Komunistická pouť: všechno špatně, jen KSČM jde vzhůru!

  12:48aktualizováno  12:48
K u n ě t i c k á h o r a - Na první pohled to vypadá jako běžný venkovský jarmark. Prodávají se hračky, povlečení, proutěné košíky, domácí slivovice a med, kolem dokola stojí kiosky s pivem, limonádami, langoši a klobásami. Vstupné třicet korun.
Ale něco je tu jinak - můžete si koupit i odznáček ve tvaru pěticípé hvězdy a kompaktní disk s revolučními písněmi. Nebo časopisy jako Naše Pravda, Mladá Pravda a Severočeská Pravda, kde najdete třeba stanovy Společnosti česko-kubánského přátelství, a Die Rote Fahne, ústřední orgán Komunistické strany Německa.

Z jedné strany jeviště, kde zatím vyhrává dechovka, je stánek Komunistického svazu mládeže, z druhé výstava fotografií "Jugoslávie varuje...". Nad pódiem se klenou nápisy "Za občanskou sociální spravedlnost" a "Socialismus šance pro budoucnost". A zkratka KSČM, doplněná symbolem třešní a malou hvězdičkou nad písmenem "M". Symbol politické strany, kterou by teď volila pětina občanů.

Jsme na devátém setkání levice pod Kunětickou horou u Pardubic. Je sobota po poledni a planinu pod hradem zaplnilo asi pět tisíc lidí. Ti, kdo dosud obcházeli mezi stánky nebo hledali stín, pomalu obracejí pozornost k pódiu.

Blíží se "politický" program. Moderátorka v tričku s nápisem "KSČM - strana, která jde vzhůru", udává tón: "Za deset let je zničeno vše, co bývalo chloubou a zárukou soběstačnosti našeho státu!" Poté její kolega ohlašuje příchod představitelů strany.

Nejprve vítá předsedu Miroslava Grebeníčka, pak ostatní; nástup se trochu podobá chvíli, kdy hlasatel na stadionu před zápasem vyvolává jména domácích hráčů. Včetně nadšené odezvy publika. Předseda předstupuje před mikrofon. Během necelé půlhodiny do jeho řeči celkem třiatřicetkrát vstoupí potlesk. "Je to setkání poctivých lidí, kteří překonali v posledních letech mnohé obtíže. Odolali neuvěřitelně sprostým praktikám takzvaných demokratů a zůstali věrni ideálu sociálně spravedlivé společnosti," pojmenovává shromáždění a jeho účastníky.

A přechází ke kritice ČSSD, konkurenční levicové strany, která od voleb ztrácí voliče právě na úkor KSČM. "Změnila se vláda, ale podmínky ke slušnému životu obyčejných lidí jsou horší než dřív." ("Pryč s nimi! Hanba jim!" ozývá se z předních řad publika. Zřetelně v něm převažují lidé starší šedesáti let.) "Sociální demokracie se dopustila neuvěřitelně sprostého podvodu na občanech České republiky," opakuje Grebeníček podruhé spojení "neuvěřitelně sprostý".

Předsedovou řečí se míhají obraty jako "rozkradené národní bohatství", "podvyživené školství a zdravotnictví", "zadržování zasloužených mezd", "rozhazování peněz na nesmyslná válečná dobrodružství" a "lokajské srážení podpatků". "Severoatlantický pakt je zločinecká organizace!" zvolá a odpovědí je mu mocný aplaus. Grebeníček ujišťuje, že KSČM je silná a nezlomná a že změna názvu strany nepřichází v úvahu.

Upozorňuje, že komunisté nemají nic společného s tím, jak vypadá vláda v posledních deseti letech, a dodává, že tudíž mají čisté ruce. "Chceme navzdory účelovému antikomunistickému běsnění občany přesvědčit, že hlavní myšlenkou komunistického hnutí nebyly takzvané gulagy a politické procesy, ale především sociální spravedlnost a demokracie pro všechny, nejen pro bohaté," pokračuje.

Proslov končí zvoláním: "Ať žije lepší budoucnost pro Českou republiku, ať žije Komunistická strana Čech a Moravy, strana reálné politické síly a slibné perspektivy!" Po Grebeníčkovi mluví první rada jugoslávského velvyslanectví (děkuje za pomoc srbskému lidu, stiženému barbarskou agresí NATO), poslankyně Alena Svobodová a jeden z místních "mladých levičáků", jak je sám nazval. Podotýká, že jich tu v pátek u táboráku bylo asi jen dvacet, ovšem i jeho vyprovází potlesk a moderátor povzbuzuje, že za rok se jich sejde aspoň dvě stě.

Mítink končí, z reproduktorů se ozývá Internacionála, "Poslední bitva vzplála..." někteří zpívají s pěstí vztyčenou nad hlavou. Děda, který si před chvílí lehl, aby si odpočinul od horka, se tak jako ostatní rychle zvedá a staví do pozoru. Hudba dozněla, začíná losování tomboly. První cenou je malý motocykl značky Puch.

Autor:

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Zdravotní pojišťovny lákají na bonusy a výhody. Na změnu zbývá pár dní

Zubař, ilustrace

Nespokojení klienti zdravotních pojišťoven mají letos poslední šanci na její změnu. Přihlášku ke změně pojišťovny mohou...

Boj o Vidkun. K soudu míří jedna z největších kauz posledních let

V kauze Vidkun míří před soud vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý (vlevo),...

V kauze Vidkun podle obžaloby unikaly od policie informace směrem k politikům a podnikatelům. Při policejní razii byli...

Babí léto bude pokračovat, příští týden teploty vystoupají i k 24 stupňům

10.10.2018 Hradec Králové podzimní počasí

Víkendové babí léto vydrží podle meteorologů až do konce září. V druhé půlce příštího týdne se teploty vyšplhají...

Bratři Mašínové byli důsledkem krvavého režimu, říká Jiří Padevět

Historie se může opakovat, říká spisovatel Jiří Padevět. Na mysli má především...

Památník tří odbojů by měl vzniknout do tří let na Mašínově rodném statku. Předsedou spolku, který se přestavbě objektu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz