Středa 21. dubna 2021, svátek má Alexandra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 21. dubna 2021 Alexandra

Vypukl boj o holé životy. Hromadné postižení vyhlašují další nemocnice

  10:56aktualizováno  18:50
V Pardubickém kraji dosáhla v úterý situace v nemocnicích tak kritického bodu, že kraj musel vyhlásit stav hromadného postižení osob. Důvodem je nedostatečná lůžková kapacita. Jiné kraje na tom jsou na tom obdobně – nemocnice v Karlovarském vyčerpaly všechny kapacity ve středu. Ve Středočeském došlo na dvě nemocnice.

„Pokud jde o kapacitu lůžek intenzivní péče, tak ta je vyčerpaná zcela. Pokud jde o lůžka standardní péče, tak tam už teď máme pacienty na přistýlkách a nedokážeme ji dále rozšířit, chybí nám personál,“ uvedl v úterý pro Českou televizi hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Popsal tak tristní situaci v tamních nemocnicích. Pokud ji ale člověk srovná s ostatními kraji, podle oficiálních statistik ministerstva zdravotnictví o tom nejsou o nic lépe.

Ve středu došlo také na Karlovarský kraj. Nemocnice vzhledem k epidemii koronaviru vyčerpaly své kapacity a budou poskytovat jen neodkladnou a nezbytnou péči podle dostupných sil a prostředků, uvedl po jednání krajského krizového štábu hejtman Petr Kulhánek. Bezpečnostní rada kraje a krizový štáb opět upozornily na kritickou situaci nemocnic v regionu a na nedostatek lůžek pro pacienty s covidem.

Podle krizového štábu akutní poskytovatelé lůžkové péče v kraji vyčerpali své personální a technické možnosti. „Zástupci Karlovarské krajské nemocnice (Nemocnice Karlovy Vary a Nemocnice Cheb) Nemocnice Sokolov a Nemocnice Ostrov upozornili, že nemocnice budou poskytovat výhradně péči neodkladnou a nezbytnou dle dostupných sil a prostředků,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje, v němž byly kvůli rychlému šíření koronaviru v uzávěře dva okresy ze tří.

Bezpečnostní rada a krizový štáb projednávaly také stav hromadného postižení osob. Ten ale vyhlášen nebyl. Mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková upozornila, že hromadné postižení osob je vnitřní přepis, který nemůže vyhlásit krizový štáb.

V Karlovarském kraji je nyní volných osm procent lůžek s kyslíkem, pro covidové pacienty zbývá 26 lůžek, pro ostatní pacienty také 26, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví. Jednotky intenzivní péče jsou k dnešku volné z pěti procent. Pro pacienty s covidem-19 není aktuálně k dispozici žádné volné intenzivní lůžko, pro ostatní zbývají čtyři.

Obdobně na tom jsou i nemocnice v Plzeňském kraji. Tamní krizový štáb zasedne až v pátek a bude řešit, jak postupovat dále. „Situace v našem kraji je skutečně kritická. Největší nemocnice v kraji je Fakultní nemocnice Plzeň a ta je již na hraně vyčerpání kapacit,“ popsala mluvčí kraje Eva Mertlová.

A také hejtman kraje Vysočina Vítězslav Schrek zmínil možnost vyhlášení stavu hromadného postižení osob. „Jsme připraveni na zhoršující se stav reagovat – jednou z možností, kterou nevylučujeme a chceme na ni být připraveni, je i vyhlášení stavu hromadného postižení osob. Jde o stav, který řeší poskytování zdravotních služeb při mimořádných událostech. Vedení kraje se domnívá, že současná situace může být důvodem pro jeho případné vyhlášení ,“ uvedl Schrek s tím, že půjde o hlavní bod zítřejšího jednání krizového štábu.

A ještě ve středu či ve čtvrtek pravděpodobně čeká vyhlášení stavu hromadného postižení osob i Středočeský kraj. Již do něj přešly dvě nemocnice – Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov a Klaudiánova Nemocnice v Mladé Boleslavi. 

„Zdravotnické zařízení se dostává do režimu provozu, kdy úroveň poskytované péče z důvodu relativního či absolutního nedostatku zdrojů již neodpovídá běžnému standardu poskytování zdravotní péče v ČR. Poskytovatel zdravotní péče jej vyhlásí v případě vyčerpání všech provozovaných i reprofilizovaných lůžkových kapacit, kdy není schopen další kapacity vytvořit. Situace se vyvíjí rychle, dnes nebo zítra očekáváme vyhlášení stavu hromadného postižení osob v dalších nemocnicích, případně plošně v celém kraji,“ uvedla na Twitteru hejtmanka Petra Pecková.

Hromadné postižení osob

Situace, kdy zasahující týmy zdravotnické záchranné služby musí postupovat jiným způsobem než v běžné každodenní praxi.

Nastupuje postup v intencích medicíny katastrof. Tedy zdravotníci se nemohou věnovat jednomu konkrétnímu pacientovi, ale musí co nejdříve vhodným způsobem stanovit priority ošetřování a odsunu u všech postižených.

