Kam s ním? Boj státních institucí o úložiště jaderného odpadu eskaluje

  20:00aktualizováno  20:00
Jedni tvrdí, že lokalita vhodná je. Druzí tvrdí, že není. Tak vypadá boj dvou státních institucí, které rozhodují o tom, kam uložit vyhořelé jaderné palivo. Dohady je ovlivněna obec u Žďáru nad Sázavou, jejíž obyvatelé si po sedmi letech vydechli. Úložiště jaderného odpadu tam totiž nebude.

Na tu zprávu čekali lidé z pomezí Jihomoravského kraje a Vysočiny sedm let. V lokalitě Kraví hora u Žďáru nad Sázavou, která dosud byla jedním ze dvou posledních míst, kde by mohlo vzniknout hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva, tato stavba nebude. 

Proč hledat místo? Jaderný odpad skladujme u elektráren, říká Drábová

Státní úřad pro jadernou bezpečnost ve své výroční zprávě napsal, že lokalita u bývalých uranových dolů – kterou paradoxně stále prosazuje druhá státní instituce, tedy Správa úložišť radioaktivních odpadů – není vhodná. Do hry se tak nyní může vrátit původních šest lokalit, které však stát v minulosti postupně vylučoval.

Na začátku, v roce 2012, bylo vytipováno sedm lokalit pro stavbu úložiště. Stát postupně většinu vyloučil a zbyly dvě, ale jen na jediné spustila Správa úložišť radioaktivních odpadů hloubkové průzkumy horninového prostředí, a to právě na Kraví hoře s tím, že to je její favorit. 

Jenže Státní úřad pro jadernou bezpečnost má přesně opačný názor. „Při současné úrovni znalostí o jednotlivých lokalitách se jako nevyhovující z hlediska požadavků na území k umístění hlubinného úložiště jeví lokalita Kraví hora,“ napsal. 

Argumentuje stejně jako obyvatelé okolních obcí. Ti upozorňují, že Kraví hora je lokalita v sousedství bývalého uranového dolu v Dolní Rožínce, a celé území je tak protkáno řadou starých štol. A ty jsou bezpečnostním rizikem. S tím souhlasí i geologové. 

Fotogalerie

„Na severozápadním okraji je těžené ložisko Rožná dosahující hloubky 1 150 metrů a na jihovýchodním okraji vydobyté a zaplavené ložisko v hloubce 500 metrů pod terénem,“ píší geologové v jedné ze svých zpráv a dodávají, že šachtami a puklinami může unikat radioaktivita. 

Předseda spolku Nechceme úložiště Kraví hora Martin Schenk už roky opakuje, že prosazovat úložiště právě u nich je hazard a nezodpovědnost. „Ze všech dosavadních odborných studií a dokonce i podle ČEZ, který chtěl na lokalitě stavět mezisklad, vyplývá, že Kraví hora je na hlubinné úložiště nevhodná,“ kritizuje Schenk.

Válka dvou státních institucí

Jenže právě tady jsou práce nejdále. Za nemalou částku 1,8 miliardy korun zde už vyrostla podzemní laboratoř Bukov. „Urputná snaha Správy úložišť prosazovat lokalitu Kraví hora jako možné místo úložiště navzdory známým faktům je až podezřelá. Rovněž zdejší Podzemní pracoviště Bukov se stává doslova tunelem na peníze, které by mohly být vynaloženy efektivněji na hledání co nejbezpečnějšího řešení pro vysoce radioaktivní odpady,“ tvrdí ekologický aktivista Edvard Sequens z hnutí Calla.

Za uložení jaderného odpadu může mít vesnice miliony, část lidí je proti

A aby byla hloubka rozdílných názorů Správy úložišť radioaktivních odpadů oproti Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost na stavbu na Kraví hoře ještě zřetelnější, přidal se úřad k ekologům v kritice této laboratoře a jasně vzkázal, že s úložištěm na Kraví hoře souhlasit nebude. Kromě toho příprava projektu laboratoře podle úřadu proběhla ukvapeně, bez analýzy, bez předcházející komunikace s širší odbornou veřejností.

Inspirace Finskem

Vyhořelé jaderné palivo se má ukládat pod zem do hloubky zhruba pět set metrů. Inspirovat se Češi chtějí například ve Finsku, kde plánují úložiště, kde se bude vyhořelé palivo a další jaderný odpad ukládat v měděných kontejnerech do devítimetrových jam vyhloubených ve speciálních tunelech ve dvě miliardy let staré žule. Jámy pak budou zazátkovány bentonitem a celý tunel následně zavezen zeminou.

České úložiště má začít fungovat v roce 2065. Původně stát uvažoval kromě Kraví hory a Horky pod Velkým Meziříčím také o lokalitách v oblasti Čertovky na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, o okolí Březového potoka poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji, o oblasti Magdalény na Táborsku v jižních Čechách, Čihadla na Jindřichohradecku v témže kraji a o oblasti Hrádku na Jihlavsku.

Lidé v Dolní Cerekvi přišli říct ne úložišti jaderného odpadu

Pokud v bitvě státních institucí zvítězí stanovisko Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, tak by se právě tyto lokality nyní mohly vrátit znovu do hry. 

To se však nelíbí místním lidem, a proto plánují na tuto sobotu v obcích kolem všech zmíněných lokalit pochody, cyklojízdy, koncerty či jiné akce, kterými chtějí vyjádřit nesouhlas s uvažovanou stavbou. Do protestu se zapojí celkem 32 obcí a měst.  

V ČR je ročně vyprodukováno okolo 450 tun nízko a středně radioaktivně aktivních odpadů. Z toho zhruba 100 tun pochází z jaderných elektráren Temelín a Dukovany, zbytek především z výzkumu či zdravotnictví. 

Úložiště Na Skalním byl pro místní šok, protestovat přišly stovky lidí:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Útoky na redaktorku na Okamurově profilu vyvolaly pobouření mezi politiky

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

Nenávistné útoky na redaktorku Českého rozhlasu Zdenku Trachtovou na facebookové stránce místopředsedy Sněmovny a šéfa...

Ve stanici Hůrka srazilo metro člověka, jezdily autobusy

Ilustrační snímek

Na trase B pražského metra odpoledne srazil vlak člověka. Provoz na trase byl omezen a náhradní dopravu zajišťovala...

Co jsou to skryté srdeční vady? V Rozstřelu je popsal kardiolog Petr Neužil

Primář kardiologie v Nemocnici Na Homolce profesor Petr Neužil v Rozstřelu (20....

Když udeří vedra, měli by lidé s chorobami srdce být opatrní a měli by vědět, že se při nadměrném horku a nevhodném...

Najdete na iDNES.cz