Labe ochromilo dopravu v Ústí, na silnici je voda

  10:45aktualizováno  16:44
Velká voda se přesunula na střední a dolní toky řek. Nejkritičtější je situace na Dyji, nahoru jde třeba i Lužnice. Labe zaplavilo hlavní silnici I/30, která spojuje Ústí s Lovosicemi. V poledne na ní bylo asi pět centimetrů vody. Do Prahy musí řidiči objíždět přes Teplice.

Pražskou ulici na křižovatce pod Větruší v Ústí ve středu zaplavilo Labe. Silnice je zcela uzavřená. | foto: Iveta LhotskáMF DNES

- FOTOGALERIE
- ON-LINE REPORTÁŽ
- MAPA PRŮTOKŮ

Silnice byla ve 14 hodin uzavřena. Už v noci řeka zaplavila ústeckou křižovatku U Pěti oblouků, což ochromilo provoz trolejbusů. Pokud hladina Labe stoupne na úroveň 820 centimetrů, ústecký magistrát nechá uzavřít Benešův most.

V poledne dosahovala hladina 745 centimetrů. Podle předpovědi Povodí Labe by měla řeka kulminovat v pátek večer na úrovni osmi a půl metru. Bdělost platí v ústecké Setuze a na velkou vodu se připravuje také lovosická Lovochemie.

Primátor Gandalovič rozhodl o evakuaci zdravotně postižených občanů z nejvíce ohrožených oblastí. Domovy opustilo několik desítek lidí ze Střekova a Neštěmic. V Litoměřicích hasiči evakuovali 31 lidí z Domu charity. Evakuaci zahájily také Žalhostice a Hřensko na Děčínsku, připravují se další obce.

Odpoledne ještě radnice v Ústí nad Labem rozhodla, že od 17:00 evakuuje 250 lidí ze Střekovského nábřeží. Obyvatelé místních domů jsou ohroženi stoupající hladinou Labe. Město sice nechalo v úterý před jejich domy postavit hráz z pytlů pískem, ale ta by nemusela pod náporem vody vydržet.

Pod Šumavou na vodu teprve čekají
Nejvyšší povodňový stupeň dopoledne platil na 78 místech, což je o jedno více než večer. Hladiny jsou rozkolísané, někde stále stoupají nebo budou růst až do víkendu, jinde už klesají. Meteorologové ale na příští dny předpovídají srážky. - více zde

V sobotu by mohla začít stoupat i většina horních toků pod Šumavou. Zvedne se zřejmě Otava, Vltava pod Lipnem a také do Orlíku poteče více vody. Mírný vzestup bude pokračovat na Lužnici a středním a dolním Labi.

Kvůli rozvodněné Dyji muselo být během noci evakuováno až deset tisíc lidí ze Znojma a jeho okolí. Jihomoravský hejtman vyhlásil stav nebezpečí. - více zde

Sázava rozpůlila město Zruč
Ve středních Čechách je v současné době nejhorší situace na řece Sázavě. "Řeky by dnes sice měly přestat stoupat, ale v noci má opět pršet. Obavy máme i z příštího týdne," tvrdí středočeský hejtman Petr Bendl.

Ve Zruči nad Sázavou voda během noci vystoupala k téměř pěti metrům a starou část města rozdělila na dvě poloviny. Přes silnici ráno teklo asi 20 centimetrů vody. Podle ředitele kutnohorských hasičů Jiřího Pokorného je hladina Sázavy zhruba o 70 centimetrů výš než při povodních v roce 2002.

Napjatá je situace ve Vestci na Nymbursku. I když v obci neprší a ráno svítilo sluníčko, hladina Mrliny opět stoupla a hrozí protržení hrází.

"Už to trvá čtvrtý den, hráze začínají prosakovat a budou prosakovat stále více," řekl ráno starosta Vestce Jaroslav Janata. Většina obyvatel je evakuována, do Vestce je zakázán vjezd, před domy jsou připraveny pytle s pískem.

Asi 35 lidí se do obce vrátilo. Všichni podepsali potvrzení, že zůstávají na vlastní riziko a jsou si vědomi hrozícího nebezpečí.

Řeka Morava nahání strach
Stále stoupá hladina Moravy na území Zlínského kraje, kde platí třetí stupeň povodňové aktivity. Nejvážnější je situace v Uherském Hradišti, kulminaci tam očekávají odpoledne. "Mohu říci, že jsme mírně optimističtí," řekl iDNES mluvčí zlínských hasičů Ivo Mitáček.

V noci bylo preventivně evakuováno asi 200 pacientů z nemocnice v Uherském Hradišti. Nemocnice také odložila všechny plánované operace. Situace ve městě se během dne stabilizovala.

"Pokud nedojde k mimořádné situaci, například k protržení ochranných hrází, další evakuace v tuto chvíli není nutná," tvrdí starosta Uherského Hradiště Libor Karásek.

Hladina řeky Moravy vystoupala ve Spytihněvi na Zlínsku na 660 centimetrů a stále mírně narůstá.

Lužnice se rozlila do několika měst
Na jihu Čech většina řek postupně klesá nebo stagnuje. Výjimkou je Lužnice, která od večera stoupla o dvacet centimetrů.

V Bechyni hladina Lužnice přesáhla pět metrů. "V některých domech už je voda v obytných částech," informoval starosta Jaroslav Matějka. V Táboře jsou uzavřeny dvě ulice a evakuace zatím nebyla nutná.

Velmi vysoké jsou hladiny jihočeských rybníků Svět a Rožmberk. "Povodí Vltavy zařídí manipulaci na splavech na Nové řece, které zatím rozdělují toky rovnoměrně mezi Novou řeku a pak do Nežárky a na Rožmberk," řekl po jednání povodňové komise jihočeský hejtman Jan Zahradník.

Opatření by mělo ochránit hráz na Nové řece, která se protrhla při povodních před čtyřmi roky. Na rybníku Rožmberk je hladina asi 60 až 70 centimetrů nad normálem a dosáhla úrovně bezpečnostního přelivu.

Spolana zastavila výrobu
Kvůli velké vodě přestala pracovat Spolana Neratovice. "Zastavili jsme kompletně veškerou výrobu kromě elektrického proudu," řekl iDNES mluvčí Spolany Jan Martínek.

Před případnými přívaly vody se továrna brání pytli s pískem. "Všechno jsme obložili. Každé čtyři hodiny voláme vodohospodářům. V případě nebezpečí lze dovézt ještě další pytle," dodal Martínek. Chemička začala odstavovat výrobu už včera. - více zde

Praha ráno dokončila protipovodňovou ochranu. Primátor Pavel Bém si prohlédl stanice Florenc a Invalidovna. Tunely na Palmovku prošel pěšky. Ověřil si tak, že fungují tlaková vrata a další prvky ochranného systému podzemní dráhy. - více zde

Odra má nejhorší za sebou
V povodí Odry na severu Moravy se situace uklidňuje. Hladina řeky klesla, v nejohroženějším místě Loučkách na Novojičínsku povodňová komise města Odry zrušila stav ohrožení a platí tam už jen druhý povodňový stupeň.

"Třetí stupeň ještě platí v Jeseníku nad Odrou, kde se v neobydlené části tvoří vodní laguny," informoval iDNES mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Situace se uklidnila také v Ostravě. Hasiči museli nad ránem zasahovat jen v městské části Svinov, kde voda z Odry zatopila stavební unimobuňky pro stavbu dálnice D47. "Buňky byly zatopeny asi do výše jednoho metru. Hasiči vynášeli počítače, dokumenty a další cennosti," uvedl Kůdela.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

Pacienti mění léčbu kvůli nedostatku léků. Problém má celá Evropa

léky

Problémy s nedostatkem léků čelí Česko téměř každý den, zjistila MF DNES. Chybí jak nenahraditelné léky, tak...

Známí senátoři nepodali majetková přiznání, hrozí jim pokuta až 50 tisíc

Ilustrační snímek

Některým senátorům hrozí pokuta, protože včas nedodali majetkové přiznání, což jsou ke konci června povinni všichni...

Víte, že tady se spí? Praha chce krotit hlučné turisty kampaní a průzkumem

Noční turismus v centru Prahy

Kdo v noci ruší spící Pražany? Odpověď na tuto otázku snad přinese průzkum, který se bude v dalších týdnech konat mezi...

Najdete na iDNES.cz