Věstonická venuše, máš bod. Studenti karetní hrou vábí na archeologii

  2:01aktualizováno  2:01
Kdo objevil sošku Věstonické venuše? A proč badatele fascinuje naleziště v Mušově? Někdy krapet odtažitý svět vykopávek a rýpání se v hlíně nyní poutavě přibližuje sběratelská karetní hra Impact. Vymysleli ji studenti archeologie z brněnské Masarykovy univerzity.

Karty ukazují jednotlivá období dávné historie od paleolitu až do středověku. Na každé z nich je jedna archeologická lokalita, artefakt, událost nebo známý badatel s krátkým informačním popiskem. 

Hráči zjednodušeně řečeno postupně vykládají na stůl jednotlivé karty a vyhrává ten, kdo má na konci hry nejvíc takzvaných výzkumných bodů. Ty se získávají podle konkrétních karet, které si hráč vytáhne z paklíku, a jejich interakce s těmi, jež už má před sebou.

Karty vymyslel dlouholetý fanda podobných sběratelských karetních her Michal Hlavica. "Napadlo mě, že by jejich mechanismy možná bylo dobré využít pro vzdělávaní a popularizaci archeologie. Myslím si, že historické vědy v tom mají trochu mezery. Jsou to hodně hutné a složité obory," říká hlavní tvůrce hry Impact.

Fotogalerie

Studenti Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně se od začátku řídili heslem "Udělej si sám". Určili pravidla, karty si nakreslili a složili se i na jejich vytištění. Nyní je prodávají na svém facebookovém profilu a v několika kamenných obchodech. Hra je hotová od konce února, připravovala se zhruba rok.

"Docela mě to překvapilo, jaký je o to zájem. Mizí to rychle. Původně jsem měl představu, že to bude spíše malá komorní hra jen pro nás, co jsme si to udělali. Nakonec jsme ale byli dotlačeni k tomu, abychom to vytiskli," popisuje osmadvacetiletý student.

Karet bude postupně přibývat, jsou i zdarma ke stažení

Hra, na které se celkem podílelo deset až patnáct ilustrátorů a testerů, je určená zejména pro bakalářské studenty archeologie, zájemce o historii či středoškoláky.

"Prezentoval jsem to i komunitě, která se věnuje deskovým hrám a jsou tam na to také vesměs pozitivní reakce, i když trochu kritičtější, protože to můžou srovnávat se špičkovými hrami," říká Hlavica, který se ve své magisterské práci věnuje velkomoravskému hradišti Pohansko na Břeclavsku. Hra se zaměřuje právě na na oblast jižní Moravy.

Její tvůrci plánují, že karet bude postupně přibývat. Zatím vznikla základní sada 63 karet, posléze set s osmnácti "kousky" věnovaný archeologii raného středověku. Nyní se připravují karty zaměřené na dobu římskou a stěhování národů. Další budou následovat podle času a energie mladých archeologů. Některé karty mají odlehčenější obsah; na jedné je například archeologická párty, na jiné zas nerudný zemědělec.

Základní sada stojí 229 korun, karty je však možné si zadarmo stáhnout z Facebooku, poté vytisknout a rozstříhat. Ke hře jsou potřeba alespoň dva lidé.

Hlavica se dříve podílel i na počítačové hře o Velké Moravě nazvané Veligrad Fos-Zoe-Nika (více čtěte zde).

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Nekrmte cizí koně, prosí chovatelé. Dobrý úmysl může zvíře zabít

Kůň trpí silnými bolestmi kvůli kolice.

Rodina jde na výlet a při té příležitosti se rozhodne „zpestřit“ jídlo koni v nedaleké ohradě. Jenže i pár mrkví nebo...

Dezinformační weby by měly být označeny podobně jako cigarety, říká expert

Ruský prezident Vladimir Putin na mítinku nedaleko Moskvy (1. 10. 2018).

Mluvil o ruském vlivu na půdě amerického Kongresu, kde mimo jiné řekl, že Miloš Zeman šíří ruské dezinformace. V...

Pokud nechtějí být ve vládě, ať to jasně řeknou, vyzval Babiš ČSSD

Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (za ANO) mluví o konci koalice s ČSSD. V rozhovoru pro televizi Prima zdůraznil, že obě politická...

Najdete na iDNES.cz