Pacientům by se zároveň měl usnadnit přístup k některým přípravkům tím, že by je mohl napsat nově i praktik. Ilustrační foto.

Pacientům by se zároveň měl usnadnit přístup k některým přípravkům tím, že by je mohl napsat nově i praktik. Ilustrační foto. | foto: René Fluger, ČTK

Julínek: Léků bez receptu přibude, kompetence lékárníků se nezmění

  • 29
Od ledna bude k dostání více léků bez receptu, jejich výdej ale bude regulován. Ministr zdravotnictví dnes slíbil, že kvůli tomu nenavýší kompetence lékárníků a bez receptu budou k dostání jen ty léky, na kterých se shodne s lékaři. Dohodl se na tom se šéfy sdružení praktiků, pediatrů a gynekologů.

Prozatím se lékaři shodli pouze na pseudoefedrinu, z něhož se vyrábějí nelegální drogy. Do takzvané skupiny léků bez receptu s omezením by měly ale přibýt ještě další léky.

„Naše tendence je zvýšit počet volně prodejných léků, aby je pacienti měli snáze dostupné. Zástupci lékařů jsou většinou pro. Skupina léků s omezením bude především pro léky s pseudoefedrinem; tím přispíváme k boji proti kriminalitě. Také tam budou léky, na kterých se dohodneme,“ řekl novinářům ministr.

Člen tiskové komise Sdružení praktických lékařů Jan Jelínek potvrdil, že lékaři souhlasí s tím, aby se skupina volně prodejných léků rozšířila.

Vznik nové skupiny léků oznámil ministr na začátku září, kdy Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zveřejnil návrh seznamu léků, které by ve skupině mohly být. Zdravotnická veřejnost mohla seznam okomentovat.

Na seznamu byly například přípravky na vysoký tlak či cholesterol. Lékaři varovali, že užívání těchto léků bez lékařské kontroly může pacienta ohrozit na zdraví, případně i na životě. Ministr se právě z tohoto důvodu rozhodl s lékaři sejít. 

Proti zavedení nové kategorie byla zejména Česká lékařská komora (ČLK). Prezident ČLK Milan Kubek viděl za návrhem především lobby farmaceutických firem, které by si podle něj přišly ročně navíc na dvě miliardy korun. Minulý týden proto pohrozil ministru Julínkovi a řediteli SÚKL Martinu Benešovi trestním oznámením. - čtěte Prezident lékařské komory hrozí Julínkovi trestním oznámením

„Shoda je, že zařazování bude podle odborných kritérií, nikoli podle politických tlaků, nebo lékárenských či distributorských lobby,“ ujistil dnes Jelínek.

Podle Jelínka se zástupci odborných sdružení shodli také na tom, že pokud některé léky budou navrženy do skupiny volně prodejných a lékaři předloží vážné námitky, že by to mohlo pacienta poškodit, budou přeřazeny do kategorie výdej s omezením.

Součástí debaty má být i to, zda je před vydáním léku nutné klinické vyšetření. To může dělat jen lékař, takže u přípravků s tímto omezením automaticky padá možnost, že by je vydával lékárník.

„V žádném případě nechceme nahradit práci lékaře, ani nám to nepřísluší,“ řekl mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs. Komora má podle něj představu, které léky by se do skupiny daly zařadit. „Od začátku říkáme, že by si měly sednout k jednomu stolu odborné společnosti, komory a ministerstvo a návrhy posoudit,“ dodal.

Nové rozdělení léků by mělo platit od ledna 2009. Pacientům by se zároveň měl usnadnit přístup k některým přípravkům také tím, že by je mohl předepsat nově i praktik. Jelínek řekl, že některé nemoci léčí specialista i praktik. Pokud nyní ale chce praktik napsat konkrétní lék, který smí napsat jen specialista, musí svého pacienta pro recept poslat k němu. - čtěte Místo receptu postačí u některých léků občanka

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video