Zleva šéf ČMKOS Josef Středula, premiér Andrej Babiš a šéf Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek

Zleva šéf ČMKOS Josef Středula, premiér Andrej Babiš a šéf Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Minimální mzda by se měla zvyšovat o tisícovku ročně, řekl odborář Dufek

  • 110
Pro malé firmy není únosné příliš razantní zvyšování minimální mzdy, je přesvědčen šéf Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek. „Do konce vlády každý rok o tisíc korun,“ zní jeho návrh, který prezentoval ministryni práce a sociálních věcí Janě Maláčové z ČSSD. Ministryně chce růst minimální mzdy o patnáct stovek měsíčně, stejně jako odborová centrála ČMKOS.

„Máme tady i malé firmy, které nemají na tak razantní nárůst,“ řekl Dufek novinářům po hodinové schůzce s Maláčovou. Minimální mzda je nyní 12 200 korun.

Dufek také za Maláčovou šel se stanoviskem, že plošné zvyšování platů zaměstnanců veřejného sektoru o deset procent není správné. Ministryně Maláčová z ČSSD chce, aby se platy ve veřejné sféře zvýšily plošně o 10 procent, jak to požaduje i Českomoravská konfederace odborových svazů.

„Nechceme navyšovat náměstkům. Není možné plošně říct, že všichni dostanou deset procent. Je potřeba peníze rozdělit jinak,“ říká Dufek.

Konkurenční a větší Českomoravská konfederace odborových svazů žádá navýšení tarifů o deset procent všem pracovníkům ve veřejném sektoru „My máme jiné představy než odborová konfederace. Není únosné pro ekonomiku, aby neustále rostly platy ve státní sféře oproti platům v soukromé sféře,“ řekl Dufek.

Postoj jím vedené odborové centrály se kloní spíš k postoji, který v rámci vládní koalice zaujímá hnutí ANO, premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová. S oběma se před pár dny Dufek sešel.

Premiér Babiš zatím souhlasí s navýšením platů pro učitele o 15 procent. V pátek se přiklonil k tomu, že nepedagogičtí pracovníci, tedy například školníci, účetní nebo kuchaři, dostanou od ledna přidáno 10 procent.

„Kvalita vzdělání a spokojení učitelé i další pracovníci jsou to nejdůležitější pro naše děti,“ uvedl k tomu premiér na Twitteru.

24.srpna 2018 v 12:14, příspěvek archivován: 24.srpna 2018 v 15:02

Dohodli jsme se dnes se školskými odbory, že od 1. 1. 2019 navýšíme učitelům platy o 15 % a nepedagogickým pracovníkům o 10 %. Držíme dohody, které jsme pracovníkům ve školství dali. Kvalita vzdělání a spokojení učitelé a další pracovníci jsou to nejdůležitější pro naše děti.

Pokud jde o jiné profese, má o jejich platech ve vládě silnější ANO zatím jinou představu než ČSSD a odbory. Úředníci by mohli dostat navíc šest procent, zdravotníci čtyři či pět procent a policisté a vojáci dvě procenta. Zdravotnické odbory kvůli platům před týdnem vstoupily do stávkové pohotovosti.

„Já si myslím, že platy ve státní sféře jsou stále velmi nízké. Musíme si uvědomit, že vzdělanostní struktura státní správy je mnohem vyšší než v soukromém sektoru. Myslím, že za poctivou práci by se měla platit férová mzda, a je to i předpoklad dobře fungujícího státu, když budou zaměstnanci státu dobře ohodnoceni,“ uvedla nedávno ministryně Maláčová v rozhovoru pro iDNES.cz.

Šéf ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček ale v pátek připustil, že se nepodaří prosadit zvýšení platů pro policisty o deset procent. „Byl bych rád, abychom se co nejvíce přiblížili k deseti procentům, jakkoliv rozumím, že to deset procent nebude,“ řekl v Liberci při návštěvě krajského ředitelství policie. Navrhuje zvýšení rizikového příplatku pro policisty o šest procent. „To si myslím, že na tom spor není. Jediné, co teď řešíme s ministryní financí je, o kolik procent stoupnou tarify. Zda to bude o procento, dvě, tři nebo o čtyři,“ řekl Hamáček.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video