Klaus jmenoval dalšího ústavního soudce

  • 3
Prezident Václav Klaus jmenoval na Pražském hradě nového ústavního soudce. Stal se jím osmapadesátiletý advokát Jiří Nykodým. I přes Nykodýmovo jmenování zůstávají ale v brněnském Ústavním soudu tři křesla neobsazená.

Osmapadesátiletý Nykodým se po jmenování prezidentem Václavem Klausem stal dvanáctým z 15 členů Ústavního soudu.

Nykodým je členem legislativní rady vlády a odborníkem na správní, majetkové a rodinné právo. Podílel se na vypracování právnického slovníku, nyní spolupracuje na přípravě nového občanského zákoníku.

Zvolení osmapadesátiletého advokáta ústavním soudcem nebylo žádným překvapením. Kandidát navržený prezidentem získal jednomyslnou podporu totiž jak v senátních výborech, tak v Senátu samotném.

"V tajné volbě bylo pro 43 z 58 senátorů," potvrdil po volbě soudce v Senátu iDNES zdroj z volební komise horní komory.

Nykodým pracoval pro Kavana i Šafránkovou
Ze známějších kauz hájil Nykodým například lékařku Hanu Burešovou stíhanou za šíření tuberkulózy a v případu pomluvy zastupoval proti deníku Super herce Libuši Šafránkovou a Josefa Abrháma.

Pro někdejšího ministra zahraničí Jana Kavana posuzoval nedostatky ve smlouvě týkající se pronájmu Českého domu v Moskvě. Zastupoval také Konferenční centrum Štiřín, které žalovalo někdejšího ředitele Václava Hrubého kvůli údajně neoprávněně vypláceným odměnám.

Na dotazy senátorů Nykodým uvedl, že je proti eutanazii. "Jsem hluboce proti, je zneužitelná," prohlásil. Není naopak proti registrovanému partnerství, jeho uzákonění ale považuje za okrajovou záležitost.

Souhlasí se snížením hranice trestní odpovědnosti pod 15 let v případech vraždy či loupežného přepadení a podle Josefa Pavlaty (ODS) se vyslovil i pro legalizaci měkkých drog.

Soudcem je i šéf policejní akademie
Ústavním soudcem se stal i prorektor pražské policejní akademie Jan Musil. Na Pražském hradě ho jmenoval prezident Václav Klaus. Musil je podle Hradu expertem na trestní právo.

"Jsem rád, že jste to právě vy, kdo tuto funkci bude vykonávat, jsem rád, že se nám podařilo najít vhodného kandidáta, který prošel opravdu přesvědčivě hlasováním v Senátu," uvedl Klaus.

Senát schválil Jana Musila 12. listopadu. "V tajných volbách získal hlasy padesáti ze 73 senátorů," řekl iDNES místopředseda volební komise Senátu Robert Kolář (US-DEU).

Senátní výbor se předtím zajímal o Musilovo členství v komunistické straně, které ukončil v roce 1968 či jak si představuje svou práci v Ústavním soudu. Nakonec se ho rozhodl podpořit.

Musil se chce věnovat ochraně lidských práv
Dvaašedesátiletý Musil je expertem na trestní právo, napsal řadu odborných publikací. Působí také jako vedoucí katedry trestního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy, kam nastoupil v roce 1967.

"V moderní době je jedním z poslání práva bránit nekonečné rozpínavosti silných a mocných, a tím chránit slabé a bezmocné," řekl mimo jiné Musil v projevu k senátorům.

Profesor přednáší na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni, je členem několika vědeckých rad.

"Jako specialista na trestní právo bych samozřejmě chtěl uplatnit v činnosti Ústavního soudu ty aspekty, které směřují k ochraně lidských práv, k ochraně obětí trestných činů," řekl už dříve Musil.

Úspěchy i neúspěchy Václava Klause
Musil je čtvrtým ústavním soudcem, kterého prosadil prezident Václav Klaus. S dalšími čtyřmi kandidáty u senátorů nepochodil, v případě advokáta Aleše Pejchala dvakrát. - více zde

Senát neschválil ani nominaci Vladimíra Balaše, Václava Pavlíčka a Kláry Veselé-Samkové, což vedlo ke slovní přestřelce a obviňování mezi horní komorou a Hradem. V Brně tak stále zůstávají čtyři volná křesla ústavních soudců.

Klaus už úspěšně vyslal do Ústavního soudu tři bývalé politiky - někdejší senátorku ODS Dagmar Lastoveckou, bývalého lidoveckého poslance Miloslava Výborného a někdejšího ministra a vicepremiéra z řad ČSSD Pavla Rychetského. Ve funkcích senát potvrdil dva soudce jmenované Havlem - Pavla Holländera a Vojena Güttlera.

PŘEČTĚTE SI
všechny články iDNES o Ústavním soudu

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video