Předseda KDU-ČSL Marek Výborný při čekání na výsledky voleb do Evropského parlamentu (26. května 2019). | foto: Michal Růžička, MAFRA

Výborný odstoupí z čela KDU-ČSL. Rodič je víc než politik, prohlásil

  • 108
Marek Výborný odstoupí z čela KDU-ČSL. Ve funkci skončí k termínu mimořádného sjezdu lidovců, který by se měl konat 25. ledna. Zdůvodnil to rodinnou situací, nedávno mu totiž zemřela manželka a má tři malé děti.

„Rodiče byli a budou vždy na prvním místě. Pro KDU-ČSL je rodič víc než politik a rodina víc než politika,“ řekl Výborný.

Na tiskové konferenci řekl, že odpovědnost za to, že povede lidovce, na sebe mohl vzít jen s podporou manželky Markéty. „Nesla na sobě břemeno péče o naše malé děti, domov. Musím jí říct, že jsem jí za to ještě víc vděčný,“ prohlásil předseda KDU-ČSL.

Fotogalerie

Markéta Výborná byla klavíristkou a učila na pardubické konzervatoři. Zemřela na konci září, příčinou jejího náhlého úmrtí byla skrytá nevyléčitelná srdeční vada, která se nijak neprojevovala. S předsedou lidovců měla tři děti. 

Výborný také oznámil, že zatím nechce opustit Poslaneckou sněmovnu. Pokud však zjistí, že nedokáže práci poslance skloubit s rodinnými povinnostmi, nevylučuje v budoucnu rezignaci.

Výborný se stal předsedou lidovců letos v březnu a po více než osmi letech nahradil ve funkci Pavla Bělobrádka. Byl zvolen zhruba dvěma třetinami delegátů. V posledním kole volby porazil někdejšího ministra zemědělství Mariána Jurečku. 

Lidovci si nového předsedu zvolí příští rok na konci ledna. Podle informací MF DNES kandidaturu zvažuje i bývalý předseda Bělobrádek. „Zatím to nevylučuji,“ reagoval na dotaz, zda se o post bude také ucházet.

Svolání mimořádného sjezdu musí ještě potvrdit celostátní konference KDU-ČSL, která se uskuteční v prosinci. K tomu, kdo by ho mohl v čele lidovců nahradit, se Výborný nechtěl vyjadřovat, nehodlá dávat straníkům žádná doporučení. První místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková nechtěla mluvit o tom, zda bude o vrcholnou stranickou funkci usilovat. 

Na letošním sjezdu strany se o post předsedy ucházel také šéf poslaneckého klubu Jan Bartošek a Jaroslav Vlach, oba však vypadli v prvním kole volby. 

Politici mají pro rozhodnutí pochopení

Politici i straničtí kolegové mají pro rozhodnutí Výborného pochopení. Europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský na Twitteru uvedl, že si ho váží jako předsedy i jako osobního přítele a věří, že se do vedení strany opět vrátí. 

„Marek Výborný nám ukázal, že je pravý chlap, a že po náhlé smrti své manželky se postará o svou rodinu,“ napsali Mladí křesťanští demokraté.

„Udělal jsi rozhodnutí, které by udělal každý dobrý táta. Díky za všechnu tvou práci a ve sněmovně jedem dál,“ vzkázal předseda lidoveckých poslanců Bartošek.   

Pochopení pro jeho rozhodnutí opustit funkci vyjádřil i například předseda ODS Petr Fiala.

19.listopadu 2019 v 17:35, příspěvek archivován: 19.listopadu 2019 v 18:54

Vážím si @MarekVyborny a chápu důvody, které ho v těžké životní situaci vedly k jeho rozhodnutí. Oceňuji jeho čestné a otevřené jednání a těším se na další spolupráci.

Dosluhující šéf TOP 09 Jiří Pospíšil uvedl, že ho tragédie, která postihla rodinu Výborného, velmi mrzí. „Jeho rozhodnutí lidsky chápu, a doufám, že se do vrcholové politiky jednou vrátí. V životě jsou ale i důležitější věci, než je politika,“ dodal.

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan na Twitteru napsal, že ho odchod Výborného z poslanecké lavice mrzí. „Diskutoval jsem s ním rád a často, i přes dílčí rozdíly vždy přímo a férově. Cítil jsem mezi námi obyčejné, ale tak zásadní lidské porozumění. Jako otec ho ovšem chápu a přeji mu, aby vše zvládl,“ poznamenal.

Pochopení pro rozhodnutí předsedy lidovců vyjádřil také šéf sociální demokracie Jan Hamáček, předseda komunistů Vojtěch Filip nebo šéf Svobody a přímé demokracie (SPD) Tomio Okamura.