Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Je to teatrální gesto, odmítl programový ředitel ČRo výzvu kolegů k rezignaci

Víme první   12:20aktualizováno  18:46
Člen vedení Českého rozhlasu Miroslav Bobek vyzval programového ředitele Richarda Medka, aby rezignoval na svou funkci. Stalo se tak týden poté, co Medek o posluchačích Rádia Wave prohlásil, že nejsou budoucností národa a navrhl přeformátování stanice na mainstreamovou. Podle informací iDNES.cz Medek nerezignuje.

Richard Medek - Programový ředitel ČRo Richard Medek. | foto: Český rozhlas

Už týden hýbe částí společnosti výrok programového ředitele ČRo Richarda Medka, který pronesl na zasedání Rady Českého rozhlasu. Ta se zabývala údajnou propagací fašismu na Radiu Wave, k níž podle radních mělo dojít hraním písničky Swastika Eyes známé britské skupiny Primal Scream.

Medek poté prohlásil, že mu se stanicí dochází trpělivost a navrhl ji změnit z alternativní na mainstreamovou. Miroslava Bobka, šéfa Českého rozhlasu 8 - Leonardo a člena nejvyššího managementu veřejnoprávního rozhlasu, ovšem pobouřily Medkovy výroky o posluchačích Radia Wave. Řekl, že nejsou budoucností národa. - čtěte Rada ČRo obvinila Radio Wave z propagace fašismu

Před stažením z FM frekvence 100,7 do digitálního multiplexu si toto rádio týdně naladilo kolem 30 tisíc převážně mladých lidí se zájmem o alternativní hudbu, adrenalinové sporty, kulturu, která jde mimo hlavní, komerční proud.

Umělci reagují na Medkova slova

Poslechněte si upravenou verzi skladby Swastika Eyes od české skupiny Sporto. "My jsme budoucnost, oni minulost," vzkazují Radě ČRo.

Medek: Je to teatrální gesto
"Jsem v ČRo patnáct let, z toho v managementu jedenáct, ale nikdy jsem se s ničím podobným nesetkal. A nikdy se s tím už setkat nechci. Vyzývám programového ředitele, aby se omluvil posluchačům Radia Wave a aby neprodleně rezignoval," prohlásil včera Bobek na poradě vedení rozhlasu.

To ovšem Richard Medek udělat nehodlá. Podle něj je Bobkova výzva teatrálním gestem. "Všem posluchačům, kterých se mé výroky v inkriminované, neformální diskuzi, dotkly, se hluboce omlouvám," řekl Richard Medek iDNES.cz. Výrok, který Bobka a další pobouřil, je prý vytržený z kontextu.

"Stanice pro mladé by měla vysílat spíš vzdělávací pořady než hudební. Hudbu ve vysílání beru spíš jako doplněk k mluvenému slovu," doplnil Medek svůj pohled na budoucnost Radia Wave.

Názor generálního ředitele rozhlasu Václava Kasíka se nepodařilo získat. Na otázku, zda Medkovy výroky směrem k Radiu Wave a jeho posluchačům je oficiální stanovisko rozhlasu, neodpověděl ani jeho mluvčí René Zavoral.

Jaký posluchač je perspektivní?
"Znamená to, že začneme posluchače kádrovat, jestli jsou pro 'budoucnost národa' perspektivní nebo nejsou? Jaká se budou používat kritéria? To, jaká se jim libí hudba, nebo i to, jakou mají barvu očí?" tázal se Miroslav Bobek, který v minulosti stál za několika významnými rozhlasovými projekty, mimo jiné reality show z pražské zoologické zahrady Odhalení.

Na Medkova slova reagovala také šéfredaktorka Radia Wave Judita Hrubešová. Bobkovu výzvu podle informací iDNES.cz plně podpořila. "Považuji slova programového ředitele Richarda Medka za znepokojující," uvedla Hrubešová.

Miroslav Bobek na zmiňované poradě také zdůraznil, že Richard Medek byl při vzniku Radia Wave "u toho" a proti dramaturgii stanice nevznesl jedinou námitku.

"Časem lze jistě změnit názor, já sám však případě vysílání ČRo pro mladé nevidím relevantní důvody, proč bychom měli provozovat mainstreamovou stanici. Jsem přesvědčen, že Radio Wave právo na život má a že právě v něm může být budoucnost ČRo," uvedl Bobek.

Demonstrace proti Medkovi
Na programového ředitele Medka se zlobí i zástupci privátních rádií. Například pražské Rádio 1, které je dramaturgicky podobné Radiu Wave, také vyzvalo Richarda Medka k vyvození odpovědnosti na neuvážené výroky.

"Žádáme veřejnou omluvu pana Richarda Medka všem těm, kteří jsou součástí alternativní kultury, ať už jako její tvůrci nebo její spotřebitelé," sdělil iDNES.cz ředitel Radia 1 Saša Michalidis.

Na internetu se také v této souvislosti objevila petice za odvolání předsedy Rady ČRo Jiřího Floriana, jejímž organizátorem je hudební publicista Petr Vizina. Před budovou rozhlasu v Římské ulici se sešla neformální demonstrace svolaná na diskuzním fóru Radia Wave.

Vzkaz Richardu Medkovi na tričku posluchačů Rádia WaveTé se podle informací iDNES.cz zúčastnilo přibližně sto padesát lidí. "Předali jsme na recepci otevřený dopis vedení, v němž jsme vyjádřili nespokojenost s výroky Rady a pana Medka," sdělila iDNES.cz organizátorka protestní akce Marie Čtveráčková.

Účastníkům také nabídla bílá trička odkazující na výrok programového ředitele: "Nejsem budoucnost národa". Vím o tom, ale nemám co k tomu říct," sdělil Richard Medek.

Autor:

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

Bílý lev a Bílý kříž. Čaputová s Pavlem si vyměnili nejvyšší státní vyznamenání

  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Nej skluzavka, echt Divoký západ, exkurze do Bayernu... Krok za krokem zemí EURA

15. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Německu EURO je Německo. EURO si dělá z Německa, kde fotbal je národní sport, něco jako svoji výkladní...

Chtěl bych Turka v Česku, říká Macinka. Antibabiše má za nejhloupější program

15. června 2024

Premium V uplynulých dnech oslavil 16 let po boku Václava Klause. Ještě na Hradě dělal tehdejšímu...

Kvůli Le Penové ho sesadili. Soud však rozhodl, že šéfem Republikánů zůstává

14. června 2024  21:31

Pařížský soud v pátek zrušil rozhodnutí francouzské konzervativní strany Republikáni (LR), která ve...

PŘEHLEDNĚ: Proč Česko kupuje nové tanky za 52 miliard? A co všechno umí?

14. června 2024  21:01

Česká armáda by měla do roku 2030 získat 77 nejmodernějších tanků Leopard 2A8 ve společném nákupu s...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...

Slunce komplikuje výkupy z fotovoltaik. Dodavatelé začínají upravovat ceny

Premium Počet solárních elektráren v Česku stále roste. Ve slunečných dnech je přebytků z fotovoltaik tolik, že se jejich cena...