Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 23. října 2021 Teodor, Theodor

Komunistická pouť: všechno špatně, jen KSČM jde vzhůru!

  12:48
K u n ě t i c k á h o r a - Na první pohled to vypadá jako běžný venkovský jarmark. Prodávají se hračky, povlečení, proutěné košíky, domácí slivovice a med, kolem dokola stojí kiosky s pivem, limonádami, langoši a klobásami. Vstupné třicet korun.
Ale něco je tu jinak - můžete si koupit i odznáček ve tvaru pěticípé hvězdy a kompaktní disk s revolučními písněmi. Nebo časopisy jako Naše Pravda, Mladá Pravda a Severočeská Pravda, kde najdete třeba stanovy Společnosti česko-kubánského přátelství, a Die Rote Fahne, ústřední orgán Komunistické strany Německa.

Z jedné strany jeviště, kde zatím vyhrává dechovka, je stánek Komunistického svazu mládeže, z druhé výstava fotografií "Jugoslávie varuje...". Nad pódiem se klenou nápisy "Za občanskou sociální spravedlnost" a "Socialismus šance pro budoucnost". A zkratka KSČM, doplněná symbolem třešní a malou hvězdičkou nad písmenem "M". Symbol politické strany, kterou by teď volila pětina občanů.

Jsme na devátém setkání levice pod Kunětickou horou u Pardubic. Je sobota po poledni a planinu pod hradem zaplnilo asi pět tisíc lidí. Ti, kdo dosud obcházeli mezi stánky nebo hledali stín, pomalu obracejí pozornost k pódiu.

Blíží se "politický" program. Moderátorka v tričku s nápisem "KSČM - strana, která jde vzhůru", udává tón: "Za deset let je zničeno vše, co bývalo chloubou a zárukou soběstačnosti našeho státu!" Poté její kolega ohlašuje příchod představitelů strany.

Nejprve vítá předsedu Miroslava Grebeníčka, pak ostatní; nástup se trochu podobá chvíli, kdy hlasatel na stadionu před zápasem vyvolává jména domácích hráčů. Včetně nadšené odezvy publika. Předseda předstupuje před mikrofon. Během necelé půlhodiny do jeho řeči celkem třiatřicetkrát vstoupí potlesk. "Je to setkání poctivých lidí, kteří překonali v posledních letech mnohé obtíže. Odolali neuvěřitelně sprostým praktikám takzvaných demokratů a zůstali věrni ideálu sociálně spravedlivé společnosti," pojmenovává shromáždění a jeho účastníky.

A přechází ke kritice ČSSD, konkurenční levicové strany, která od voleb ztrácí voliče právě na úkor KSČM. "Změnila se vláda, ale podmínky ke slušnému životu obyčejných lidí jsou horší než dřív." ("Pryč s nimi! Hanba jim!" ozývá se z předních řad publika. Zřetelně v něm převažují lidé starší šedesáti let.) "Sociální demokracie se dopustila neuvěřitelně sprostého podvodu na občanech České republiky," opakuje Grebeníček podruhé spojení "neuvěřitelně sprostý".

Předsedovou řečí se míhají obraty jako "rozkradené národní bohatství", "podvyživené školství a zdravotnictví", "zadržování zasloužených mezd", "rozhazování peněz na nesmyslná válečná dobrodružství" a "lokajské srážení podpatků". "Severoatlantický pakt je zločinecká organizace!" zvolá a odpovědí je mu mocný aplaus. Grebeníček ujišťuje, že KSČM je silná a nezlomná a že změna názvu strany nepřichází v úvahu.

Upozorňuje, že komunisté nemají nic společného s tím, jak vypadá vláda v posledních deseti letech, a dodává, že tudíž mají čisté ruce. "Chceme navzdory účelovému antikomunistickému běsnění občany přesvědčit, že hlavní myšlenkou komunistického hnutí nebyly takzvané gulagy a politické procesy, ale především sociální spravedlnost a demokracie pro všechny, nejen pro bohaté," pokračuje.

