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Česko trápí nedostatek lékařů. Řešením má být větší počet mediků

Ilustrační snímek

V Česku chybí podle České lékařské komory okolo dvou až tří tisíc doktorů. Navíc stárnou, z fakult jich do praxe...

Proruský výklad moderních dějin? Zprávu BIS odmítají historici i učitelé

Ilustrační snímek

Podle výroční zprávy Bezpečnostní informační služby je výuka především moderních dějin poplatná ruskému úhlu pohledu....

Jeden díl Čtyřlístku nám zabavili policajti. Kvůli srpnu 1968, vypráví Němeček

Autor Čtyřlístku, výtvarník Jaroslav Němeček.

Výtvarník Jaroslav Němeček oslavil ve středu 75. narozeniny. „Teď hledám někoho, kdo by přišel s tím, že umí malovat...

Najdete na iDNES.cz