Otevření jídelny Kuchařky bez domova v pražské Brožíkově ulici (22. března 2017)

Otevření jídelny Kuchařky bez domova v pražské Brožíkově ulici (22. března 2017) | foto:  František Vlček, MAFRA

V pražském bistru vaří kuchařky z ulice. Výdělek jim pomůže splácet dluhy

  • 79
Čočková polévka za 25 korun, špagety za 75 korun, mošty, zákusky i slané koláče - vše veganské. Takový výběr čekal návštěvníky pražské Jídelny kuchařek bez domova při jejím středečním otevření. Organizace Jako doma ve smíchovském bistru zaměstnala na plný úvazek čtyři ženy, několik dalších pracuje jako brigádnice.

„Projekt kuchařek bez domova už běží několik let, do této chvíle ale neměl zázemí stálé jídelny,“ uvedl pro iDNES.cz Michal Hokynek z organizace Jako doma. Kuchařky bez domova tak dosud nabízely svá jídla zejména na farmářských trzích nebo na pražské náplavce, v čemž budou pokračovat i nadále.

„Cílem je nabídnout ženám bez domova práci, ale také destigmatizovat bezdomovectví obecně, a poukázat na ženské bezdomovectví, které je v mnoha ohledech jiné zejména tím, že ženy na ulici jsou zranitelnější,“ vysvětluje Hokynek.

Prostory jídelny dostala organizace od Prahy 5 do pronájmu za symbolickou korunu, sama je zrekonstruovala a vybavila. Vyšlo ji to asi na tři miliony. Peníze pocházejí z darů, od nadací i z fondů EU.

Bistro bude fungovat jako sociální podnik. „Určitě chvilku bude trvat, než se zajedeme, ale očekáváme, že projekt jídelny bude brzy soběstačný,“ říká Hokynek. Zaměstnání v jídelně našla hlavní kuchařka, provozní, cateringová síla a barmanka. Plat stálých zaměstnankyň bude 15 tisíc korun čistého. Z vydělaných peněz však kuchařkám zůstane jen minimum, většinu jich totiž použijí na oddlužení. Brigádnice mají po nástupu 75 korun na hodinu, po půl roce se jim odměna zvedá.

Jako doma

Organizace Jako doma vznikla v roce 2012. Zaměřila se na ženy bez domova. Nebere je jako klientky, kterým by nabízela služby, ale jako partnerky. Projekt Kuchařky bez domova zahájila v létě 2013. Vaření pomáhá ženám bez stálého bydlení odrazit se ode dna a vrátit se do běžného života, přes připravené pokrmy se organizace snaží také měnit pohled na lidi v tísni.

„Některé veganské recepty jsme našly na internetu a některá tradičně masová jídla vaříme podle klasického receptu a maso nahradíme třeba sójou,“ vysvětluje jedna z kuchařek Eva, zatímco krájí zeleninu. Kuchařky bez domova totiž připravují jen veganské jídlo, které mohou jíst lidé s různými stravovacími omezeními. Z místních a sezonních surovin ženy dělají třeba zeleninové burgery, polévky, kuskusy, pomazánky, cukroví i vlastní limonády. Na menu je mimo jiné mrkvová polévka se zázvorem, cizrna na paprice s rýží, slaný závin se zelím, bramborový salát s tofu či perník. „Budeme zpracovávat i zeleninu, kterou kvůli vzhledu obchody neprodávají,“ podotýká Eva.

Interiér jídelny a zařízení je z recyklovaných materiálů. Třeba skleničky se vyráběly z použitých lahví. K šetrnému chování personál vyzývá i zákazníky a zákaznice. Prosí je, aby si s sebou nosili vlastní plastové krabičky či jiné nádoby, pokud budou chtít jídlo zabalit s sebou. Atmosféru místa dotváří „stěna kuchařek“, kde jsou příběhy, vzkazy a přání žen bez domova pracujících v jídelně.

Otevřeno bude v pracovní dny od 11:00 do 18:00. Obědy bude bistro nabízet do 15:00. Zpočátku jich bude připravovat asi 40 denně. Stát by měly 75 korun. Polévka s pečivem bude za 30 korun.

„Kromě nabídky jídla a dalšího občerstvení plánujeme v jídelně promítání, přednášky a diskuse na různá sociální témata. Chceme tak v lokalitě nedaleko Anděla vytvořit místo, kde se místní lidé mohou najíst zdravě a za dostupnou cenu a také se mohou dozvědět více nejen o problematice bezdomovectví,“ dodává Lenka Vrbová z organizace Jako doma.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video