Spor o resort zemědělství štěpí koaliční jednání, lidovci zváží odchod

  12:30aktualizováno  12:30
Ministerstvo zemědělství nedostanete, slyšeli zástupci KDU-ČSL na ranním koaličním jednání. Resort však pro ně je prioritní. Předseda Pavel Bělobrádek proto svolal na čtvrtek celostátní výbor a strana zváží, zda v koaličních jednáních setrvat. Lidovcům vadí, že mají ustupovat jen oni.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek | foto:  František Vlček, MAFRA

Výraz "jablko sváru" je sice klišé, ale ministerstvo zemědělství se právě takovým pomyslným jablkem stalo. Eminentní zájem o vlivný resort, na němž se pracuje s velkým množstvím peněz a má výrazné slovo v realizaci církevních restitucí, mají křesťanští demokraté i ČSSD.

Podle předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka je spor tak vážný, že lidovci zváží, zda vůbec má smysl v jednáních pokračovat. Oznámil to na samostatné tiskové konferenci po jednání se zástupci ČSSD a ANO.

Sobotka označil jednání s KDU-ČSL za trochu složitější, než očekával. Novinářům řekl, že možnost menšinové vlády "teoreticky visí ve vzduchu", ale o jiném návrhu než o většinovém kabinetu zatím vedení tří stran možné koalice nejedná.

"Ono to vypadá, že jsou tím posedlí. Bohužel máme pocit, že jde spíš o to, že mají zájem o ten resort z politických důvodů než nějakých pragmatických," řekl po jednání šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Do jednání o personáliích lidovci vstupovali s prioritou v podobě ministerstva zemědělství a požadavkem dvou dalších resortů: ministerstvo pro místní rozvoj či dopravy a jeden ze trojice úřadů - školství, ministerstvo práce či sociálních věcí či silový resort, například obrana.

Jenže právě zemědělství se ve středu ráno stalo prioritou ČSSD, informoval na tiskové konferenci po poledni předseda lidovců Bělobrádek. "Postoj ČSSD se změnil. V úterý deklarovala, že by zemědělství mohla dostat KDU-ČSL, teď říkají, že v žádném případě," dodal.

Místo ministerstva zemědělství navrhli sociální demokraté a ANO lidovcům tři resorty - práce a sociálních věcí, životního prostředí či dopravy a jednoho ministra bez portfeje. Bezportfejního ministra by v tom případě měly i zbylé dvě koaliční strany.

KDU-ČSL svolala na čtvrtek celostátní výbor, který má rozhodnout o dalším postupu strany, přičemž ve hře jsou i varianty odchodu lidovců do opozice nebo tolerance menšinové vlády ČSSD a ANO. "Situace, kdy naše priority nejsou partnery akceptovány, je pro nás nepřijatelná. Všechno má své limity, všechno má svou hranici a k té se posouváme," prohlásil Bělobrádek.

"Nezazněl žádný pádný argument, proč by KDU-ČSL nemohla mít ministerstvo zemědělství, jen to, že v něm nemáme kontinuitu," doplnil ho první místopředseda Marian Jurečka.

Podle agentury ČTK jednalo ráno grémium sociální demokracie i o možnosti, že by lidovci ve vládě nebyli, přičemž prioritou stále byl většinový kabinet. Už dříve podle zákulisních informací takový postup nabízel šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Řada jednání po uplynulých volbách se ostatně odehrála jen mezi ČSSD a ANO, bez přítomnosti lidovců.

Ve čtvrtek o postupujících jednáních předseda ČSSD Bohuslav Sobotka pravidelně informuje prezidenta Miloše Zemana.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Poslanci schválili zpřísnění pravidel pro chov psů, štěňata bude nutné čipovat

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a...

Poslanci odsoudili tureckou invazi v Sýrii jako porušení mezinárodního práva

Poslanecká sněmovna v úterý odsoudila tureckou invazi do Sýrie jako porušení mezinárodního práva. Premiér Andrej Babiš...

Češi ozvláštňují tetris challenge vtípky, vězeňská služba přibalila psa

Spoutaný vězeň leží na zemi, vedle něj se rovněž ve vodorovné poloze nachází několik zakuklenců a taky pes. Kolem jsou...

David Rath žaluje svého bratra. Vadí mu výroky, že krade a podvádí

Pravomocně odsouzený bývalý hejtman David Rath podal žalobu na svého bratra Michala. Od sourozence žádá omluvu za...

Najdete na iDNES.cz