Proslov končí zvoláním: "Ať žije lepší budoucnost pro Českou republiku, ať žije Komunistická strana Čech a Moravy, strana reálné politické síly a slibné perspektivy!" Po Grebeníčkovi mluví první rada jugoslávského velvyslanectví (děkuje za pomoc srbskému lidu, stiženému barbarskou agresí NATO), poslankyně Alena Svobodová a jeden z místních "mladých levičáků", jak je sám nazval. Podotýká, že jich tu v pátek u táboráku bylo asi jen dvacet, ovšem i jeho vyprovází potlesk a moderátor povzbuzuje, že za rok se jich sejde aspoň dvě stě.

Mítink končí, z reproduktorů se ozývá Internacionála, "Poslední bitva vzplála..." někteří zpívají s pěstí vztyčenou nad hlavou. Děda, který si před chvílí lehl, aby si odpočinul od horka, se tak jako ostatní rychle zvedá a staví do pozoru. Hudba dozněla, začíná losování tomboly. První cenou je malý motocykl značky Puch.

Autor:

Koronavirus

Nemůže-li prezident republiky ze závažných důvodů vykonávat svůj úřad, určuje článek 66, jakým způsobem se o jeho pravomoci podělí další ústavní činitelé.

Nešiřme paniku, říká o nárůstu covidu šéf Motola. Školní volno nedoporučuje

  • Nejčtenější

Herec Alec Baldwin při natáčení zastřelil kameramanku a postřelil režiséra

Americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu s titulem Rust v Novém Mexiku zastřelil hlavní kameramanku a...

Mynář zveřejnil video. Zeman podepsal svolání Sněmovny bez data

Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář ve čtvrtek zveřejnil videozáznam s prezidentem Milošem Zemanem, jak v...

Zeman není schopen vykonávat funkci, Senát začne řešit odebrání pravomocí

Senát zahájí proceduru odebrání pravomocí prezidentovi Miloši Zemanovi, který není schopen vykonávat žádné pracovní...

Muž v USA znásilňoval ženu v metru, cestující jen přihlíželi a natáčeli

Obyvatele americké Filadelfie šokoval případ znásilnění v metru. Přihlíželo mu několik cestujících, ale nikdo z nich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Testy zdarma končí, zkrátí se i jejich platnost. Hospody musí kontrolovat

Provozovatelé restaurací budou muset od listopadu kontrolovat očkování či testy na covid, oznámil po jednání vlády...

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Horší disciplína i zdatnost. Uzavřené školy zanechaly na dětech následky

Pandemie převrátila život všem, značný dopad měla na děti. Následky jsou půl roku od postupného návratu do lavic dobře...

Akce výměna ledvin. Orgány letěly z Izraele do Česka a zpět v jediný den

Pražský IKEM má na kontě párovou výměnu ledvin od žijících dárců a záchranu čtyř životů. Náročná operace se uskutečnila...

Matador mezi poslanci. Sněmovna je nyní hrubší, hodnotí tři dekády Benda

Marek Benda (ODS) v nadcházejícím volebním období oslaví třicet let v poslanecké lavici. Vyčpěle se ale zatím necítí....

Nákaza má hodnoty z poloviny dubna. Skokově přibylo hospitalizovaných

V pátek přibylo v Česku 4224 nakažených koronavirem, což bylo nejvíce za den od 13. dubna. Nárůst počtu pozitivních...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

Rodině postavil dům za Prahou. Z obří obývací kuchyně se stal problém

Pan Jarda je původem z Uherského Brodu, ale již léta pracuje a žije v Praze. Pro svou lásku Alenu a jejich dvě děti...

Střelba proti kameře je běžná, ale herec za nehodu nemůže, tvrdí Dvořák

Zpráva, že americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu zastřelil kameramanku a postřelil režiséra, vyvolala...