Překvapilo mě, že lichotky přijímáme, říká autorka knihy o komplimentech

  17:57aktualizováno  17:57
Nahrávala své příbuzné a známé při konverzacích a zkoumala, jakým způsobem a jak často skládají komplimenty. Pak o tom napsala knihu. „Není důležité, co přesně chválíme. Důležitější je, že vůbec chválíme,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz Klára Dvořáková, lingvistka a autorka publikace „Ty jo, to seš dobrá! Jak se skládají komplimenty v češtině“.

Lingvistka a publicistka Klára Dvořáková | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Umí Češi skládat komplimenty?
Umí to velmi dobře. Zajímavé zjištění bylo, k čemu všemu se dají komplimenty využít. Když skládáme kompliment, tak často nejen chválíme, ale používáme ho i k tomu, abychom dosáhli jiných cílů. Kompliment může sloužit jako poděkování, souhlas, nebo nám může pomoct oslabit negativní vyjádření, jako je odmítnutí jídla. Čili řekneme „děkuji, už nechci, ale bylo to dobré“, aby se náš známý neurazil. Prostřednictvím komplimentů se snažíme docílit toho, aby naše komunikace byla pozitivní. Proto když chceme s někým navázat kontakt, je výhodné využít kompliment.

Co vás ještě překvapilo?
Především to, že komplimenty přijímáme. Předpokládala jsem, že za ně budeme děkovat, zmírňovat je, nebo je odmítat. Myslela jsem si, že máme tendenci říkat „ale to nic není“, nebo „dneska se mi to tolik nepovedlo“. Přitom nejčastější reakcí je právě akceptace, tedy vyjádření souhlasu či radosti z pozitivního hodnocení. V jednom z rozhovorů například zaznělo: „To je ale hezká konvička.“ A ten, kdo byl chválený, na to řekl: „Viď? Mně se taky líbí.“

Fotogalerie

V čem jsou Češi při skládání komplimentů specifičtí?
Když srovnáme češtinu například s angličtinou, tak v angličtině se často používají slovesa „love“ a „like“, například „I like your T-shirt“. Je to konstrukce, v níž se upozorňuje na postoj toho, kdo chválí. Do popředí se tak dostává to, že mně se něco líbí. V češtině jsou oproti tomu nejčastější konstrukce s přísudkem jmenným se sponou, tedy „něco je nějaké“, například „to je dobré“, „to seš dobrá“, „tenhleten lak je hezkej“. Tyto konstrukce jsou méně osobní, do popředí se dostává předmět komplimentu a jeho hodnocení.

Jak vás napadlo napsat knihu o komplimentech?
Dlouhodobě se zabývám mluvenou komunikací a pro ni jsou komplimenty typické. Přímo mě však inspiroval docent Jiří Nekvapil (docent obecné lingvistiky z Ústavu obecné lingvistiky Univerzity Karlovy, pozn. red.), který nám na jednom semináři představil německou knihu, která se komplimenty zabývá, a postěžoval si, že v češtině podobná kniha chybí. Tak jsem se tématu ujala.

Jak jste data sbírala?
Nahrávala jsem si autentickou komunikaci své rodiny a známých, tedy jak spolu hovoří. Nahrávala jsem je při nedělním obědě, posezení u kávy, oslavách, zkrátka v běžných situacích. Předem jsem jim řekla, že je budu nahrávat a že budu zkoumat nějaký aspekt komunikace, ale komplimenty jsem nezmínila, aby to neovlivnilo jejich chování.

Klára Dvořáková

  • Pracuje v Ústavu pro jazyk český Akademie věd jako odborná pracovnice výzkumu a vývoje v oddělení jazykové kultury.
  • Na publikaci „Ty jo, to seš dobrá! Jak se skládají komplimenty v češtině“ pracovala včetně pořizování materiálů zhruba rok. Publikace vychází z podrobného rozboru více než sedmdesáti komplimentů, které zazněly v soukromé neformální komunikaci mezi rodinnými příslušníky a přáteli. Kniha vyšla v červenci v nakladatelství Academia.
  • Je také spoluautorkou knihy „Čeština nově od A do Ž“.
  • Momentálně je s dcerou na mateřské.

Vnímali nahrávací zařízení?
Lidé na to, že jsou nahrávaní, zpravidla během chvíle zapomněli. Ale objevila se i situace, kdy kamera byla nastavená tak, že žena, která k ní seděla bokem, na ni zapomínala, kdežto její manžel, který seděl naproti kameře, nikoliv. Proto svou ženu při hovoru o intimních tématech opakovaně upozorňoval, že by o nich neměla mluvit.

