Komunistická pouť: všechno špatně, jen KSČM jde vzhůru!

  12:48aktualizováno  12:48
K u n ě t i c k á h o r a - Na první pohled to vypadá jako běžný venkovský jarmark. Prodávají se hračky, povlečení, proutěné košíky, domácí slivovice a med, kolem dokola stojí kiosky s pivem, limonádami, langoši a klobásami. Vstupné třicet korun.
Ale něco je tu jinak - můžete si koupit i odznáček ve tvaru pěticípé hvězdy a kompaktní disk s revolučními písněmi. Nebo časopisy jako Naše Pravda, Mladá Pravda a Severočeská Pravda, kde najdete třeba stanovy Společnosti česko-kubánského přátelství, a Die Rote Fahne, ústřední orgán Komunistické strany Německa.

Z jedné strany jeviště, kde zatím vyhrává dechovka, je stánek Komunistického svazu mládeže, z druhé výstava fotografií "Jugoslávie varuje...". Nad pódiem se klenou nápisy "Za občanskou sociální spravedlnost" a "Socialismus šance pro budoucnost". A zkratka KSČM, doplněná symbolem třešní a malou hvězdičkou nad písmenem "M". Symbol politické strany, kterou by teď volila pětina občanů.

Jsme na devátém setkání levice pod Kunětickou horou u Pardubic. Je sobota po poledni a planinu pod hradem zaplnilo asi pět tisíc lidí. Ti, kdo dosud obcházeli mezi stánky nebo hledali stín, pomalu obracejí pozornost k pódiu.

Blíží se "politický" program. Moderátorka v tričku s nápisem "KSČM - strana, která jde vzhůru", udává tón: "Za deset let je zničeno vše, co bývalo chloubou a zárukou soběstačnosti našeho státu!" Poté její kolega ohlašuje příchod představitelů strany.

Nejprve vítá předsedu Miroslava Grebeníčka, pak ostatní; nástup se trochu podobá chvíli, kdy hlasatel na stadionu před zápasem vyvolává jména domácích hráčů. Včetně nadšené odezvy publika. Předseda předstupuje před mikrofon. Během necelé půlhodiny do jeho řeči celkem třiatřicetkrát vstoupí potlesk. "Je to setkání poctivých lidí, kteří překonali v posledních letech mnohé obtíže. Odolali neuvěřitelně sprostým praktikám takzvaných demokratů a zůstali věrni ideálu sociálně spravedlivé společnosti," pojmenovává shromáždění a jeho účastníky.

A přechází ke kritice ČSSD, konkurenční levicové strany, která od voleb ztrácí voliče právě na úkor KSČM. "Změnila se vláda, ale podmínky ke slušnému životu obyčejných lidí jsou horší než dřív." ("Pryč s nimi! Hanba jim!" ozývá se z předních řad publika. Zřetelně v něm převažují lidé starší šedesáti let.) "Sociální demokracie se dopustila neuvěřitelně sprostého podvodu na občanech České republiky," opakuje Grebeníček podruhé spojení "neuvěřitelně sprostý".

Předsedovou řečí se míhají obraty jako "rozkradené národní bohatství", "podvyživené školství a zdravotnictví", "zadržování zasloužených mezd", "rozhazování peněz na nesmyslná válečná dobrodružství" a "lokajské srážení podpatků". "Severoatlantický pakt je zločinecká organizace!" zvolá a odpovědí je mu mocný aplaus. Grebeníček ujišťuje, že KSČM je silná a nezlomná a že změna názvu strany nepřichází v úvahu.

Upozorňuje, že komunisté nemají nic společného s tím, jak vypadá vláda v posledních deseti letech, a dodává, že tudíž mají čisté ruce. "Chceme navzdory účelovému antikomunistickému běsnění občany přesvědčit, že hlavní myšlenkou komunistického hnutí nebyly takzvané gulagy a politické procesy, ale především sociální spravedlnost a demokracie pro všechny, nejen pro bohaté," pokračuje.

Proslov končí zvoláním: "Ať žije lepší budoucnost pro Českou republiku, ať žije Komunistická strana Čech a Moravy, strana reálné politické síly a slibné perspektivy!" Po Grebeníčkovi mluví první rada jugoslávského velvyslanectví (děkuje za pomoc srbskému lidu, stiženému barbarskou agresí NATO), poslankyně Alena Svobodová a jeden z místních "mladých levičáků", jak je sám nazval. Podotýká, že jich tu v pátek u táboráku bylo asi jen dvacet, ovšem i jeho vyprovází potlesk a moderátor povzbuzuje, že za rok se jich sejde aspoň dvě stě.

Mítink končí, z reproduktorů se ozývá Internacionála, "Poslední bitva vzplála..." někteří zpívají s pěstí vztyčenou nad hlavou. Děda, který si před chvílí lehl, aby si odpočinul od horka, se tak jako ostatní rychle zvedá a staví do pozoru. Hudba dozněla, začíná losování tomboly. První cenou je malý motocykl značky Puch.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Oběti trestných činů často nevědí, kdo jim může pomoci a na co mají nárok

Ilustrační snímek

Lidé, kteří se střetli se zločinem a přišli o majetek, peníze nebo o zdraví, se přinejmenším na nějakou dobu ocitají v...

Chřipková epidemie v ČR slábne. Počet nemocných za poslední týden klesl

Chřipka je letos zákeřná.

Počet nemocných s chřipkou a akutními infekcemi dýchacích cest v Česku za uplynulý týden klesl pod hranici epidemie....

Kolik poslancům ušetřily náhrady? Stát jim přispěl na dopravu i bydlení

Poslanecká sněmovna (ilustrační snímek)

Základní plat poslance je 82 400 korun. K tomu má ovšem každý zákonodárce nárok náhrady za reprezentaci, cestování,...

Najdete na iDNES.cz