Hamáček chce poslat do špitálů ambulantní lékaře. Ladí se i převozy do ciziny

  • 301
Ministr vnitra Jan Hamáček chce kvůli kritické situaci v nemocnicích vyhlásit pracovní povinnost pro ambulantní personál. V nemocnicích by podle něj zdravotníci pomohli při péči o pacienty s mírnějším průběhem nemoci. „Bohužel došlo na krizové scénáře, dnes by se počet nových případů mohl přiblížit 20 tisícům,“ řekl Hamáček po jednání Ústředního krizového štábu.

Kvůli kritickému stavu v nemocnicích vyhlásil Pardubický kraj v úterý stav hromadného postižení osob. Zdravotníci se tam již nemohou věnovat stejně každému pacientovi, ale musí stanovit priority ošetřování. Podle Hamáčka tento stav brzy vyhlásí i další kraje. 

„Zatím je řešením převoz pacientů mezi kraji, nicméně v dalších dnech bude třeba navyšovat kapacity tam, kde je to ještě možné. Není takový problém z hlediska vybavení, ale v personálu. Vláda se proto bude zabývat vyhlášení pracovní povinnosti pro ambulantní personál, který by vypomohl v nemocnicích tam, kde je potřeba,“ uvedl ministr vnitra. 

Podle Hamáčka v Česku došlo na krizové scénáře. „Čísla jsou rekordní, dnes by se podle odborníků mohl počet nových případů přiblížit hranici 20 tisíc. To dokazuje, že bez radikálních opatření to nyní nejde,“ řekl Hamáček. 

Vláda o převozu pacientů jedná i s okolními státy. Německo podle Hamáčka zatím nabídlo 19 lůžek, jedná se však o dalších. Celkově půjde podle ministra o desítky až stovky lůžek. „Detaily sdělí ministerstvo zdravotnictví. Probíhají jednání s polskou stranou, tam byla kvóta kolem 200 lůžek, o které mluvila polská strana,“ uvedl Hamáček. Detaily se podle něj řeší i ohledně švýcarské nabídky.

Při výběru pacientů pro převoz do zahraničních nemocnic bude podle Hamáčka rozhodující vytíženost a lokalita české nemocnice a zdravotní stav. „Je třeba dbát na to, aby transport pacientovi zásadně nepřitížil. Bude to kombinace lokality a zdravotního stavu,“ řekl. Znovu však s podrobnostmi odkázal na ministerstvo zdravotnictví.

Drtivá většina lidí opatření respektuje

Na tiskové konferenci také poděkoval všem občanům, kteří dodržují vládní opatření. „Podle hlášení policie drtivá většina lidé respektuje nařízení a spolupracuje s policií. Pokud to takto vydržíme tři týdny, tak se to zásadním způsobem projeví na celé epidemické situaci. Tím ulehčíme našim zdravotníkům.“

V českých nemocnicích je s covidem-19 přes 8100 lidí, což je dosud nejvíce. Dál přibývá i těžkých případů, maximum se v úterý posunulo na 1661 pacientů. Je to o sto víc než v neděli a o šest víc než v pondělí. V úterý v Česku přibylo 16 642 případů covidu, což je čtvrtý nejvyšší údaj za rok epidemie.

Začal boj o holé životy. Stav hromadného postižení osob zvažuje další kraj

Vláda kvůli zhoršující se epidemii covidu-19 od pondělí zavedla zákaz volného pohybu mezi okresy. V terénu na jeho dodržování dohlíží 30 tisíc policistů a vojáků. Během prvního dne platnosti nařízení zkontrolovali přes 53 tisíc vozidel.

Štáb ve středu diskutoval také o startu povinného testování ve firmách nad 250 zaměstnanců. „Firmy musejí zaměstnance otestovat nejpozději do příštího týdne. Pokuty a sankce se uplatňují podle pandemického zákona. Jsou docela drastické, včetně zákazu činnosti. Jsem rád, že to firmy berou vážně,“ upozornil Hamáček. 

Na kontroly testování ve firmách podle něj hygiena vyčlenila 400 až 500 lidí. Pokud bude třeba, může pomoci i policie. Podniky také musejí dodávat výkazy o testování. Kvůli testům ve firmách se v některých nemocnicích prodloužily objednací lhůty k antigenním testům, doplnil ministr. Ministerstvo průmyslu a obchodu by podle něj mělo s firmami řešit, ať testují hlavně samy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video