Jiří Rusnok sestavil svou vládu převážně ze zkušených osobností | foto: František Vlček, MAFRA

Nová Rusnokova vláda: lidé s vazbami na byznys, pět bylo v KSČ

  • 362
Bude to druhá nejstarší vláda, se čtyřmi bývalými členy KSČ a také s několika ministry s dobrou vazbou na český byznys. I to je jeden z možných pohledů na vládu Jiřího Rusnoka, kterou ve středu jmenuje prezident Miloš Zeman. A bude v něm také jediná žena, Marie Benešová v čele resortu spravedlnosti. Tím se naopak Rusnokova vláda z českých zvyků nevymyká.

Věkový průměr ministrů Rusnokovy vlády je 53,2 roku, celkově starší byl už jen kabinet Miloše Zemana: 54,4 roku. Jediná žena ve vládě, pětašedesátiletá Benešová, je také nejstarší členkou příštího kabinetu. Benjamínkem bude pětatřicetiletý kyjovský starosta František Lukl, který povede ministerstvo pro místní rozvoj a bude se snažit, aby Česko lépe než dosud dosáhlo na peníze, které může země získat z evropských fondů.

Rusnokova vláda

Jan Fischer - ministr financí a místopředseda vlády

Martin Pecina - ministr vnitra a místopředseda vlády

Jan Kohout - ministr zahraničních věcí

Marie Benešová - ministryně spravedlnosti

Vlastimil Picek - ministr obrany

Martin Holcát - ministr zdravotnictví

Dalibor Štys - ministr školství

František Koníček - ministr práce a sociálních věcí

Jiří Balvín - ministr kultury

Jiří Cienciala - ministr průmyslu a obchodu

Zdeněk Žák - ministr dopravy

Miroslav Toman - ministr zemědělství

Tomáš Podivínský - ministr životního prostředí

František Lukl - ministr pro místní rozvoj

Komunistickou stranou prošli příští ministr financí a neúspěšný prezidentský kandidát Jan Fischer, ministr zahraničí Jan Kohout, práce a sociálních věcí František Koníček, jediný ministr, který byl i ve vládě Petra Nečase, šéf resortu obrany Vlastimil Picek a ministr Jiří Cienciala. Ten dokonce pracoval na Krajském výboru SSM a později KSČ. Sám premiér Rusnok byl kandidátem na členství v KSČ. Údaj o počtu bývalých členů "strany" je však nutné brát s určitou rezervou, není to totiž věc, kterou se v dnešní době lidé ve svých životopisech chlubí.

Pět členů vlády prošlo ČSSD. Kromě Rusnoka, který v roce 2003 neúspěšně kandidoval dokonce na šéfa strany proti Vladimíru Špidlovi, ještě Benešová, Kohout, Koníček a ministr vnitra Martin Pecina, který stihl být i členem ODS. Benešová, Kohout i Koníček ve vládě formálně jako sociální demokraté nebudou, budou mít pozastavené členství, protože strana je zatím oficiálně proti této vládě a nechce ji podpořit.

Ministři z Vítkovic, Třineckých železáren i dozorčí rady ČEZ

Zajímavé na vládě, kterou Rusnok sestavil, je například to, že několik jejích členů má úzkou vazbu na byznys. Evidentní je to u Peciny, který nyní vedl firmu Vítkovice Power Engineering patřící do podnikatelského impéria Jana Světlíka. Sám premiér působil v penzijním fondu ING a byl i prezidentem Asociace penzijních fondů. Ministr Kohout přichází do vlády z dozorčí rady ČEZ a rok byl šéfem Smíšené česko-čínské obchodní komory.

Podívejte se na nové ministry

"My se rozhodně v této velmi politické věci primárně angažovat nebudeme," odbyl v pondělí Rusnok, dříve stoupenec povinného spoření v penzijních fondech, otázku, zda vláda podpoří změnu penzijní reformy podle návrhu končícího ministra financí Miroslava Kalouska. Ten chce, aby lidé dostali víc času na rozhodnutí vstoupit do fondů a po pěti letech z nich mohli vystoupit. Rusnok také naznačuje, že vláda neudělá konečné rozhodnutí o Temelínu, což by zase zajímalo Pecinu jako člověka z firmy, která by se mohla podílet na dostavbě Temelína.

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jiří Cienciala, který povede ministerstvo průmyslu, vedl do roku 2011 čtrnáct let Třinecké železárny. Dobrou vazbu bude mít jejich vlastník Tomáš Chrenek i na ministra financí Jana Fischera. Byl jeho klíčovým sponzorem v neúspěšné prezidentské kampani. Za Fischerem stál i majitel mediální agentury Médea a vlastník několika médií Jaromír Soukup.

Bratr nového ministra zemědělství Miroslava Tomana zase sponzoroval prezidentskou kampaň Miloše Zemana. Blízko k současnému prezidentovi má několik členů vlády. Rusnok byl dosud jeho ekonomickým poradcem, Pecina i Benešová patřili mezi jeho podporovatele. Benešová i v době, kdy byla místopředsedkyní ČSSD, vlastně navzdory své straně, která v té době prosazovala Jiřího Dienstbiera.

A co Zemanova slova o vládě odborníků?

A jak je splněno Zemanem vyslovené kritérium, že půjde o "vládu odborníků"? Jak na kterém postu. Například ministr zdravotnictví Martin Holcát, který je nyní náměstkem pro léčebnou péči ve Fakultní nemocnici v Motole, zcela jistě kritérium odbornosti splňuje. Muž, který podporuje nadstandardy ve zdravotnictví, vedl i lékařské koncilium, které se staralo o exprezidenta Václava Havla. Podle curriculum vitae kritérium odbornosti splňují i další: třeba Benešová, Kohout, Cienciala, Picek nebo Toman.

Naopak Pecina, byť už dříve ministerstvo vnitra vedl ve Fischerově vládě, má jako manažer přicházející z Vítkovic evidentně blíže k průmyslu. Vedl dříve také antimonopolní úřad.

Fischer, který povede ministerstvo financí, byl v čele statistického úřadu a po odchodu z pozice premiéra přijal v Londýně pozici viceprezidenta Evropské banky pro obnovu a rozvoj. "Cesta od favorita prezidentské volby až po pokusného králíka v Zemanově experimentu musí být velmi hořký lidský příběh. Ale pravděpodobně typický pro bývalého normalizačního kariéristu," řekl v pondělí o svém nástupci ministr financí Miroslav Kalousek (více zde). On sám vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou. A jiný bývalý ministr financí, šéf opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka, je zase vystudovaný právník.

Jiří Rusnok prozradil své záměry ve funkci premiéra

25. června 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video