Cigareta na uklidnění? Naopak, prohlubuje depresi, zjistili čeští lékaři

  13:22aktualizováno  13:22
Pro kuřáka trpícího depresemi je o něco obtížnější skoncovat s cigaretami než pro duševně zdravého člověka. Když už se mu to ale podaří, jeho psychický stav se významně zlepší. Zjistili to lékaři z pražského Centra pro závislé na tabáku, kteří sledovali vývoj čtyř tisíc odvykajících pacientů.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Lékaři z Centra pro závislé na tabáku 3. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. Lékařské fakulty UK sledovali na čtyři tisíce pacientů v rozmezí sedmi let. Více než čtvrtina z nich trpěla při začátku léčby psychickou nemocí, nejčastěji depresí.

„V této skupině pacientů došlo po úspěšném zanechání kouření ke statisticky významnému poklesu symptomů deprese. Zlepšení bylo nejvýraznější právě u skupiny pacientů, kteří měli nejvíc příznaků deprese na počátku léčby,“ řekla na čtvrteční tiskové konferenci Lenka Štěpánková z Centra pro závislé. „Ukázalo se, že zanechání kouření má stejný nebo dokonce lepší efekt na ovlivnění průběhu deprese, než užívání léků,“ dodává její kolegyně a vedoucí centra Eva Králíková.

Pacient, který se úspěšně vyléčil ze závislosti na kouření, je podle lékařů ten, který si nezapálí minimálně rok. Odborníci se v tomto bodě nespoléhají pouze na jeho tvrzení, pomocí speciálního přístroje ověřují i to, zda má po roce negativní hodnoty oxidu uhelnatého ve výdechu - teprve poté je člověka možné s jistotou označit za nekuřáka.

Míru deprese pacienta pak lékaři zjišťují pomocí Beckovy sebeposuzovací stupnice deprese. „Pacient v dotazníku odpovídá na pětadvacet otázek, jimiž hodnotí sám svůj psychický stav, nevstupuje do toho tedy žádné naše mínění,“ vysvětluje Štěpánková.

Cigareta zlepší náladu jen na moment

Podle odborníků s těmito zjištěními padá častý mýtus, že kouření člověku pomáhá ve stresu a zlepšuje jeho psychický stav. Proč ale v pozitivní účinek cigarety při stresu většina kuřáků neochvějně věří?

Centrum pro závislé na tabáku

Centrum pro závislé na tabáku vzniklo v roce 2005. Od té doby jím prošlo přes pět tisíc pacientů. Celková úspěšnost odvykání kouření byla v celém souboru pacientů 38,9 procent.

„V momentě, kdy si zapálíte se okamžitě vyplaví hormon štěstí - dopamin, to znamená, že na chviličku se člověk cítí líp, nálada se zlepší. Ale po chvilce to opět klesne. A to je moment, kdy to naopak depresi vyvolává. Kuřák pak opět sahá po cigaretě,“ říká Králíková.

Kouření podle ní nezhoršuje jen průběh depresí, ale obecně většiny psychických onemocnění. „Samozřejmě nemůžeme slíbit někomu, kdo trpí psychiatrickou diagnózou, že když přestane kouřit, bude zdravý. Nekuřáci jsou zcela jistě také nemocní a nejsou nesmrtelní - to je bez debaty. Ale průběh psychického onemocněníí je prostě lepší,“ vysvětluje lékařka.

Přidává se i Martin Anders z Psychiatrické kliniky VFN v Praze a 1. LF UK. „Mezi našimi pacienty je zhruba třikrát víc kuřáků než v populaci, a tak nepřekvapuje, že nemoci způsobené kouřením jsou nejčastější příčinou jejich úmrtí. V průměru ztrácejí kolem dvou desítek let života oproti nekuřákům,“ říká.

V českých psychiatrických léčebnách se stále kouří

Paradoxní podle lékařů je, že se kuřáci často obávají léků, jež pomáhají závislost překonat, ať už se jedná o volně prodejné formy náhradní léčby nikotinem nebo léky vázané na recept. „To, že nikotin vdechují z cigaretového kouře spolu s několika tisíci látek vesměs toxických, jim nevadí, cigareta totiž nemá příbalový leták, který by popisoval možné nežádoucí účinky. Kdyby ho měla, jeden výtisk by kuřák nejspíš ani neunesl,“ upozorňuje Králíková.

Psychiatrická oddělení byla všude ve světě těmi posledními, kde se přestalo kouřit. Ve většině vyspělých zemí se už však ani na těchto odděleních kouřit nesmí. Například na slavné Mayo Clinic v USA byl vydán zákaz kouření v roce 1992. Naproti tomu v České republice se v uzavřených psychiatrických odděleních kouřit stále může.

I mezi lékaři je považováno za samozřejmost, že jsou psychiatrická oddělení vybavena kuřárnami. Jedním z důvodů je i fakt, že čeští lékaři nemají možnost nabídnout svým pacientům kuřákům náhradní léčbu nikotinem k potlačení abstinenčních příznaků, protože není u nás prozatím hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tereza H. si za drogy odsedí v Pákistánu osm let. Co jsem udělala? vzlykala

Češka Tereza Hlůšková krátce poté, co jí pákistánský soud poslal na 8 let a 8...

Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku Terezu Hlůškovou zadrženou loni v lednu na letišti s...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

Další z rubriky

Nový vodní prvek, glosovali zastupitelé gejzír z potrubí u magistrátu

Pražské zastupitele překvapil při příchodu do práce gejzír před magistrátem....

Sociální sítě dopoledne „zaplavily“ fotografie pražských zastupitelů s gejzírem vody před magistrátem. Někteří havárii...

Středočeský úřad zrušil verdikt Černošic v kauze údajného střetu zájmů Babiše

Premiér ČR Andrej Babiš vystoupil 18. března 2019 v Kosmonosech na...

Středočeský krajský úřad zrušil rozhodnutí černošické radnice v kauze podezření ze střetu zájmů premiéra Andreje Babiše...

Byl to náš první šťastný konec, říká psovod psa oceněného za záchranu života

Výsledky ankety Statečné psí srdce 2018 byly vyhlášeny 21. března 2019 v Praze....

Pes, který upozorní paničku na nízkou hladinu cukru v krvi. Policejní pes, který pomohl, když selhala termovize nebo...

Najdete na iDNES.cz