Kraj má program rozvoje

  10:58aktualizováno  10:58
Vysočina - Program rozvoje kraje Vysočina schválili krajští zastupitelé. Jedná se o materiál, který vymezuje zásadní priority rozvoje kraje a plánuje jeho rozvoj pro následující roky. Přestože program vytvořila regionální koordinanční rada, v době, kdy ještě kraj neexistoval, podle Marie Černé, předsedkyně výboru regionálního rozvoje, nic nebrání tomu, aby byl jako výchozí studie používán.

K programu rozvoje kraje je možné navrhovat změny či úpravy, přičemž první připomínky budou zapracovány do aktualizované podoby dokumentu. Podle Černé byly připomínky velice různé. „Často se objevovalo, že v materiálu je málo rozvinutá oblast životního prostředí, a to jak ze strany zástupců samotného úřadu tak i neziskových organizací a potom to byly připomínky týkající se větší podpory sportu a tělovýchovy v rámci kraje," řekla Černá.

Například třešťský starosta Vladimír Lysý připomínkoval otázku úložiště jaderného odpadu, čištění rybničních soustav, vyhlášení přírodního parku Javořicko a vytvoření podpůrného programu pro rozvoj drobných ubytovacích kapacit. Doplnění a zpřesnění informací o jaderné elektrárně a přípravě úložiště jaderného odpadu požadoval i Zdeněk Nadrchal z občanského hnutí Bezjaderná vysočina, který současně navrhl úložiště odmítnout.

O podobě programu kraje krátce diskutovali pouze komunističtí zastupitelé. Jejich stanovisko nakonec shrnul Jan Slámečka: „Co se týče potřeb občanů, našli jsme tam některé nevyváženosti, například to, že některé akce jsou podrobně rozpracované a jiné ne, stejně jako financování. Je nám ale jasné, že kraj takový dokument potřebuje, a proto ho podpoříme."

Poté, co byl Program rozvoje kraje Vysočina schválen zastupiteli, začnou se jednotlivé odborné komise rady kraje a další odborní pracovníci zabývat připomínkami. Akceptovatelné připomínky budou zapracovány do nového dokumentu tak, aby zastupitelé mohli souhrnný materiál programu rozvoje kraje projednat a schválit již na listopadové schůzi.

Aktualizaci by mělo hradit ministerstvo pro místní rozvoj, které pro každý kraj počítá s částkou půl milionu korun a peníze podmínilo čerpáním v letošním roce. „Nebude to ale program navždy.  Bude se operativně dopracovávat tak, jak se třeba mění územní plány různými změnami a doplňky, které reagují na momentální potřeby," vysvětlila Černá s tím, že zřejmě na listopadovém zastupitelstvu se bude jednat také o tom, v jakém režimu a v jakém časovém období budou další připomínky přijímány.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Čeští egyptologové odkryli neznámé části obrovské hrobky Staré říše

Pohled na okénko vedoucí do místnosti se sochou hodnostáře Tije a výzdobu zdi...

Podle mnohých je to nejkrásnější z objevených hrobek z doby egyptské Staré říše. Unikátní je díky velikosti,...

Značky STOP PROTISMĚR se na jaře objeví na dálnicích. Kvůli častým nehodám

Při nehodě na dálnici D5 u Rokycan se vážně zranil řidič osobního vozidla,...

Dvě nehody na českých silnicích ve dvou dnech způsobené auty jedoucími v protisměru přiměly oddělení Ministerstva...

Nezvyklé teplo v Česku v pátek přepisovalo rekordy, bylo přes 15 stupňů

V minulých letech vyráželi sportuchtiví Pražané do zasněžených ulic na běžkách....

Teploty na několika místech Česka v pátek vystoupaly nad 15 stupňů Celsia. Nejvyšší teplotu, 15,5 stupně, naměřili...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz