Kam se poděla milionářská štědrost?!

  3:41aktualizováno  3:41
O tom, že Habsburkům připadne koruna římských císařů, rozhodl v roce 1519 jediný muž. Milionář a patrně nejbohatší člověk středověku, Jakub Fugger, který si takovou volbu koupil u komise tvořené německými kurfiřty.
Okýnko Martina Reinera

Okýnko Martina Reinera

Kdyby se tento ctihodný obchodník rozhodl investovat své zlaťáky spíše do Františka z Valois a tedy do reformace, vypadaly by evropské dějiny docela jinak a Jirásek by neměl o čem psát.

Fugger svými penězi rozhodoval nejen o císařích, ale také o papežích. A jelikož jedni i druzí spláceli své stamilionové dluhy dosti obtížně, přijímal šlechetný mecenáš splátky poměrně často ve formě výhodných politických rozhodnutí…

Jistě, na tom není nic, co by člověk žijící v naší "mladé demokracii" nedokázal pochopit. Mnohem zajímavější mi připadá, že prakticky jediné, co po tomto vlivném muži zbylo, je jeho nadace pro chudé, jedna z prvních svého druhu.

Augsburská Fuggerrei, jak se jmenovala a dodnes jmenuje, přitom nestála středověkého boháče tisícinu toho, co investoval do králů a svých kšeftů; přesto mu nakonec zajistila nehynoucí slávu.

Zdá se, že vrazit sem tam nějaký peníz do charity se vyplácí. Když už jste totiž tak bohatí, že máte všechno, nač pomyslíte, zatoužíte zpravidla po třešničce na dortu. A tou je dobré jméno. Přízeň lidu.

Všimněte si, že i soudobá obdoba Jakuba Fuggera jménem Bill Gates už se nasytila peněz do té míry, že cpe miliardy dolarů do "chudé Afriky". Koná dobro… a nedělá nic, co by mnohokrát před ním nepředvedly celé pluky boháčů. Jenže to všechno se děje ve světě, kde boháči a peníze nikdy nepřestali existovat.

U nás, kde byli čtyřicet let pranýřováni a likvidováni jako bekyně mniška, se hledí spíše neukazovat, takže ani okázalá charita nepatří do repertoáru českých milionářů…

Svůj podíl na plachosti současných bohatců ovšem nemá pouze komunistická minulost. Ani nový stát svým daňovým systémem nevychází milionářské velkorysosti právě vstříc. To by nás nemělo příliš udivit; stejný stát totiž bedlivě dbá o to, aby mu lidé vůbec moc nebohatli. Chudák je pro něj totiž ideálním klientem.

A aby se chudému líbilo být chudým, maluje mu stát, obzvláště ten sociálně-demokratický, na zeď stále populární obrázek obézního kapitalisty sdírajícího nuzáky z kůže. Fakt je ovšem ten, že dobrý kapitalista zaplatí schopného a loajálního pracovníka zlatem.

Já sám, skutečný trpaslík mezi českými milionáři, platím za svůj volný čas a klidný spánek královsky; vím, že jsou to komodity dražší než jakékoli jiné. Navíc existuje neměnné pravidlo: čím víc peněz máte, tím snáze v sobě objevíte filantropa a dobráka, který myslí na druhé.

Přesně jako se to stalo jednomu z nejušlechtilejších boháčů devatenáctého století, architektu Josefu Hlávkovi.

O jednom z jeho pamětihodných činů píše i básník Ivan Wernisch: "Mecenáš Hlávka jednoho večera, jda do své kavárny na nábřeží, spatřil na rozvodněné jarní řece tonoucího rybáře. Starší již muž, vysláblý chladem, námahou a chudobou, zápasil marně s proudem, strháván i se svou převrženou loďkou blíž a blíže k hučícímu splavu. Přihlížející Pražané soudili, že zde, za touto hranicí, čeká nešťastníka jistá smrt. Mecenáš Hlávka však mocným rozmachem odstrčil několik škarohlídů, přistoupil k zábradlí, vyňal z kapsy hrst mincí, mezi nimiž nacházelo se i několik bankovek, hodil je tomu chudákovi a pokračoval rázným krokem v cestě do kavárny. Na okamžik se však zamyslel: Byl onen obnos dostatečný? Nu, my křesťané řekli bychom si v takové chvíli: Každý obnos je dostatečný, je-li podán v dobré vůli a s čistým srdcem."

KDO JE MARTIN REINER

Martin Reiner (1964) se narodil a žije v Brně. Někdejší vydavatel (mimo jiné knih Michala Viewegha), dnes rentiér a spisovatel. Publikoval sedm knih, na podzim vyjde v nakladatelství Host jeho román Lucka a já.

Vydával časopis Neon (označovaný konkurencí za literární Playboy), organizoval festival Poezie bez hranic a přivedl do Česka slam poetry.

Problematice milionářství se až dosud systematicky nevěnoval.
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Ministr školství: Platy učitelů by mohly od ledna vzrůst v průměru o 3500

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), ministr životního prostředí...

Učitelé by podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) měli v příštím roce dostat přidáno v průměru přibližně 3500...

Ve vagonu budou číst Pawlowská i Formánek, začíná festival Čtení ve vlaku

Ilustrační snímek

V netradičním prostředí vlakových souprav pražských příměstských linek se budou konat autorská čtení oblíbených českých...

Můžou e-cigarety zabíjet? Odpoví prezident Komory elektronického kouření

Elektronické cigarety mají lidi odnaučit kouřit. Ilustrační foto.

Spojené státy chtějí zakázat elektronické cigarety s příchutí. Trumpova administrativa tak reaguje na stovky případů...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz