Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 5. července 2022 Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

Nemocnice spoléhá na naši dobrou vůli, kritizují odměny covidové sestry

  9:33
Navýšení platů o deset procent zpětně už od 1. ledna letošního roku se v otevřeném dopise adresovaném vedení kraje a Karlovarské krajské nemocnice dožadují zástupci jejích sester. Ty jsou naštvané, že se vůbec musí o peníze hádat. „Je to nedůstojné,“ vzkazují.

Covidové oddělení Karlovarské krajské nemocnice. | foto: KKN

Zdravotníci dělají maximum a zaslouží si respekt a vstřícnost. S tím šlo nové představenstvo Karlovarské krajské nemocnice (KKN), pod kterou patří i ta chebská, na vyjednávání se zdravotnickými odbory ohledně nové kolektivní smlouvy.

Navýšení základních tarifních mezd se nakonec podařilo odborům vyjednat z původně navrhovaných pěti na deset procent, a to od 1. března tohoto roku.

To ale doslova zvedlo ze židle většinu středního zdravotnického personálu, který v obou nemocnicích zastupuje Iniciativa sester KKN. Ta sepsala otevřený dopis adresovaný vedení nemocnice i kraje, který obě nemocnice zřizuje.

Zaplaťte nám zpětně

Desetiprocentní navýšení mezd zdravotníkům avizovala už loni na podzim vláda. To se s novým rokem také ve většině nemocnic v republice děje. Vedení KKN, které úřaduje sotva pár týdnů, se ale rozhodlo navýšit platy zdravotníkům jen o pět procent, ekonomická situace nemocnice je totiž velmi napjatá. To se však nelíbilo sestrám z iniciativy, ani odborům.

„Následovalo komplikované a tvrdé vyjednávání, narovnat jsme totiž chtěli i odměny za přesčasovou práci lékařů a sester. Nakonec oceňujeme ústupek kraje, a to navýšení platů o deset procent od prvního března i legitimizaci odměn za přesčasy,“ uvedl zástupce zdravotnických odborů KKN Martin Novotný s tím, že jen přesčasy budou stát v tomto roce nemocnici 50 milionů korun.

Vstřícnost směrem k zdravotníkům při vyjednávání potvrdil také člen představenstva KKN Jan Špinar. „Dokazujeme nejen lékařům, sestrám, ale i všem dalším zdravotníkům, že lidé v nemocnici jsou pro nás důležití. Vnímáme je jako partnery při snaze o změnu hospodaření nemocnice,“ uvedl.

Faktem je, že podíl mzdových nákladů KKN je extrémně vysoký. „V uplynulých pár letech se podařilo stabilizovat personální obsazení, teď je ale zapotřebí vše vyvažovat, aby to neohrozilo ekonomickou stabilitu nemocnice,“ doplnil mluvčí KKN Vladislav Podracký.

Iniciativa sester KKN přesto spokojená není. MF DNES kontaktovaly dvě ze sester, které se na sepsání dopisu podílely. Z obavy před osobní perzekucí odmítly zveřejnit svá jména. Podle nich se sice může na první pohled zdát, že je v téhle době nemorální se nějakých peněz dožadovat.

„Vedení nemocnice i krajští politici by si ale měli uvědomit, že je to nemorální především z jejich strany. Chceme jen to, co nám náleží, tedy navýšení platů o deset procent zpětně už od 1. ledna,“ vysvětlily sestry.

Podle Novotného je tento požadavek sester z iniciativy sice legitimní, ale neprůchodný. Odbory totiž chtějí dál vyjednávat i o covidových příplatcích, také na ně by se měly peníze najít.

„Do čtrnácti dnů by se měly odbory s vedením nemocnice opět sejít a právě o těchto příplatcích jednat,“ potvrdil Novotný. Oficiální stanovisko ministerstva zdravotnictví totiž zní: konkrétní výše odměn je věcí jednotlivých nemocnic. A to je problém.

Covidové příplatky jsou směšné

Byť bylo zřejmé, že pacientů s covidem-19 bude přibývat, ministerstvo zdravotnictví v letošní úhradové vyhlášce příplatek, který špitály za péči o pacienty s covidem dostávají, dosti snížilo. Přestože tedy zažívají s náporem covidových pacientů v karlovarské a chebské nemocnici sestry od ledna nejkrušnější časy, berou tak za to podstatně méně než na jaře minulého roku.

