KOMENTÁŘ: Návštěva prezidenta Si skončila, co přichází po ní?

  14:30aktualizováno  14:30
Historicky první cesta čínského prezidenta v ČR skončila, z Prahy pomalu mizí rudé vlajky ČLR a o něco pomaleji vlajky tibetské. V paměti mnoha lidí nějakou dobu zůstanou jedny z největších bezpečnostních opatření od dob zasedání Mezinárodního měnového fondu v roce 2000 a barevné potyčky v ulicích. Co ale třídenní návštěva skutečně přinesla a co ještě přijde?

Dopady uplynulých dnů můžeme rozdělit do tří skupin – ekonomických, politických a společensko-kulturních. Největší naděje se samozřejmě upírají k ekonomice, kde Miloš Zeman mluvil na základě podepsaných kontraktů skoro o 100 miliardách přicházejících investic.

Václav Kopecký

Analytik Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky. Zabývá se především čínskou zahraniční a environmentální politikou a vztahy Číny a Evropské unie.

Analytik Václav Kopecký

Zatím ještě není k dispozici kompletní seznam těchto dohod, ale něco je přeci jen už jasné. K finančním operacím v této hodnotě asi skutečně dojde, ale většinou půjde o nákupy podílů ve firmách především ve finančním sektoru, které samy o sobě příliš nových pracovních míst a přidanou hodnotu nepřináší. Obdobně u akvizice strojírenské společnosti Žďas, případně kopřivnické Tatry bude záležet na nových majitelích, zda zainvestují do rozvoje a pomohou tak firmám růst.

Hodně se mluvilo o zřízení čínského finančního centra pro střední a východní Evropu. Česká národní banka takový krok podepsáním dohod s čínským regulátorem usnadnila. Otevření poboček nových čínských bank, případně jakýchkoliv dalších firem, bude však ještě nějakou dobu trvat. Stejně tomu bude u společných programů v letectví, dalším vstupu českých firem na čínský trh, případně drobných investic do infrastruktury v Jihomoravském kraji.

V ekonomické rovině tak zatím mediální obraz přesahuje reálný dopad a bude velmi důležité hlídat, že dohody budou skutečně naplněny a další příležitosti budou následovat.

V 21. století se Číně nemůžeme vyhnout

V politické rovině podepsala ČR dohodu o strategickém partnerství, která se nijak zásadně neliší od Polska nebo Velké Británie. Obě strany identifikovaly prioritní oblasti (finanční sektor, moderní technologie, zdravotnictví aj.), na kterých chtějí intenzivně spolupracovat. Čína po ČR údajně chtěla získat uznání statutu tržní ekonomiky a zároveň taxativních výčet regionů, které považuje za problematické jako součást svého území. Je dobře, že česká diplomacie na tyto podmínky nepřistoupila, protože by tím mohla posloužit jako trojský kůň, který by za svou službu rozhodně nebyl náležitě odměněn.

Škoda, ČEZ i Zemanův kanál. České firmy podepsaly s Číňany 30 dohod

Strategické partnerství může rozhodně posloužit k větší intenzitě bilaterálních jednání (ekonomických, vzdělávacích, ale i lidsko-právních) a bude nyní do velké míry na české straně, jak s ním naloží.

Z krátkodobého hlediska jsou však rozhodně nejznatelnější dopady v kulturně-společenské oblasti díky ohlasu, kontroverzím, ale i diskusím, které čínská návštěva vyvolala. Čína je do jisté míry pro většinu lidí stále velkou neznámou. Je to jakási ohromná tajemná země, které bude podle všeho brzy supervelmocí, ale o které toho vlastně stále moc nevíme.

Fascinují nás megalomanské projekty, miliardy dolarů létající vzduchem, obrázky desetitisícových front v pekingském metru, nebo zprávy o tvrdém postupu proti disidentům. Jsou to však jen střípky komplexní mozaiky, které musíme víc rozumět. O Číně se nyní bude nějakou dobu mluvit, uvažovat a bude se kriticky hodnotit. A to je rozhodně dobře, protože v 21. století se této zemi určitě nemůžeme vyhnout, a neznat ji, její pozitiva i rizika, by byla kardinální chyba.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Placka veterána. Vysloužilí policisté dostanou odznaky podobné služebním

Policejní odznak

Ač řady policie už opustili a přišli tak i o jakékoliv pravomoci, stovky bývalých policistů v Česku odteď budou moci v...

Vrcholí boj v moravskoslezské ČSSD, krajský výbor chce rušit organizace

Ilustrační snímek

Mezi ostravskými sociálními demokraty to vře. Někteří jsou nadšení, ale většina zděšená. Postupně se totiž dozvídají,...

Právo bránit život zbraní? Senátoři chystají ústavní novelu o sebeobraně

Ilustrační snímek

Zakotvit do ústavního pořádku právo bránit se legálně drženou zbraní má chystaná senátorská novela, která je mimo jiné...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz