Slovenský prezident Andrej Kiska uvedl v neděli v rozhovoru pro slovenskou...

Slovenský prezident Andrej Kiska uvedl v neděli v rozhovoru pro slovenskou televizi Markíza, že exprezident Václav Klaus dostává za přednášku až 70 tisíc eur. | foto: koláž iDNES.cz

Klaus má podle Kisky 70 tisíc eur za přednášku. Nesmysl, směje se mluvčí

  • 287
Slovenský prezident Andrej Kiska uvedl v neděli v rozhovoru pro slovenskou televizi Markíza, že exprezident Václav Klaus dostává za přednášku až 70 tisíc eur. Podle mluvčího Klausova institutu je ale suma hodně přemrštěná a odměny jsou řádově nižší.

„Za jednu přednášku prezidenta Klause se myslím účtuje 60 nebo 70 tisíc eur,“ řekl v neděli v pořadu Na telo slovenský prezident Andrej Kiska. Při současném kurzu by tak Klaus dostával za jedno vystoupení 1,5 milionu, respektive 1,7 milionu korun. Kiska doplnil, že potom co si politik vybuduje svoje jméno, není problém dosáhnout za přednášky takto vysokých odměn.

„Vy jste říkal, že bylo úplně v pořádku, že jste přes KTAG účtoval svoji kampaň, protože jste popularizoval svoje jméno, což měl v budoucnosti přinést firmě výnosy na základě toho, že byste přenášel a vydával knížky,“ řekl v neděli prezidentu Kiskovi moderátor pořadu, Michal Kovačič. Kiska celou kauzu s KTAG označil za špinavou politickou hru a argumentoval tím, že díky přednáškám je skutečně možné dojít ke slušnému zisku. Odvolával se právě na bývalého českého prezidenta Václava Klause.

Provize pro Kisku

„Kdyby panu Klausovi chtěl pan prezident Kiska dohodit nějakou takovou přednášku, určitě bychom mu dali provizi,“ říká v nadsázce tiskový mluvčí Institutu Václava Klause Petr Macinka s vysvětlením, že uvedená částka je hodně přemrštěná.

„Šedesát, ani sedmdesát tisíc eur opravdu pan Klaus v životě za žádnou svoji přednášku nedostal,“ uvedl věc na pravou míru Macinka. Bývalý český prezident přednáší pravidelně u nás i v zahraničí. Jde o vystoupení na vysokých školách, odborné přednášky, nebo politické projevy. Některá vystoupení jsou skutečně také finančně ohodnocená. Je to praxe, která je v oboru běžná. Podle Macinky jsou ale odměny řádově nižší.

Odměna pro Klause se podle mluvčího odvíjí především od povahy konference, na které bývalý prezident přednáší. Závisí také na tom, ve které zemi se konference koná a jaké jsou místní zvyklosti. Konkrétní sumy uvést nechtěl.

Tiskové oddělení slovenského prezidenta vysvětlilo, že Kiska vycházel z informací z otevřených zdrojů a odkázalo na článek Blesku z roku 2016, který informaci převzal od Aktuálně.cz. Článek vycházel z ceníků specializovaných agentur, které zprostředkovávají řečníky. V současné době cena za jakou agentury Klausovy přednášky nabízejí na jejich webových stránkách není veřejně dostupná.

Kauza KTAG skončila zaplacením dluhu

Vyšetřování společnosti KTAG souvisí s tím, že firma účtovala do nákladů výdaje na Kiskovu propagaci před prezidentskými volbami v roce 2014. Kiska, který byl před složením prezidentského slibu rovněž jednatelem KTAG, dříve řekl, že v daňové kauze bude po skončení mandátu prezidenta zřejmě obviněn i on sám. Kiskovi skončí funkční období v polovině června, o znovuzvolení se již neucházel.

Pochybení KTAG v minulosti prověřovala policie, která ale vyšetřování ukončila s odůvodněním, že trestnost činu zanikla. Slovenský trestní zákoník totiž umožňuje u některých daňových deliktů dodatečně zaplatit daň i během policejního vyšetřování, aniž by viníkovi hrozilo stíhání, což KTAG učinila. Obnovit vyšetřování daňového deliktu KTAG policii předloni nařídila prokuratura. Podle Kisky dva vyšetřovatelé v případu trestný čin neshledali, učinil tak v pořadí až třetí policista, který se kauzou zabýval.