ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Korupce v Česku. Největší riziko je podle dat na resortech financí a kultury

  • 9
Známku od A až po F si podle míry korupčního rizika vysloužily od organizace Hlídač státu státní instituce a firmy. Riziko organizace měří podle výpočtů z veřejně dostupného registru smluv. Z ministerstev nejhůře dopadly resorty financí a kultury, nejlépe pak vnitro, obrana a ministerstvo průmyslu a obchodu.

Každá dostatečně velká státní instituce, která má v registru alespoň 60 smluv nebo je obrat těchto smluv vyšší než 48 milionů korun za kalendářní rok, získala na základě analýz a výpočtů výsledné hodnocení na škále A (nejlepší) až F (nejhorší).

Ministerstva kultury a financí propadla obzvláště co se týče koncentrace zakázek do rukou malého počtu dodavatelů či velkým podílem smluv s nedostatkem a skrytou cenou.

„K-index vychází z hodnocení deseti parametrů, na základě kterých je možné odhalit rizikové chování instituce. Patří mezi ně například podíl smluv se skrytou cenou, podíl smluv se zásadním nedostatkem či koncentrace dodavatelů u velkých zakázek. Čím je koncentrace dodavatelů nižší, tím pro organizaci lépe. Znamená to totiž, že žádný z dodavatelů nedostává podezřele mnoho zakázek,“ vysvětlil ředitel Hlídače státu Michal Bláha.

Známky ministerstev

B: ministerstvo průmyslu a obchodu, obrany, vnitra

C: ministerstvo pro místní rozvoj, zahraničních věcí, školství, mládeže a tělovýchovy, práce a sociálních věcí, životního prostředí, zdravotnictví, spravedlnost

D: ministerstvo dopravy 

E: ministerstvo zemdělství 

F: ministerstvo financí, kultury

Mezi další sledovaná kritéria patří také například podíl smluv uzavřených o víkendu, smluv s nově založenými firmami, podíl smluv obcházejících limit pro veřejné zakázky nebo podíl smluv uzavřených s firmami sponzorujícími politické strany.

Mezi nejlépe hodnocené instituce patří například Státní zemědělský intervenční fond, Státní pozemkový fond nebo Vojenská fakultní nemocnice v Praze. 

K-index krajských úřadů.

Do žebříčku nejhůře hodnocených spadá zlínská krajská nemocnice, Jihomoravský kraj nebo Česká pošta. Podle Hlídače státu tento podnik neuvedl cenu v téměř 75 procentech publikovaných smluv a ve stejném poměru zamlčuje i své obchodní partnery. 

V případě Jihomoravského kraje podle zveřejněného detailu hodnocení výsledné skóre značně zkresluje loni uzavřená smlouva na pořízení a servis nových vlaků od Škody Transportation za 9,5 miliardy korun. Kvůli ní kraj propadl například v hodnocení koncentrace zakázek do rukou jednoho dodavatele. 

V žebříčku nejméně transparentních společností figurují i České dráhy. Národní dopravce neuveřejnil hodnotu ve více než 60 procent ze všech v registru publikovaných smluv za loňský rok. 

Rozdíly jsou mezi nemocnicemi i vysokými školami

Zásadní rozdíly jsou mezi kraji i nemocnicemi. Na předních příčkách se umístila zařízení pod Ministerstvem zdravotnictví. Naopak na konci žebříčku z hlediska transparentnosti a utajování cen uzavíraných smluv se objevily Nemocnice Plzeňského kraje, Poliklinika Prosek či Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. 

Více si můžete prohlédnout ZDE

Utajování cen u smluv je problémem u mnoha z nich. Pět velkých nemocnic utajuje ceny u více než poloviny smluv. Poliklinika Prosek v loňském roce nezveřejnila hodnotu u téměř 90 procent smluv, Krajská nemocnice Tomáše Bati u 62 procent smluv, navíc skrývá i jména a identifikaci drtivé většiny svých dodavatelů.

V rámci K-indexu byly hodnoceny také vysoké školy. Z 25 hodnocených dostalo 12 škol dobré hodnocení s výslednou známkou B. Nejhorší známku F obdržely tři vysoké školy: Akademie výtvarných umění v Praze, Západočeská univerzita v Plzni a na posledním, nejhorším místě, Česká zemědělská univerzita. Ta je dokonce mezi pěti procenty nejhorších subjektů ze všech hodnocených. Zásadní problémy má se skrýváním cen u velkého počtu smluv i s nerovnoměrným rozdělováním peněz mezi dodavatele. 

Na předních příčkách žebříčku (s výslednou známkou B) se umístily ČVUT v Praze, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích nebo Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. I přes to, že jsou tyto školy nejlepší z hodnocených, mají závažnější problémy se skrýváním cen u zveřejněných smluv. 

Nejlépe hodnocené organizace

1.Státní zemědělský intervenční fond 

2.Státní pozemkový úřad 

3.Základní škola Campanu

4.Základní škola Jeseník, příspěvková organizace

5.Psychiatrická nemocnice Brno 

6.Česká agentura na podporu obchodu 

7.Fond dalšího vzdělávání 

8.Ústřední vojenská nemocnice - Vojenská fakultní nemocnice Praha 

9.SPRÁVA DOMŮ s.r.o. 

10.MEBYS Trutnov s.r.o. 

Nejhůře hodnocené organizace

1.Novoměstské sociální služby 

2.Česká pošta, s.p.

3.Správa bytů NMNM s.r.o. 

4.Město Skuteč 

5.LOM PRAHA TRADE a.s. 

6.Dopravní podnik města Děčína, a.s. 

7.Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje 8.Krajská nemocnice T. Bati, a. s. 

9.CENTROTHERM Mladá Boleslav, a.s. 

10.Poliklinika Prosek a.s.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video