Lidovce nově povede Výborný. Kritizoval minulou koalici s Babišem

  • 231
Novým předsedou KDU-ČSL se stal poslanec Marek Výborný. Porazil dosavadního prvního místopředsedu Mariana Jurečku, s nímž se před volbami nepohodl kvůli fungování lidovců v bývalé vládní koalici s ANO Andreje Babiše. Výborný minulou vládu kritizoval a dostal 256 hlasů, Jurečka ji naopak hájil a dostal za to jen 124 hlasů.

První místopředsedsedkyní byla zvolena senátorka Šárka Jelínková a řadovými místopředsedy šéf poslaneckého klubu Jan Bartošek, náměstek jabloneckého primátora Štěpán Matek a náměstek havířovského primátora Bohuslav Niemiec. Čtvrtého místopředsedu ani na třikrát delegáti zvolit nedokázali a volbu odložili po výzvě Jurečky na sobotu.

Nové vedení KDU-ČSL

Marek Výborný, předseda

Šárka Jelínková, první místopředsedkyně

místopředsedové:
Jan Bartošek, Bohuslav Niemiec, Štěpán Matek

Volbu čtvrtého místopředsedy strana odložila na sobotu.

„Vstoupili jsme do vlády s koaličním partnerem, kterému jsme pomáhali s dotacemi biopaliv, mlčeli k jeho zasahování do médií, tolerovali jsme jeho dotační podvod a nakonec spolkli i daňový fígl s dluhopisy,“ kritizoval Výborný minulou koaliční vládu s ANO Andreje Babiše a se sociálními demokraty.

Jurečka mu před volbou předsedy oponoval. Nesouhlasí, že KDU-ČSL pomáhala Babišovi s biopalivy. „Myslím, že by představitelé KDU-ČSL neměli šířit fake news. V roce 2016 jsme biopaliva zdanili a státu tak ročně ušetřil přes dvě miliardy korun,” řekl Jurečka.

Zástupkyní Výborného je senátorka Jelínková

Po jasné prohře řekl, že nechce být ani v novém předsednictvu KDU-ČSL. První místopředsedkyně strany se pak stal Jelínková, která byla jedinou kandidátkou, a tak byla hladce zvolena.

Nový předseda lidovců, syn někdejšího ministra obrany za KDU-ČSL a bývalého ústavního soudce Miloslava Výborného, na tiskové konferenci popsal, jak chce stranu vést.

„Stal jsem se předsedou strany, která je suverénní, sebevědomá, silná. Strany, která chce být integrující silou, protože jsme středopravicová konzervativní strana, jedna z mála proevropsky založených, proevropsky orientovaných a já chci udělat všechno pro to, abychom dokázali v tomto smyslu být stranou, která pozve k integraci ostatní subjekty,“ prohlásil Výborný.

„Naše strana nevzkvétá, jako kdyby vstala a zase si lehla“

Velmi kriticky ve svém kandidátském projevu hodnotil to, jak lidovci po návratu do Sněmovny stagnují. „Naše strana nevzkvétá. Jako kdyby povstala a zase si lehla,“ řekl Marek Výborný.

Fotogalerie

„Ztratili jsme skoro třetinu poslanců, několik senátorů. V aktuálních průzkumech bojujeme o přežití,“ vypočítal. Změnit se to podle něj může, když bude KDU-ČSL přicházet s konkrétními návrhy, které se týkají podpory rodiny, vzdělání a když se strana pustí do témat exekucí a oddlužení.

Před volbou všem delegátům nechal položit na stůl výtisk Ústavy České republiky a jako poslanec je Výborný autorem návrhu ústavně zakotvit manželství výlučně jako svazek muže a ženy. 

Výborný chce z KDU-ČSL udělat novou integrující sílu

Zvolením Výborného se KDU-ČSL posunula více doprava, směrem k možné užší spolupráci s občanskými demokraty. „Pro nás je nejdůležitější to, že my jsme lídrem té konzervativní, proevropské, středopravicové scény v České republice,“ tvrdí Výborný. K co nejužší spolupráci před tím lidovce vyzval předseda ODS Petr Fiala a podobně hovořil i šéf TOP 09 Jiří Pospíšil.

Výborný chce být ministrem školství. To nebylo řečeno do větru, prohlásil

Výborný vybídl k návratu do KDU-ČSL ty, kdo z ní odešli do jiných stran. „Zvu všechny z vandru domů,“ řekl. Jeho pozvání se týká těch, kdo nepochybují o tom, že Česko patří do Evropské unie. Za problém označil, že v současnosti KDU-ČSL nedokáže nabídnout voličům více zajímavých tváří. „Česká republika nám přestala rozumět úplně,“ řekl sebekriticky. Chtěl by stranu více otevřít – připomněl, jak KDU-ČSL dokázala přitáhnout lidi jako Petra Pitharta nebo Zuzanu Roithovou.

Kdyby se lidovci dokázali dostat do vlády, mají podle Výborného usilovat o ministerstva práce a sociálních věcí a ministerstva školství. Má k tomu i osobní důvod. Výborný je totiž bývalým ředitelem pardubického gymnázia.

V prvním kole dostal Výborný 176 hlasů, Jurečka 118 hlasů. Už v prvním kole vypadli ze souboje o nového předsedu KDU-ČSL šéf poslaneckého klubu Jan Bartošek, který dostal 78 hlasů, a Jaroslav Vlach, jenž dostal jen 10 hlasů. 

Jurečka: V minulé koalici jsme dokázali splnit mnohé

Exministr zemědělství Marian Jurečka, jenž byl dosud prvním místopředsedou strany a nejbližším spolupracovníkem končícího předsedy Pavla Bělobrádka, ke kandidátskému projevu přistoupil zcela jinak než Výborný. Vyprávěl nejprve kolegům o svém osobním životě.

A potom hájil bývalou vládu s ČSSD a ANO. „Ve vládní koalici jsme dokázali splnit mnohé z našeho programu Česká republika už není kasinem Evropy,“ připomněl poté Jurečka, jak bývalá vláda přitvrdila vůči hazardu a přiškrtila ho tak.

„Považuji se za člověka do složité doby a do těžkých časů. Jsem týmový hráč a umím spolupracovat,“ řekl Jan Bartošek, který vypadl již v prvním kole volby. Lidovci jsou podle něj silní v sociálních tématech a ve zdravotnictví. Potřebují však podle něj posílit v ekonomických tématech.