Ke středečnímu ránu je v kraji hospitalizovaných 639 pacientů s koronavirem. Z toho 114 je v těžkém a 385 ve středně těžkém stavu. „Z těchto pacientů 110 vyžaduje intenzivní péči, u dalších 6 je poskytována vysokoprůtoková oxygenoterapie na standardním lůžku,“ dodala Mertlová.

A situace se horší. Každý den přibude asi patnáct covidových pacientů. Trend se drží už druhý týden a pro nemocnice je dlouhodobě neudržitelný. Zbývá jen třicet lůžek standardní péče a nula lůžek vyšší intenzivní péče. Kraj se sice snaží reprofilizovat další lůžka, naráží ale na personální kapacity.

Padá už i hlavní město

Hůře než Pardubický kraj je na tom podle statistik ministerstva zdravotnictví i kraj Liberecký. Zbývají mu dvě volná lůžka intenzivní péče pro pacienty s covidem-19. Celkem pak lůžek devatenáct. Nemocnice se navíc potýkají s nedostatkem personálu. Krajský krizový štáb proto požádal armádu, aby nemocnicím personálně vypomohla.

A na hranici svých kapacit se dostávají i nemocnice v hlavním městě. A to ačkoliv intenzivních lůžek mají za běžných podmínek více než kterýkoli jiný kraj, a to skoro dvakrát. Nyní je z téměř tisícovky lůžek intenzivní péče volných 49. Z toho osm pro pacienty s covidem-19. Standardních lůžek zbývá 420 – dvanáct procent celkové kapacity.

Také Olomoucký a Královéhradecký kraj už mají k dispozici jen jednotky lůžek intenzivní péče pro covidové pacienty. V prvním případě pět, v druhém osm.

Přehled nemocničních lůžek ARO a JIP pro dospělé po krajích (k 3. 3. 2021):
Kraj Lůžka ARO + JIPVolnáVolná pro pacienty s covidem-19
Praha983 498
Středočeský256249
Jihočeský2525317
Plzeňský172300
Karlovarský7840
Ústecký 244 36 16
Liberecký144192
Královéhradecký230428
Pardubický119193
Vysočina1493210
Jihomoravský5729334
Olomoucký228425
Zlínský1583515
Moravskoslezský4209729

Zdroj: ministerstvo zdravotnictví

Ke středečnímu dni je v Česku hospitalizovaných 8 163 pacientů s covidem-19, z toho 1 661 ve vážném stavu. V úterý to bylo 8 234, z toho 1 654 ve vážném stavu. Čísla se ale mohou s odstupem dní ještě změnit. Každopádně jde o dva zatím nejhorší dny od začátku epidemie v březnu loňského roku.

V úterý přibylo v Česku 16 642 případů covidu, což je čtvrtý nejvyšší údaj za dobu epidemie. Dosavadní rekord je z 6. ledna a je zhruba o tisícovku vyšší. Oproti minulému úterý laboratoře odhalily o 800 nákaz víc. Reprodukční číslo čtvrtým dnem v řadě klesá. Ke středě se snížilo o další tři setiny na 1,09 a je nejnižší za posledních 14 dnů. Hodnota nad jednou ukazuje sílící epidemii. 

Autoři: , ,
  • Nejčtenější

Rusko se podílelo na výbuchu ve Vrběticích, Česko vyhostí 18 diplomatů

Česko vyhostí 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. Policie má...

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Rusko vyhostí 20 zaměstnanců české ambasády, poletí pro ně speciál

Rusko vyhostí v odvetě dvacet pracovníků české ambasády, oznámil vicepremiér Jan Hamáček. Moskvu musí opustit do...

Ruské agenty odhalily kamery. Munice měla explodovat až v Bulharsku

Dva ruské agenty, kteří se den před výbuchem pohybovali v muničním skladu ve Vrběticích, pomohly rozpoznat kamery....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velezrada, rozsvítil se nápis na Hradě. Zeman je agent, tvrdí organizace

Pražský hrad v pondělí v noci osvítil nápis „Velezrada“. Upozornila na něj organizace Zastavme velezradu, která v...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Hnutí Chcípl PES vyslalo z Prahy pojízdné kadeřnictví, lidem prodá i pivo

Politické hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES vyslalo v rámci kampaně po České republice pojízdné kadeřnictví. Lidé se v...

Vypovězme smlouvu, nechme tu jediného ruského diplomata, žádá Senát

Senát označil útok ve Vrběticích za akt státního terorismu proti jednomu členskému státu, a tím celé EU. Vyzval...

ODS slaví 30. narozeniny v nejisté době, Fialovi půjde ve volbách o přežití

ODS si připomíná 30 let od svého založení. Na žádné velké oslavy však nemá čas, straně hrozí, že i po osmi letech v...

Prymula povede nemocnici v Říčanech, má vybudovat pavilon za 250 milionů

Exministr zdravotnictví Prymula povede nemocnici v Říčanech, která patří do skupiny Agel. Mimo jiné má v nemocnici...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...