Úterý 21. ledna 2020, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. ledna 2020 Běla

Kasík si kvůli stanici pro mladé vysloužil výtku radních ČRo

  11:20aktualizováno  11:20
Rada Českého rozhlasu včera udělila generálnímu řediteli ČRo Václavu Kasíkovi výtku. Radě se nelíbí analogový způsob vysílání Radia Wave, chce, aby ho vedení rozhlasu přesunulo jen na digitál. Rada dále řediteli vyčítá, že Wave prezentuje jako regionální stanici.

Generální ředitel rozhlasu Václav Kasík | foto: Český rozhlas

Rada ČRo na svém pravidelném zasedání Václava Kasíka vyzvala, aby vše dal do souladu se zákonem, což nyní podle ní není. Pro udělení výtky bylo v tajném hlasování šest členů rady, jeden byl proti. "V tuto chvíli nebude generální ředitel reagovat," odvětil Kasík ústy svého mluvčího René Zavorala.

Radio Wave vzniklo v souvislosti s digitalizací televizního a rozhlasového vysílání v Česku. Začalo vysílat 13. ledna 2006, a to nejen prostřednictvím digitálního vysílání, ale také analogově na kmitočtech FM z vysílače Praha-Cukrák. - čtěte Třináctého ve 13:13 ožilo nové Rádio Wave

Z tohoto vysílače původně byl šířen signál regionální stanice ČRo Region, Střední Čechy, a částečně se tak snížila dostupnost této stanice ve Středočeském kraji.

"Problémové" Radio Wave
Před časem stanice přišla o ředitele-zakladatele Ladislava Lindner-Kylara. Byl odvolán poté, co moderátor Radek Tomášek vyzval posluchače Radia Wave k diskusi, zda touží po sexu s Livií Klausovou. Od té doby Wave řídí jeho šéfredaktorka Judita Hrubešová. - čtěte Řediteli Radia Wave zlomila vaz anketa o sexu s Klausovou

Rada Kasíka již dříve upozornila, že ČRo sice plnil v roce 2006 povinnost veřejné služby, ale s jednou výjimkou - a to právě ve Středočeském kraji. Loni v únoru také rada většinou svých hlasů Kasíka vyzvala, aby vrátil vysílání ČRo Region, Střední Čechy do původního geografického rozsahu.

To, že se tak dodnes nestalo a čtvrtý okruh veřejnoprávního rozhlasu vysílá stále beze změny, radní opravňuje k názoru, že generální ředitel rozhlasu jejich usnesení nesplnil, a proto mu udělili důtku.

Za způsob vysílání Radia Wave již dříve Rada pro rozhlasové a televizní vysílání udělila rozhlasu pokutu milion korun. Tu později soud zrušil a vrátil radě zpět k vyřízení. Vysílací rada věc Radia Wave nakonec odložila, nicméně se s podnětem obrátila na Radu ČRo. Podle rozhlasové i vysílací rady prý nicméně rozsudek i přes zrušenou pokutu konstatoval, že ČRo zákon porušil.

Radio Wave v mobilním telefonuŘeditele káráme, protože nás neposlechl
Rada se tak podle svého dnešního usnesení ztotožnila s názorem vysílací rady i městského soudu, že "se analogovým vysíláním ČRo 4 - Radio Wave jako regionálním vysíláním z vysílače Praha-Cukrák ČRo dopustil a dopouští porušení zákona o ČRo".

"Protože dodnes je program ČRo 4 - Radia Wave šířen beze změny v analogové podobě jako regionální vysílání z Prahy-Cukráku, uděluje rada generálnímu řediteli Václavu Kasíkovi výtku za nenaplnění usnesení z února 2007, a to v kontextu svého volebního řádu," píše se v usnesení, které dnes rada ČRo přijala.

Václav Kasík loni v návaznosti na její loňské únorové usnesení předložil radě čtyři varianty řešení, všechny počítaly i nadále s digitálním šířením stanice, naopak ani jediná nezahrnovala vysílač Cukrák. Tři z variant ale navrhovaly jiný způsob analogového vysílání pořadů stanice. - čtěte Radiu Wave vážně hrozí, že zmizí z éteru

Členka rady a její mluvčí Dana Jaklová dnes uvedla, že všechna řešení byla "kompatibilní se zákonem". Rada tehdy chtěla navrhnout, aby si Kasík sám jedno ze čtyř řešení vybral, vzhledem k tehdejšímu sudému počtu členů rady ale takové usnesení kvůli remíze čtyři ku čtyřem přijato nebylo.

Člen rady ČRo Bohuš Zoubek dnes zároveň na jednání zpochybnil, zda rada má právo výtku Kasíkovi udělit. "Nemohu souhlasit s tím zněním a vyjadřuji také jisté pochybnosti o tom, jestli rada podle svého jednacího řádu může udělit výtku generálnímu řediteli," uvedl na zasedání rady Zoubek.

Podle člena rady Antonína Zelenky ale volební řád rady institut výtky zná, a to v pasážích o způsobu odvolání šéfa ČRo; upozornil zároveň, že rada nejedná o odvolání ředitele, pouze o výtce.

Radio Wave je jednou ze stanic Českého rozhlasu s nejmenším počtem posluchačů. Podle posledních výsledků průzkumu poslechovosti Radio Projekt jej v průměru od října do března poslouchalo 13 000 lidí denně.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

Zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera, bylo mu 72 let

V nedožitých 73 letech zemřel předseda Senátu a člen ODS Jaroslav Kubera. V letech 1994–2018 stál coby starosta a...

Je to moje něžné děťátko, popsala matka monstrum, které znásilňovalo muže

Matka pachatele největšího počtu znásilnění v dějinách Británie uvedla, že neměla o jeho zločinech nejmenší ponětí....

Stres a zkoušky v KFC. Studentům VŠE dochází trpělivost s anonymem

Alarm, hlášení a všichni ven. Na Vysoké škole ekonomické v Praze jde o častý doplněk zkoušek a státnic. Anonym se škole...

Soukup vytáhl Havla, „skoncoval” se Zemanem a chce být prezidentem

Prezident Miloš Zeman už nejspíš nebude mít každý týden pravidelný rozhovor s majitelem TV Barrandov a multimoderátorem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ve Vejprtech vzplál domov pro mentálně postižené. Osm lidí zemřelo

Při tragickém požáru v neděli ráno ve Vejprtech na Chomutovsku v domově pro lidi s mentálním postižením zemřelo osm...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

  • Další z rubriky

Lidé pořídili nové pianino, nevidomý školák teď zahraje kdekoli

Nevidomý hudebník Pavel Minařík už hraje na nové pianino, na které mu příznivci přispěli v předvánoční sbírce....

Premium

Hledali jsme ty, kteří ještě žili, popisují hasiči zásah ve Vejprtech

„Vběhli jsme poslepu do kouře, nebylo vidět na centimetr. Začali jsme se plazit, lézt po čtyřech a hledat cestu barákem...

Žádná hádka nebyla, řekl Zeman o Soukupovi. Nemělo to už šťávu, míní

Mnohé diváky TV Barrandov překvapilo, že se po novém roce na nevrátil čtvrteční pořad Týden s prezidentem, kde Miloš...

Monopol matek ztrácí půdu. Otců a dětí se ale občas musí zastat Ústavní soud

Časy, kdy otec po rozvodu mohl vidět své dítě maximálně jednou za čtrnáct dní, se pomalu mění. Redakce iDNES.cz se...

Najdete na iDNES.cz