Lachtana z pražské zoo skolila infekce

  20:03aktualizováno  20:03
Lachtan Gaston, který při povodních uplaval z pražské zoologické zahrady, uhynul kvůli vyčerpání. Jeho oslabený organismus zátěž nevydržel a napadla ho infekce. Vyplynulo to z pitvy, kterou provedl Státní veterinární ústav.

Důvod smrti ČTK potvrdil mluvčí zoo Vít Kahle. "Laboratorním vyšetřením byla zjištěna drobná povrchová zhmoždění těla, počínající bakteriální infekce plic a známky celkového vyčerpání a hladovění," upřesnil. Těžká poranění podle něj odborníci nenašli.

Dvanáctiletého samce odnesla velká voda ze zoo 14. srpna. Doplaval až do Německa, kde ho 19. srpna chytili němečtí záchranáři. Ještě týž den se pro uprchlíka vydal český tým, na cestě do Prahy ale zvíře uhynulo.

Gastonova pouť
Němečtí záchranáři odchytli posledního z pěti lachtanů, kteří z pražského zooparku odplavali mezi Drážďany a Magdeburgem. Gaston byl 'dopaden' v Lutherstadtu-Wittenbergu poté, co po Vltavě a Labi uplaval v kalné rozbouřené vodě, která dráždí sliznice a oči, více než dvě stě kilometrů.

Pražská zoo koupila Gastona jako roční mládě od obchodníka z jihoafrické Namibie.

Ošetřovatelům se Gastona nepodařilo v zahradě udržet ani jídlem. Uplaval jako poslední. Na jeho pouti ho krmili mořskými rybami. Když jim došel benzin, přestali zvíře doprovázet.

Při jeho záchraně pomáhali též zoologové ze zahrady v Ústí nad Labem. Byli u toho i ve chvíli, když proplul Děčínem. Tam se jim podařilo dát mu alespoň nažrat.

Lachtana sledovaly dva čluny českých záchranářů. Další dvě lodě hasičského záchranného sboru byly z akce odvolány předtím, než Gaston proplul Hřenskem a uplaval do Saska.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:
Míša byla v zámeckém parku

Třetí lachtaní samici Míšu, která se při povodni rovněž ztratila z pražské zoo, objevili v zámeckém parku v Beřkovicích dobrovolní hasiči z okresu Rychnov nad Kněžnou.

"Rozliv byl v těch místech široký a Myška plavala na okraji. Když začala voda opadat, zůstala prakticky na suchu," řekl iDNES ředitel zoo Petr Fejk. "Zvíře je vyčerpané a dehydrované," dodal tehdy.

"Na první pohled má Míša něco s okem a je řízlá na ploutvích," popsal situaci Petr Fejk s tím, že jí musí podrobně vyšetřit veterinář.

V pražské zoologické zahradě odnesla voda i další lachtany. V bezpečí zůstalo pouze mládě. Samici Báru se ošetřovatelům podařilo chytit ještě v zahradě. Další - Julinku - vytáhli vyčerpanou z Vltavy.

Nevyhánějte lachtany

Kdyby vám snad lachtan připlaval na zahradu, nevyhánějte ho. Lachtani, kteří při povodni uplavali z pražské zoo mají totiž raději klidnou hladinu, než proud a budou se snažit zůstat v nějaké laguně.

Možná to bude zrovna vaše zatopená zahrádka, nebo hluboká louž vedle vaši vsi. Budete-li mít na zahradě lachtana, v první řadě se mu opatrně pokuste zatarasit cestu zpátky do řeky. Potom hned zavolejte do zoo. 

Můžete také zkusit zvíře nakrmit. Výhradně však mořskými rybami, protože sladkovodní jim nedělají dobře.

I když lachtani poslouchají na slovo své ošetřovatele, vás určitě neposlechnou. "To by bylo absurdní," směje se mluvčí pražské zoo a dodává, že oba mají stále velkou šanci na přežití.