Jaké komplimenty lidé na nahrávkách nejčastěji říkali?
Nejčastější byly variace na „to je dobrý, ty jsi dobrá“.

Proto ten název knihy...
Přesně tak. To, že se často objevovalo slovo „dobrý“, souvisí s tím, že se v komplimentech obecně - ať už v češtině, němčině, nebo angličtině - nejčastěji užívají takzvané slabé hodnoticí výrazy - tedy „pěkný, pěkně, dobrý, dobře, hezký, hezky“. Navíc si můžeme být jistí, že nám při jejich užití partner porozumí. Nejtypičtější komplimenty jsou ty, které sdělujeme hned, jakmile si všimneme něčeho, co chceme hodnotit pozitivně. Třeba při setkání s kamarádkou, která má nový účes.

Nebo když mi někdo během hovoru přinese jídlo, ochutnám ho a okamžitě přeruším téma konverzace, abych pronesla pochvalu. I proto se objevují tyto výrazy, protože jsou velmi jednoduché a svým způsobem i upřímnější. Spíše uvěříte komplimentu „to je dobré“ než “považuji tento pokrm za delikatesní“. V tom druhém případě je znát, že jsem nad tím přemýšlela, a vy můžete zvažovat, jestli to bylo myšleno upřímně.

Čím jednodušší kompliment, tím radši za něj tedy mám být?
To bych úplně neřekla, ale čím je kompliment jednodušší, tím je bezpečnější.

Transkripce konverzace, která obsahuje komplimenty. Najdete je? Ukázka z knihy...
Transkripce konverzace, která obsahuje komplimenty. Najdete je? Ukázka z knihy...
Transkripce konverzace, která obsahuje komplimenty. Najdete je? Ukázka z knihy...

Transkripce konverzací, které obsahují komplimenty. Najdete je? Ukázka z knihy Ty jo, to seš dobrá! Jak se skládají komplimenty v češtině.

Jakou roli hraje při skládání komplimentů neverbální komunikace?
Jejím prostřednictvím podporujeme pozitivní vyznění komplimentů, často při jejich skládání proto pokyvujeme hlavou, usmíváme se, abychom naznačili, že hodnocení myslíme vážně. Díky neverbální komunikaci také nemusíme přímo pojmenovat danou věc, kterou chceme pochválit, ale můžeme na ni jen ukázat nebo se na ni zahledět. Do neverbální komunikace spadají i takzvané neverbálně vokální prostředky, například důraz či intonace. Je totiž rozdíl, když řekneme krátké „hm“ jako souhlas nebo komplimentové, prodloužené „hmmm“ s jinou, výrazně proměnlivou intonací. Některými neverbálními prostředky můžeme tedy také přímo skládat komplimenty. Vlastně i takový zvednutý palec může v určité situaci fungovat jako kompliment.

Komplimenty jsou tedy často projevy, nad kterými moc nepřemýšlíme a říkáme je automaticky?
Přesně tak. Naše chování je v tomto ohledu dost zautomatizované. Běžně se totiž snažíme o pozitivní tón komunikace a o to, abychom měli s našimi blízkými dobré vztahy. Komplimenty nám pomáhají těchto cílů dosáhnout. Proto také nakonec není důležité, co přesně chválíme. Důležitější je, že vůbec chválíme a děláme tím našim blízkým radost.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Přichází jaro. Následující čtyři týdny budou teplotně nadprůměrné

Počasí se v lednu zbláznilo. Vyšší teploty způsobují pučení stromů a probouzení...

Nezvykle teplo by mělo být především hned v nadcházejícím týdnu od 18. února. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi,...

Nezvyklé teplo v Česku v pátek přepisovalo rekordy, bylo přes 15 stupňů

V minulých letech vyráželi sportuchtiví Pražané do zasněžených ulic na běžkách....

Teploty na několika místech Česka v pátek vystoupaly nad 15 stupňů Celsia. Nejvyšší teplotu, 15,5 stupně, naměřili...

Každý pátý Čech trpí duševní chorobou. Pomoci mají centra duševního zdraví

Duševní zdraví. Ilustrační foto.

Léty zažitou představu, že psychicky nemocní se musí zavřít do léčebny, má ambici změnit reforma psychiatrické péče. Na...

Najdete na iDNES.cz