Krize končí. Lékařští odboráři kývli na růst platů a stažení výpovědí

  15:17aktualizováno  19:59
Krize ve zdravotnictví se přiblížila svému konci. Lékařští odboráři odsouhlasili memorandum, které jim předložil ministr Heger a vedení LOK. O dokumentu hlasovali zástupci z jednotlivých nemocnic, schválili ho dvěma třetinami hlasů. Slibuje jim dvě miliardy na platy v tarifních tabulkách.

"Ano, dohoda byla na centrální úrovni přijata," potvrdili iDNES.cz člen předsednictva LOK Martin Sedláček a šéf odborářů pardubické nemocnice Tomáš Gottvald ještě před brífinkem pro média. "Dvě třetiny hlasovaly pro přijetí memoranda," upřesnil šéf chrudimských odborářů Tomáš Tomek.

"Nabídku České republiky z pondělí Lékařský odborový klub přijímá. Z výsledku, který jsme oznámili, je jasné, že došlo ke konsenzu a že většinový názor byl tento," uvedl posléze předseda LOK Martin Engel. Souhlas s memorandem označil za maximálně vstřícný krok.

Chceme se zbavit nálepky vyděračů

"Uvědomujeme si, jakou právní hodnotu má memorandum, jestliže projde vládou, podepíše je ministr i předseda vlády, považujeme je v tu chvíli za dobré řešení. Z naší strany jsme memorandum připraveni podepsat hned, výpovědi budou staženy do tří dnů po podpisu," doplnil.

Souhlasilo sedmdesát delegátů

Mandát k přijetí memoranda dostal LOK od sedmi desítek delegátů. Dnešní manévr vlády, která podmiňuje projednání a schválení memoranda tím, že lékaři napřed stáhnou výpovědi, považuje LOK za nesmyslné taktizování kabinetu. Vládě proto vzkázal: pokud premiér nechce připojit svůj podpis a tím poskytnout alespoň symbolickou morální záruku za splnění slibů, nebudí vláda u lékařů důvěru. Lékaři chtějí plnění slibů důsledně kontrolovat a případně se okamžitě ozvat. Ukončení boje považuje LOK za cestu k pacientům. "Vede nás k tomu zejména vědomí, že pacienti a celá veřejnost už delší dobu zažívají kvůli průtahům v jednání pocity nejistoty a frustrace. Přestože jsme ty průtahy nezavinili my, považujeme za zbytečné, aby to naši spoluobčané zažívali dál. Proto dále na garancích striktně netrváme a splnění slibů si ohlídáme sami,“ uvedl předseda LOK Martin Engel.

Předseda LOK je přesvědčen, že nad všechny garance je síla odborů, kterou předvedly. A pokud memorandum nebude dodrženo, tak ji odbory ukáží znovu. "Budeme skutečně ostražití a jsme schopní tuto situaci zopakovat. Je ale jasné, že jsme nyní upřednostnili zájmy pacientů nad zájmy našimi. Nevím, kolik lékařů výpovědi skutečně stáhne," dodal Engel.

"Končí nátlakové období. Vyhrál zdravý rozum, pevně věřím, že dohody budou naplněny z obou stran. Jediný, kdo prohraje, budou ti, co se bojí změn. Ti, kterým na pacientech nezáleží. Ti, co dělají vše proto, aby korupce ve zdravotnictví neskončila," zhodnotil výsledek jednání Milan Kubek, člen předsednictva LOK a prezident České lékařské komory.

Další člen odborů, Miloš Voleman dodal, že lidé v nemocnicích ukázali, že do protestů nešli pouze kvůli penězům. "Lékaři jsou zodpovědní za pacienty, navíc se ukázalo, že dlouhodobé změny jsou v podstatě garantovány," míní Voleman.

Bouřlivé čtyřhodinové jednání

Jednání trvalo přes čtyři hodiny a ačkoliv souhlas s přijetím memoranda vyslovily nakonec zhruba tři čtvrtiny odborářů, atmosféra byla v sále byla během rokování zjitřená. "Bylo to bouřlivé. Netajím se tím, že někteří kolegové měli pocit, že jsme ustoupili příliš," popsal Kubek.

Memorandum vadilo například některým středočeským lékařům. Krajský koordinátor LOK Jiří Sedlák v pondělí uvedl, že ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) situaci poněkud otočil, když požaduje, aby ze všeho nejdříve byly staženy výpovědi lékařů. Po úterním jednání odborů Sedlák nebral mobilní telefon a na SMS nereagoval.

Kubek je přesvědčený, že nespokojené lékaře nakonec přesvědčily jak podrobnosti z jednání mezi odbory a ministerstvem zdravotnictví, tak pocit odpovědnosti vůči pacientům. Podle Engela to byl také pocit toho, že protestní akci by někdo mohl využít k "divoké privatizaci" nemocnic.

Dohoda urychlí reformy

Ministerstvo zdravotnictví výsledek jednání odborářů ocenilo. Věří, že nyní nastane vzájemný smír i ukončení všech protestů. "Dohodu vítáme hlavně proto, že zajistí bezpečí všem pacientům a uvolní prostor pro urychlení postupu reformy," uvedl mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň s tím, že pro ministerstvo je memorandum velkým závazkem pro letošek i další roky.

"Na platy je možné si vydělat jen a pouze reformou. Tedy restrukturalizací sítě akutních lůžek, reformou systému zdravotního pojištění, racionalizací poskytování zdravotní péče a posílením role sester," zopakoval ministr Heger s tím, že nastává doba úspor a šetření.

Heger nyní chce odbory vyzvat k podpisu memoranda. Zvýšení tarifů lékařům za týden bude řešit ještě vláda. Pokud by se návrh politicky zadrhl, lékaři jsou odhodlaní se k protestu vrátit.

Nemocnicím se ulevilo

Podle výkonného ředitele Asociace českých a moravských nemocnic Stanislava Fialy pomůže rozhodnutí odborářů především pacientům. "Je to velice pozitivní, odbory reagovaly konstruktivně. Nyní je možné se starat o jiné věci, než řešit jen krizovou situaci. Nyní je na tahu vláda," řekl Fiala. Jeho asociace sdružuje menší regionální nemocnice.

"Rozhodnutí odborů určitě vítáme. Je to úleva i pro Plzeňský kraj a Plzeňskou fakultní nemocnici. Měli jsme velký problém s neonatology a gynekology. V kraji měla fungovat jen jedna interna, chirurgie a ARO, tímto se to vyřešilo," přiznala ředitelka Asociace nemocnic České republiky a ředitelka plzeňské fakultní nemocnice Jaroslava Kunová. V jejím sdružení jsou velké fakultní nemocnice.

Stahování výpovědí lékařů bude individuální

Současný šéf ČSSD Bohuslav Sobotka míní, že na odborářské rozhodnutí by měl reagovat Nečasův kabinet. "Jsem přesvědčen, že nalezený kompromis je dobrým řešením pro vládu, lékaře a především pro pacienty. Je třeba nyní vyzvat vládu, aby v nejrychlejším možném termínu přijala tuto dohodu také, ideálně podpisem samotného premiéra Nečase," vzkázal Sobotka.

I přes optimismus zatím výzva ke stahování výpovědí nezazněla, čeká se na podpis memoranda. Odbory navíc uvedly, že stejně jako ministerstvo zdravotnictví lékařům ve výpovědní lhůtě nemůže garantovat návrat na jejich původní pracovní místa, oni zase nemohou garantovat, že všichni lékaři vezmou výpovědi zpět.

"Rozhodnutí budou v konečném důsledku individuální. Věřím ale tomu, že většina z nich bude mít zájem vrátit se tam, kde pracovali, pokud budou mít garanci lepších podmínek," uvedl Kubek.

Na druhé straně například ředitel Fakultní nemocnice v Brně Bohunicích už avizoval, že ne všichni ze 133 lékařů, kteří v nemocnici podali výpověď, mají návrat jistý.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

Konec července bude horký a suchý. Příští týden rtuť vyšplhá na 34 stupňů

Kropící vůz zpříjemňuje horký den obyvatelům Zlína. (14. června 2019)

Přelom července a srpna bude teplý a suchý, příští týden rtuť teploměru vystoupá až na 34 stupňů. V příštích čtyřech...

Komunisti zbourali kostel, teď ho připomene křížová cesta z Grabštejna

Stély našly nové místo ve Václavicích.

Čtrnáct kamenných stél s motivy kalvárie ve čtvrtek dorazilo do hrádeckých Václavic. Připomínky poslední cesty Ježíše...

Po návratu do Iráku by mě zabili. V Česku jsem skončil omylem, říká migrant

Saeed byl nelegální uprchlíkem. Do České republiky přišel z Iráku. (4.7.2019)

Bylo mu teprve dvacet, když se rozhodl opustit rodnou zem a odejít z Iráku. Mosul tehdy ovládl Islámský stát a jemu...

Advantage Consulting, s.r.o.
HR GENERALISTA VE VÝROBNÍ SPOLEČNOSTI

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.cz