„V jarní vlně epidemie byly odměny 1500 korun na směnu, byť z našeho pohledu se vlastně nic moc nedělo proti tomu, co se děje teď. A nyní máme odměnu za práci u intenzivního lůžka covidového pacienta jen 500 korun na směnu. Za své extrémní nasazení tak dostáváme 46 korun na hodinu,“ upozorňují sestry.

Nadále také platí, že jsou ve zdravotnických zařízeních v Karlovarském kraji nejhorší platové podmínky v republice a že na státní tabulkové platy zdejší personál zdaleka nedosahuje. V průměru dostává o více než 10 tisíc na výplatách méně, než třeba sestry v Praze.

Co bude dál? Obědové pauzy

Iniciativa sester KKN už si za čtyři roky své existence dokázala vyjednat pár změn – zdravotní volno neboli sick day či postupné navyšování platů v souvislosti s odpracovanými roky. Vzdát se nehodlá ani teď.

„Vedení nemocnice i kraje nám vnucují myšlenku, že nejsou peníze i kvůli špatné domluvě s ministerstvem zdravotnictví a pojišťovnami, ale to je jejich problém. Ať to řeší, až bude po covidu, zatím ať peníze seženou odkudkoliv. To samé přece chtějí po nás, tedy ať jedeme na milion procent. A my jedeme a své zdravotní a psychické následky taky budeme řešit až po covidu,“ vysvětlují sestry.

Aktuálně se hodlají bránit tak, že budou jen prostě dodržovat zákoník práce a využívat třeba obědových pauz.

„Jde ale o extrémní řešení, protože pak by u pacientů neměl kdo sloužit. Velmi nerady bychom se k tomu uchýlily, na což bohužel vedení nemocnice spoléhá. Že máme nějaké svědomí a v této extrémní situaci nebudeme dělat nic, co by chod oddělení narušilo,“ vysvětlují sestry s tím, že momentálně ani nevyužívají zdravotního volna.

„Pracujeme v nepřetržitém provozu, málokterá z nás si proto dovolí z toho vypadnout, takže i když nás něco bolí, spolkneme ibalgin a na úkor vlastního zdraví jdeme makat. Už kvůli ostatním kolegyním, abychom je v tom nenechaly,“ dodávají sestry.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Karlovarském kraji se volí v obvodu Karlovy Vary.

Jan Horník, Václav Slavík, Andrea Pfeffer Ferklová, Petr KulhánekVěra Procházková

  • Nejčtenější

Karel Janeček zamíří za voliči na Sněžku i Milešovku, s neúspěchem nepočítá

Prezidentský kandidát Karel Janeček v Karlových Varech oficiálně zahájil svou prezidentskou kampaň. Počítá s tím, že...

Podvod komunistické StB s falešnou hranicí připomíná v Chebu nová tabule

Na rafinovaný a podlý způsob, kterým se komunistická Státní bezpečnost snažila zlomit odpůrce režimu a zničit jim...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po školačce loudil nahé fotky a nabízel jí sex, viní obžaloba tatéra

S obžalobou ze sexuálního nátlaku a svádění k pohlavnímu styku stanul u plzeňského krajského soudu devětadvacetiletý...

Do baru vtrhla policie, prodávali tam balónky s rajským plynem

Pět lidí zatkli policisté při víkendovém zátahu v jednom z barů v centru Karlových Varů. Hostům tam podle kriminalistů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sauna i bazén Thermalu jedou naplno, další úpravy se provozu už nedotknou

Už bez sebemenších omezeních funguje od pátku saunový komplex u bazénu lázeňského hotelu Thermal. Jeho hosté i...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Karlovarský dřevorubec porazil na mistrovství s pilou Helenkou i matadory

Dřevorubecký pětiboj má nového vítěze. Stal se jím teprve dvaadvacetiletý dřevorubec Lázeňských lesů Karlovy Vary Marek...

Měl jsem to za odměnu, říká bývalý kastelán o náročném překladu kroniky

Premium Téměř půl roku pracoval bývalý kastelán zámku Kynžvart Miloš Říha na překladu nově objevené kroniky města Chebu. Svazek...

Umělci i korunované hlavy mířili na Kynžvart. Jen Goethe tu byl dvakrát

Návštěvníci zámku Kynžvart se mohou dozvědět spoustu zajímavých informací. Mimo jiné i to, které významné osobnosti...

Tradiční Povaleč i novinka v Aši. Léto v kraji patří hudebním festivalům

Fanoušci hudebních festivalů pod otevřeným nebem mohou letos v létě vyrazit na řadu akcí. Vstupenky na ně seženou...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍK PRO ABSOLVENTY - STROJAŘINA (od 40.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Karlovarský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...