Tajemník prezidenta a uchazeč o prezidentský úřad Ladislav Jakl

Tajemník prezidenta a uchazeč o prezidentský úřad Ladislav Jakl | foto: David Neff, MAFRA

Závažnou korupci amnestie nepromíjí, brání prezidenta jeho tajemník Jakl

  • 169
Klausův tajemník Ladislav Jakl se domnívá, že vážné korupční kauzy amnestie nepromíjí. Podle něj mají totiž tyto skutky právní kvalifikaci vězení od 12 let výše, tudíž se jich prezidentský pardon nedotýká. Vicepremiérka Karolína Peake však očekává, že se téma amnestií objeví na vládě. Chce prý znát důvody, proč je premiér Petr Nečas spolupodepsal.

Ředitel politického odboru prezidentské kanceláře Ladislav Jakl v diskusním pořadu Partie na Prima Family prohlásil, že se amnestie nemůže týkat pachatelů závažné korupce, protože sazby za tyto činy jsou až dvanáctileté. Reagoval tak na tvrzení dalšího účastníka debaty, místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka, který prohlásil, že jde o generální pardon lidem, kteří kradli.

"Možná by se (Zaorálek) měl seznámit s naším trestním právem. Tam by se dověděl, že za závažnou korupční činnost je u nás sazba 12 let. Čili žádný korupčník, kterého on má na mysli, nespadá do amnestie," řekl Jakl.

Peake přesto trvá na tom, aby premiér a ministr spravedlnosti vládě vysvětlili své pohnutky pro souhlas s takto širokou amnestií. Ministr Miroslav Kalousek, jehož TOP 09 se od podoby amnestie už v týdnu distancovala, pak v v České televizi upozornil, že vláda jako celek je ústavně odpovědná jen za provedení amnestie.

"Premiér (Petr Nečas) kontrasignoval rozhodnutí prezidenta a zavázal se tak, že vláda amnestii provede. Vláda jako celek není odpovědná za důsledky amnestie, ale za to, že rozhodnutí prezidenta bude provedeno," vysvětlil Kalousek.

Opozice plánuje vyvolat ve Sněmovně hlasování o nedůvěře vládě právě proto, že Nečas Klausovu amnestii spolupodepsal.

Lžete, opřel se Zaorálek do Klausova muže

Politická debata se neobešla ani bez vzájemných ostrých napadení. Zaorálek v ní obvinil Jakla ze lži za jeho tvrzení o evropské judikatuře, která považuje stíhání delší šesti let za zmaření práva na spravedlivý soud. Na základě Klausovy amnestie se mimo jiné zastaví trestní stíhání trvající déle než osm let, kde hrozí trestní sazba do deseti let.

"Existuje na tyto případy rozsáhlá judikatura, například Evropského soudu pro lidská práva, který není orgánem Evropské unie, nemá s evropskou integrací nic společného, je to orgán Rady Evropy, který se zabývá kodifikací mezinárodního práva a ten v některých případech i dobu šesti let považuje za zmaření možnosti toho obviněného nebo stíhaného, aby se domohl spravedlivého a korektního soudu," vysvětloval Jakl.

"V případě trestního stíhání takový judikát neexistuje," prohlásil Zaorálek a řekl, že Jakl si vymýšlí. Jakl zatím na kameru ukazoval dokumenty s podklady pro své tvrzení. Zaorálek také prohlásil, že prezident "zešílel" a rozhodl se, že "hodí národu 7000 zločinců, aby s nimi poradil."

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video