VIDEO: Pacienti nejvíc chodí na pochoutkový salát a sekanou, říkají v bufetu

  • 110
Nemocniční bufety jsou klasika, na kterou pacienti často vzpomínají. Když jim nechutná, co dostanou, chodí si tam přilepšit. A samozřejmě se u chlebíčků či zákusků vysedává s návštěvou. I bufety už však od 90. let prošly proměnou. Výjimkou už nejsou čerstvé džusy, dobrá káva a kdo chce, najde i něco zdravého k snědku.

Reportér iDNES.tv Matěj Smlsal navštívil nemocnici ve středočeské Příbrami, pražskou Ústřední vojenskou nemocnici a Motol. A zjišťoval, jaké možnosti stravování se lidem v nemocnicích nabízejí.

Například v Oblastní nemocnici Příbram mají jídelnu, která je tak vyhlášená, že tam chodí jak personál a pacienti, tak lidé zvenku. „Především to jsou úředníci, lidé z banky, dělníci. Prodáme tu 150 až 200 porcí denně,“ popisuje vedoucí stravovacího provozu Klára Danielová.

Lidem tu prý nejen chutná, ale lákavá je i cena. V den natáčení měli v nabídce bramborovou polévku za 15 korun, kuřecí řízek za 40 nebo například paprikové lodičky plněné slaninou s bramborem za 80 korun. Kromě těchto jídel ale v té samé kuchyni vaří i běžně pro pacienty, kterým na pokoje rozvezou přibližně 450 porcí různých pokrmů.

„Jinak tu vyrábíme i domácí dezerty, pečivo, záviny. A také provozujeme cateringovou činnost, kdy si lidé mohou z katalogu vybrat například dorty nebo chlebíčky dle jejich přání na zakázku. Objednávají si je na různé slavnostní příležitosti, party a podobně,“ dodává Danielová.

V příbramské nemocnici mají také obchod s občerstvením. Denně tu obslouží přibližně 300 lidí, v nabídce najdou zákazníci saláty, chlebíčky, uzeniny, řízky, kuřata, sušenky a různé nápoje. „Hodně se prodává pochoutkový salát a sekaná,“ říká prodejní asistentka Ilona Havelková.

V nemocničním obchodě v Příbrami mají i chlebíčky, saláty a spoustu dezertů.

Hned za vstupem do příbramské nemocnice mají obchod s občerstvením, kde nabízejí i čerstvé pečivo.

Jídelnu pro pacienty, kterým by nestačila klasická snídaně, oběd a večeře, mají i ve Fakultní nemocnici Motol. Najíst se sem ale chodí hlavně doktoři, zdravotnický personál, další pracovníci nemocnice a také návštěvy pacientů.

„Na výběr mají ze čtyř druhů jídel a dvou minutek. Také ze studeného a mraženého jídla, které si mohou dát tady nebo si ho odnést s sebou. Máme tu salátový bar či dezerty,“ vyjmenovává vedoucí závodního stravování v Motole Jiří Pfleger.

V areálu lidé najdou také obchod s uzeninami, restauraci, kavárnu, stánek s fresh nápoji či obchod. Stojí tam také několik automatů s jídlem, chlazenými i teplými nápoji. V některých mají dokonce obložené talíře, v dalších pak krabičky s mraženým jídlem. „Tyto automaty jsou ale určeny pouze pro zaměstnance. Ostatní si mohou tento sortiment koupit v jídelně,“ dodává Pfleger.

V areálu motolské nemocnice stojí i kavárna, restaurace nebo stánek s džusy.

Jídelnu mají také ve Fakultní nemocnici Motol. Na výběr je ze čtyř hotovek a dvou minutek.

A rozmanitou nabídku možností, kde si mohou lidé pořídit něco k jídlu, mají také v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. „Zaprvé mohou využít automatů na drobné sušenky a nápoje. V pavilonu A, kde se nacházejí ambulance, máme kavárnu. V pavilonu CH, kde je mnoho hospitalizovaných pacientů, máme bufet. V době oběda je možné si zajít i do restaurace, pro příznivce zdravé stravy je tu obchod s bio sortimentem,“ líčí mluvčí nemocnice Jitka Zinke.

Do restaurace Momento v areálu ÚVN přijde denně kolem 120 lidí. „Většinou to jsou pacienti a jejich návštěvy. Nejoblíbenější jsou tu smažená jídla a omáčky,“ říká vedoucí provozovny Marie Ondřejková. Ceny mají překvapivě nízké. Za polévku chtějí 17 korun, za svíčkovou s knedlíkem 89 korun a například za smažený sýr 39 korun.

V restauraci Momento, která sídlí v areálu Ústřední vojenské nemocnice, si lidé nejraději dávají smažená jídla a omáčky.

V areálu Ústřední vojenské nemocnice v Praze mají i kavárnu se zákusky, obloženými houskami, limonádami i panini.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video