V Česku podle zprávy Vojenského zpravodajství působí i zpravodajci z velmi vzdálených států. Ilustrační foto.

V Česku podle zprávy Vojenského zpravodajství působí i zpravodajci z velmi vzdálených států. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Jak na cizí agenty? Vyhostit nebo zkompromitovat

  • 172
Co může česká vláda udělat proti cizím agentům, kteří se v Česku podle nových zpráv tajných služeb objevují kvůli chystanému americkému radaru protiraketové obrany? Vypáčit jasnou odpověď z ministrů není prakticky možné.

Vycházet se tak dá spíše z vyjádření expertů, kteří dříve v tajných službách pracovali nebo s nimi byli v úzkém pracovním kontaktu.

"Pokud jde o agenty, kteří jsou zároveň diplomaty, může následovat vyhoštění, což se někdy i veřejně deklaruje," řekl včera bývalý šéf vojenské rozvědky Andor Šándor.

Generál v záloze Šándor, který jako bezpečnostní poradce v minulých letech spolupracoval i s šéfem ODS Mirkem Topolánkem, upozornil i na jinou možnost. "Také je tu možnost pokusit se naopak získat ty lidi na naši stranu," uvedl Šándor.

Bývalý náčelník generálního štábu armády Jiří Šedivý zmínil jinou zajímavou variantu, jak paralyzovat zahraniční agenty. "A to, že se daný člověk zkompromituje. Například se vytipují problematické věci v jeho osobních vztazích či v ekonomické aktivitě," popisuje Šedivý.

Jak on, tak Šándor upozornili i na řešení, pokud by šlo o české občany ve službách cizího státu. Stíhání pro trestný čin vyzvědačství.

Zájem Ruska o radar
Šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek proto včera vyzval vládu, aby jasně řekla, zda byl nějaký ruský diplomat kvůli zájmu o radar vyhoštěn nebo jestli se proti někomu připravuje obvinění z trestného činu.

"Charakter protiopatření z pochopitelných důvodů nelze zveřejňovat," uvedla ministryně obrany Vlasta Parkanová za KDU-ČSL.

Ve včera zveřejněné zprávě Vojenského zpravodajství se píše, že i tato tajná služba, podobně jako civilní kontrarozvědka BIS, zaznamenala konkrétní zájem o informace k možné výstavbě amerického radaru. A že v Česku působí i zpravodajci z velmi vzdálených států.

Šándor, Šedivý i bývalý šéf civilní rozvědky, pozdější ministr vnitra za ČSSD František Bublan, se přitom podivili tomu, jak náměstek ministryně obrany Martin Barták naznačil, že ruští agenti kupují pozemky u Brd, aby měli radar na dohled.

"Nevidím možnost, jak by někdo mohl někomu zabránit koupit soukromý pozemek mimo vojenský újezd, a je trochu zvláštní tím strašit," řekl MF DNES Šándor.

Klíčem může být to, že se schyluje k hlasování o radaru v parlamentu. A veřejnost mu zatím není moc nakloněna. "Já to vnímám jako poselství služeb naší veřejnosti, že ty hrozby jsou reálné," tvrdí Barták.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video