Svoboda nám pomalu protéká mezi prsty, aniž si to uvědomujeme, řekl Kubera

  • 1322
Chovejme se k ostatním lidem tak, jak bychom chtěli, aby se oni chovali k nám, řekl v novoročním projevu šéf Senátu Jaroslav Kubera z ODS. Kritizoval, že oslavy stého výročí vzniku Československa pokazilo to, že květiny od premiéra Andreje Babiše u desky k památce výročí událostí 17. listopadu 1989 skončily v odpadkovém koši.

„Skoro se bojím se, co bude dít při letošním kulatém výročí,“ řekl Kubera. Letos totiž Česká republika oslaví třicáté výročí pádu komunistického režimu.

Kubera v projevu mluvil o tom, že naše země je plná úžasných, většinou neznámých lidí. Vyzval k větší pokoře, sebevědomí, úctě k práci druhých, k sebevědomí a víře ve vlastní schopnosti. Mluvil i o tom, co ve svém projevu nazvaném vánoční poselství zcela opomněl prezident Miloš Zeman.

„Hledejme to, co nás spojuje, i když jen to někdy těžké. Žijme podle hesla žít a nechat žít a s vědomím, že slušnost není slabost,“ řekl Kubera.

„Neuslyšíte vymezování nejlépe proti všem, tím bych vám asi příliš optimismu nedodal,“ avizoval hned na úvod, že novoroční projev pojme jinak než své proslovy koncipuje prezident Zeman.

Vadí mu, jak lidé vystupují na sociálních sítích. Sociální sítě jsou podle něj plné zloby a nenávisti. „Komunikace nebývá vřelá, právě naopak. A nebývá to zdaleka jen u politiků,“ řekl Kubera, který se dlouhodobě netají antipatiemi k sociálním sítím jako Facebook či Twitter.

Muž a žena, rodina, ční nad vším jiným, řekl Kubera

Celý projev šéfa Senátu Jaroslava Kubery zde

Šéf Senátu kritizoval nadměrné regulace v zemi a zasahováním státu do životů občanů. „Svoboda nám pomalu protéká mezi prsty, aniž si to uvědomujeme,“ prohlásil Kubera.

„Stát nás považuje za služebníky, zdánlivě se o nás stará od narození až do smrti. Už je skoro jedno, kdo je u vlády. Polovinu roku pracujeme pro stát, aby nám pak zejména před volbami něco vrátil. A když má málo, tak si půjčí,“ řekl šéf Senátu.

Náruživý kuřák Kubera kritizoval omezování kuřáků, nová unijní pravidla pro ochranu soukromí GDPR nebo bagatelizování rozdílů mezi mužem a ženou. „Trvejme na tom, že ne chřástal polní a brouk páchník jsou pány tvorstva, ale že muž a žena a rodina v širším slova smyslu ční nad vším ostatním jako Mount Everest,“ řekl šéf Senátu.

V zahraničí nás hodnotí lépe než my sami sebe, řekl Vondráček

Kubera a po něm i šéf Sněmovny Radek Vondráček z ANO vystoupili na nový rok přesně v čase, kdy byli lidé zvyklí slýchávat novoroční projev prezidenta republiky. „Demokracie je diskuse a každý musí snést názor toho druhého,“ uvedl Vondráček. Popřál zemi, aby vzkvétala nejen ekonomicky, ale i co se týká kvality demokracie.

I Vondráček mluvil o tom, že v zemi žijí miliony pilných občanů a že i díky tomu má ekonomika dobré výsledky a je minimální nezaměstnanost i růst mezd a penzí jsou zásluhou.

Česká republika je podle něj ve světě hodnocena lépe než některými lidmi, kteří v ní žijí. Varoval před zneužíváním svobody slova k napadání ostatních. Mluvil i o tom, že výhrůžky, urážky nebo šibenice do demokracie nepatří.

„Nelze nevidět, že společnost je rozdělena na dvě poloviny. Já bych proto vyzval k odzbrojení občanů ve verbálních projevech. Cítím svůj díl odpovědnosti za rozdělení společnosti. Přeji si příkopy zasypat, abychom byli zase jedním národem,“ řekl Vondráček. 

Zeman oceňoval dohodu o vládě, kritizoval „lepšolidi“

Kubera i Vondráček věděli, že ať vystoupí s čímkoli, jejich slova budou porovnávána s projevem Zemana.

Prezident Zeman přednesl své vánoční poselství již na sv. Štěpána při druhém vánočním svátku. Ocenil dohodu ANO, ČSSD a KSČM na podpoře menšinové vlády Andreje Babiše, varoval také před zpomalením české ekonomiky v letošním roce a špionománií. Kritizoval také „lepšolidi“, tedy ty, kteří podle něj sami sebe považují za lepší. „Ignorujte radílky, kteří sami nedokázali nic,“ doporučil občanům.

Novoroční či vánoční projevy šéfů Senátu a Sněmovny budou novinkou, v Československu a později i v České republice doposud promlouvali zejména prezidenti. Tradici novoročních promluv zahájil už první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk, ve třicátých letech minulého století přešel k vánočním poselstvím. K novoročním projevům se vrátil až komunistický prezident Klement Gottwald a po něm tento termín dodržovali všichni jeho nástupci, včetně Václava Havla a Václava Klause už po Sametové revoluci v listopadu 1989. Až Zeman se ustálenou praxi rozhodl změnit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video