KOMENTÁŘ: Babiš je v izolaci. Jak z ní ven?

  11:53aktualizováno  11:53
Bez Babiše nikdo vládu nesestaví a s Babišem do vlády nikdo nechce. Kdy a jak se povede vyřešit tento rébus? Tradiční strany opakují chybu, kterou pomohly stvořit monstrum, píše ve svém komentáři Miroslav Korecký.

Nejenom volební kampaň, ale také doba těsně po volbách je časem povinných politických rituálů. Tohle vylučujeme, to je nepřijatelné, tamto si vůbec nedovedeme představit a na ono jsme nedostali od našich voličů mandát. V příkopech, které vyhloubily během kampaně, se strany zakopávají dál a hlouběji. A nebýt toho, že čas a politická realita všechny rány zhojí a příkopy zasype, nevznikla by u nás snad nikdy žádná vláda.

V zájmu státu by snad mělo být novinářům po volbách zakázáno se politiků na cokoliv ptát, ba se s nimi vůbec stýkat, aby je to nenutilo dál a dál opakovat slova „nikdy“, „nic“ a „nikdo“, když je přece všem jasné, že „někdy“, „něco“ a „někdo“ být musí. Anebo přímo po vzoru papežské konkláve zavřít špičky právě zvolených stran do Sixtinské kaple, ke dveřím postavit camerlenga a pak už jenom čekat na bílý kouř z komína. Habemus imperium!

Fotogalerie

První kolečko sondáží po víkendových volbách nevedlo vůbec nikam, ale to se asi předem čekalo. Koaliční potenciál hnutí ANO byl už dlouho před volbami prachbídný, a to zčásti jeho vlastní zásluhou, tedy tím, jak všechny kolem sebe pasovalo na zloděje, a zčásti zásluhou politicko-mediální hysterie kolem možného Babišova vládnutí.

Po tom prvním kole je jisté jedno: kdyby byla po volbách jen trochu aritmeticky možná jakákoliv varianta Antibabiš, strany by do ní okamžitě šly, i kdyby vládu mělo tvořit deset partají a její ideové rozpětí bylo od pólu až k pólu. Jenže ona nejde, možnost vládnutí bez hnutí ANO tu neexistuje, tedy pokud strany nechtějí svým voličům vysvětlovat, že se ve snaze odstavit pekelníka Babiše musely spojit s arciďábly Filipem a Okamurou.

Henlein, Paroubek, Mečiar...

Volby drtivě vyhrál Andrej Babiš a z logiky demokracie a parlamentarismu by to měl být on, kdo sestaví vládu. Ovšem ne vždy tato logika musí být jediným vodítkem k povolebnímu uspořádání. V Československu v roce 1935 také vítězná Sudetoněmecká strana nestavěla vládu. Jednak nás to stejně před jejím nástupem neuchránilo, jednak je to snad přece jen trochu jiná situace, jakkoli už veřejným prostorem proletěl i fantazmagorický příměr, že Babišův nástup je srovnatelný s 15. březnem 1939.

Volby 2017

Jiná situace byla v roce 2010, kdy vyhrál volby Jiří Paroubek s podobně bídným koaličním potenciálem jako Babiš – a vládu místo něj sestavil Petr Nečas (ale dodnes platí, že měl Paroubek od Václava Klause dostat šanci to alespoň zkusit). Anebo Slovensko 1998 a 2002, kde vítězného Vladimíra Mečiara opakovaně vyautoval Mikuláš Dzurinda. Tyto příměry s vítěznými politiky, považovanými ve své době za hrozbu, sedí už více, ale nesedí tu jedno: existovala varianta, jak sestavit vládu bez nich.

My jsme dnes v situaci, kdy se nejméně šest partají, zejména těch tradičních, demokratických, skoro o překot žene do opozice a jakékoliv vládní angažmá odmítá. Jistě, má to svou logiku. Tyto strany vládu s ANO před volbami stoprocentně vyloučily, což byla školácká strategická chyba.

Většina z nich také utrpěla hluboké šrámy – a ty se lépe léčí v klidu opozice. Svou roli hraje i strach, že stejně jako si ANO přivlastnilo úspěchy Sobotkovy vlády a vysálo ČSSD i KDU-ČSL, dopadne stejně každý další. A v neposlední řadě je tu i obvinění potenciálního premiéra, což je fakt, který se určitě nedá marginalizovat.

Přes to všechno – jak dlouho mohou zejména ODS, ČSSD a KDU-ČSL ustát takový negativistický a alibistický kurz, postrádající jakoukoliv zodpovědnost za budoucnost země? Ustát tak, aby je za to nezavrhli jejich voliči, zvyklí na to, že se tyto strany tradičně perou o moc a snaží se prosazovat jejich zájmy. Tvrdit jim, kolik práce pro ně nadělají i v opozici, je úsměvné. Co v opozici dokázaly ODS a TOP 09? A čí stovky zákonů, které vláda vůbec nepustila na plénum Sněmovny, šly teď před volbami do stoupy?

Právo prvního půlroku

Aritmetických variant vládnutí jsou po volbách desítky, vážněji ve hře je jich jen pár. Babiš preferuje ANO a ODS, ale aby pro modré byla stravitelnější, měl by přizvat ještě KDU-ČSL nebo Piráty, aby se rozdíly vah trochu vyrovnaly. Podobnou logiku má vyzkoušená varianta ANO–ČSSD–lidovci: co jsme si, to jsme si, socialistům by pomohla splácet strašné dluhy a Bělobrádka by mohla zachránit před Čunkovým knockautem. Asi nejhorší pro zemi by byla jakákoli forma spolupráce ANO s komunisty a Okamurou. A konečně minimalistická varianta, v případě nedohody s nikým: Babišova jednobarevná menšinová vláda, jíž ostatní strany umožní vzniknout, protože budou respektovat právo vítěze. Ale dál ať už sama ukáže, co umí.

Výhodou posledně zmíněné varianty by bylo, že by minimálně překlenula dobu, než si strany vylížou rány z voleb. Než se v nich otupí odhodlání dát to vítězi voleb řádně „sežrat“. A než se v nich případně i obmění vedení, poměry sil a názory na přijatelnost některých kompromisů. Kdyby se to povedlo, příští rozpočet už by mohla schvalovat řádná většinová vláda.

Tedy pokud tradiční strany časem vylezou ze svých zákopů. Když totiž popírají princip demokratického zastoupení občanů a hájení jejich zájmů, a navíc si dva dny po volbách troufají vyslovit pojem „předčasné volby“, koledují si o velký průšvih. Andreje Babiše stvořily a svou hysterií ho čtyři roky živily. Teď chtějí opakovanou chybou Sauronovi odevzdat celou Středozem jako na dlani.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Vražda tatínka dvou dětí. Alkohol, agrese a ukradené auto

„Proč ten pes zase štěká?“ říkal si v duchu nasupeně důchodce Hrouzek, když se snažil marně přivolat svého...

Soud opět zprostil obžaloby trojici úředníků kvůli 4,5 miliardám škody

Pražský městský soud znovu zprostil viny tři úředníky ministerstva průmyslu a obchodu, kteří čelí obžalobě, že...

Průhledný panelák chce Most poslat k zemi, poslední obyvatel odmítá odejít

Poslední byt zůstává stále obsazený v jinak vybydleném chanovském panelovém bloku číslo 3. Zdevastovaný a téměř...

Z miliardového tendru na obrněnce odstoupila Puma, zůstávají tři uchazeči

V soutěži na dodávky 210 pásových obrněných transportérů pro českou armádu zůstávají jen tři výrobci, kteří v úterý...

Najdete na iDNES.cz