Šéf zoo: Obnova může trvat i 10 let
Trojská zoo se začíná jen velmi pomalu vzpamatovávat ze záplav, které postihly celou spodní část areálu. Ředitel zoo Petr Fejk situaci přirovnává k apokalypse, obnova zničené části areálu může trvat i deset let. 

Šéf zooparku říká, že se už během stoupání vody přihlásilo mnoho dobrovolníků. Na odborné práce pro ně zatím nemají využití, ale rozhodně podle něj budou potřeba při náročné obnově, až voda opadne.

Záplavy způsobily zoologické zahrady tragické ztráty. Museli utratit pětitunového agresivního slona Kádira, kterému hrozilo utopení, hrošici Lentilku, lva a medvěda.

Pravděpodobně mrtví jsou gorilí samec Pong a dva liberijští hrošíci.  V zoo uhynulo kolem osmdesáti ptáků, další úhyn kvůli stresu je podle ošetřovatelů pravděpodobný. 

Zoologická zahrada, kterou z velké části zatopila rozvodněná Vltava, nechala odvézt část evakuovaných zvířat do jiných zooparků v republice. Pomoc nabídla například Zoo ve Dvoře Králové nad Labem, která se ujmula tlupy goril a dvou tygrů.

"Dvě gorily ze čtyřčlenné skupiny se tak předčasně vrátí domů, protože jsme je do Prahy před rokem zapůjčili. Nově postavený pražský pavilon s velkými výběhy nabízel velkou šanci, že se podaří vzácné lidoopy rozmnožit," uvedl zoolog královédvorské zahrady Pavel Moucha.

Ředitel zoo Petr Fejk už dříve řekl, že kdyby věděl den předem, že se blíží stoletá voda, podařilo by se zachránit všechna zvířata.

Od pondělí do středy se zoo podařilo evakuovat celkem 1003 vlastních a 26 soukromých zvířat. Do bezpečí bylo přemístěno 101 savců, 750 ptáků s 12 vejci, 141 plazů s 28 vejci a 11 kaloňů.

V pondělí dopoledne dostal informaci, že bude dvacetiletá až padesátiletá voda, a postupoval podle protipovodňového plánu. Pak už bylo pozdě. Mluvčí magistrátu Martin Kupka uvedl, že město se o stoleté vodě dozvědělo až v noci z pondělí na úterý.

* Zoo zřídila stálou pohotovostní a informační linku, na níž se mohou obracet občané i organizace s dotazy či nabídkami ke spolupráci. Mohou volat na telefonní čísla: 0737/208 995, 0737/208 981, 02/96 11 22 30, 02/96 11 22 33, 02/33 54 05 99.

Evakuace zvířat z pražské ZOO do ZOO Lešná.

Slon v pražské ZOO před zastřelením.

Slon v pražské ZOO před zastřelením.

Třetí lachtaní samici Míšu, která se při povodni ztratila z pražské zoo, objevili záchranáři po týdnu v zámeckém parku v Beřkovicích dobrovolní hasiči z okresu Rychnov nad Kněžnou. (18. srpna 2002)

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Každý pátý Čech trpí duševní chorobou. Pomoci mají centra duševního zdraví

Duševní zdraví. Ilustrační foto.

Léty zažitou představu, že psychicky nemocní se musí zavřít do léčebny, má ambici změnit reforma psychiatrické péče. Na...

Přichází jaro. Následující čtyři týdny budou teplotně nadprůměrné

Počasí se v lednu zbláznilo. Vyšší teploty způsobují pučení stromů a probouzení...

Nezvykle teplo by mělo být především hned v nadcházejícím týdnu od 18. února. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi,...

Ve vládě plníme spíš program ČSSD, kritizuje kandidát do vedení ANO Macura

Primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO).

V posledních volbách v Ostravě převálcoval konkurenci a teď primátor Tomáš Macura míří i do nejužšího vedení hnutí ANO....

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz