Konec gorilí show řeší i poslanci, její příznivci hrozí demonstrací

  16:35aktualizováno  16:35
Po třech letech se smráká nad reality show Českého rozhlasu Odhalení, díky které mohli lidé sledovat na internetu život lidoopů v pražské zoo. Konec projektu oznámil jeho šéf Miroslav Bobek. Programový ředitel rozhlasu ale tvrdí, že Odhalení skončit nemusí. Příznivci projektu zvažují, že budou v případě jeho zastavení demonstrovat.

Hrdinky trochu jiné reality show Odhalení, gorily Shinda, Kijivu a mládě Moja. | foto: Michal Šula

"Projekt Odhalení už nebylo možné žádným způsobem dále rozvíjet, a dokonce ani udržovat - a to nikoli proto, že by nám chyběla invence," řekl iDNES.cz šéf ČRo Online Miroslav Bobek.

Proč se tedy rozhodl projekt, kterým tři poslední roky žil, ukončit? "Negativní postoj Rady ČRo k multimediálním projektům a nezájem programového ředitele nás dovedl do situace, kdy nám nezbylo nic jiného než ukončit naplňování webu Odhalení i přípravu videí," vysvětlil.

Konec Odhalených potvrdil i programový ředitel ČRo Richard Medek. "Rozhodl to Bobek. Souvisí to s jeho vnitřní obavou za projekt se postavit a bojovat," řekl iDNES.cz. Medek nesouhlasí s Bobkovou obavou, že Rada ČRo projekt nepodporuje. "Nemyslím si, že to tak je," řekl. Show podle něj navíc ani nijak zvlášť nezatěžuje rozpočet rozhlasu.

Miroslav Bobek ale zdůraznil, že se rozhodl ukončit projekt z donucení. "Měli jsme mimořádný zájem v projektu pokračovat. Ovšem bez podpory a přiměřených prostředků to opravdu není možné," tvrdí Bobek. "Tlak jsem cítil z více stran, projekt nesměl nic stát, neměl být vidět," tvrdí.

Pomůže petice nebo poslanci?

Gorilí rodina z pražské zoo má na webu tisíce příznivců. Padesát z nich dalo dohromady občanskou iniciativu Gorily on-line v ohrožení. "Je absurdní, že Odhalení končí. Je to ojedinělý projekt, jde do hloubky, rozebírá jedno téma z mnoha pohledů," řekla iDNES.cz Jana Hajduchová, jedna ze členek iniciativy na záchranu Odhalených.

V nejbližší době chtějí obeslat jednotlivé členy Rady ČRo. "V listopadu jsme tam byli, ale nedali nám prostor cokoli říct, půjdeme tam znovu." Pokud se s nimi radní opět nebudou bavit, plánují petiční akci, zvažují i demonstraci. Kvůli záchraně gorilí show oslovili i poslance, konkrétně komisi pro sdělovací prostředky.

Vztah Rady ČRo k multimediálním projektům

V roce 2006 Miroslav Bobek připravil po vzoru "trochu jiné reality show“ Odhalení nový projekt Rodina světa. Měla ukázat, jak žije běžná senegalská rodina. Jenže šest z osmi členů rady tehdy rozhodlo, že práce na multimediálních projektech tohoto typu mají být zatím zastaveny. Generální ředitel Václav Kasík, který je podobným projektům naopak nakloněn, rozhodnutí rady přijal. Mluvčí a místopředsedkyně Rady ČRo vyslovila v roce 2006 názor, že rozhlas nemá vyrábět pořady typu VyVolení a že všechny multimediální projekty by měly být podřízeny programu rozhlasu. Rozhlas by podle ní neměl dělat televizi.

Za multimediální show stojí i generální ředitel rozhlasu Václav Kasík. Podle něj jde o úžasný projekt, který měl vždy jeho podporu. "Rada ČRo hlídá, aby rozhlas nikam neodbočoval, a tak sleduje i projekt Odhalení," řekl Kasík iDNES.cz. Rozhlas ale podle něj gorilí show nikam neodbočuje. "Spíš si myslím, že víme, co děláme a jaké jsou vývojové trendy. Doufám, že dojde ke shodě."

Někteří radní vysvětlují svůj odmítavý postoj k show vysvětlením, že "rozhlas nemá dělat televizi". Ne všem ale projekt vadí. "Odhalení mají své příznivce, nemuseli by skončit," sdělil iDNES.cz Pavel Hazuka, který je zároveň ředitelem Národní knihovny. Také připomněl, že rada nemá za úkol zasahovat do vysílacího nebo dramaturgického plánu. "Naší povinností je dohlížet na dodržování kodexu," podotkl Hazuka.

Rada sice přímo do programu rozhlasu nezasahuje, jistý vliv ale na to, co v éteru dostane prostor, má. "Členové rady schvalují dlouhodobé plány. V roce 2006 a 2007 by podle jejich zprávy měl rozhlas přehodnotit multimediální projekty a zvážit, jestli by neměly jít finanční prostředky spíš do regionů nebo celostátních stanic," potvrdil iDNES.cz redaktor ČRo Online Filip Rožánek.

"Jde o koncepční spor, neohrožují jednotlivé pořady. Jejich usnesení brzdí multimediální projekty celkově," podotkl. Narážel na usnesení rady z loňského roku (usnesení č. 57 z roku 2007 najdete zde).

Odhalení: tak trochu jiná reality show

Projekt ČRo Leonardo navázal na předchozí podobný počin Odyssea (sledování migrace čápů s vysílačkami – batůžky – na zádech), Sokoli v srdci velkoměsta (on-line přenos z hnízda ptáků v Týnském chrámu v Praze) nebo Mládě milénia (sledování porodu nosorožce bílého severního v zoo ve Dvoře Králové nad Labem). V rámci projektu Odhalení sleduje gorily nížinné v pražské zoo šestnáct kamer a dva mikrofony. Výstupy monitorují dobrovolníci. Součástí multimediálního vzdělávacího projektu, který běží třetím rokem, je i sbírka, která pomohla gorilám i lidem v Africe částkou 750 tisíc korun. Projekt získal několik ocenění, i mezinárodních.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Tragédii dělilo 34 metrů. Expres vjel v Ejpovicích do cesty dalšímu vlaku

Vlaky, které zastavily v Ejpovicích jen kousek od sebe.

V pátek mohlo na české železnici dojít k velké vlakové tragédii. Večer v 19:20 hodin v Ejpovicích nedovoleně projel...

První gay pár, co si v ČR osvojil dítě. Kvůli předsudkům odešel za hranice

Petr Laně a Jan Rous, registrovaní partneři z Prahy, už mají připraven dětský...

Jsou to dva roky, kdy si první pár gayů v Česku osvojil dítě. Petr Laně a Jan Rous před lety prošlapali registrovaným...

Do kardiostimulátoru se hacker nedostane. Hrozbou jsou ale elektromobily

Ilustrační snímek

Hackeři by teoreticky mohli „nabourat“ kardiostimulátory i defibrilátory. Tím by mohli zkrátit dobu jejich životnosti...

Najdete na iDNES.cz